Κύπελλο ΕΠΣ Έβρου :Π.Α.Ε. Πενταλόφου – Έβρος Σουφλίου

Συντάκτης Νewsroom 18 Νοεμβρίου, 2015 19:13

Λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά η Π.Α.Ε. Πενταλόφου

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Στο παιχνίδι του Βόρειου ομίλου το οποίο διεξήχθη για την Γ΄φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ ΄Εβρου βρέθηκε το radioevros.gr.Σε αυτό η Π.Α.Ε. Πενταλόφου υποδέχθηκε τον Έβρο Σουφλίου στο Δ.Α.Κ. Ορεστιάδας. Ο Έβρος παρατάχθηκε χωρίς πολλές αλλαγές και έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι με γκολ από τα αποδυτήρια  πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα με την εξαιρετικό σουτ του Μερτίκα .Το γκολ του Λίτσιου στο 28΄έκανε τους πάντες να σκεφτούν  ότι ο Έβρος Σουφλίου θα περνούσε ένα εύκολο απόγευμα κάτι που τελικά όμως δεν έγινε.Αφού ο Πεντάλοφος έκλεισε από εκεί και έπειτα καλά τους χώρους και δεν άφησε κενά στην άμυνα του .Επιπροσθέτως με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ευτύχισε να μειώσει το σκορ με γκολ του Καϊσίδη μετά από κάθετη μπαλιά του Χατζηαγοράστου Α. .Το υπόλοιπο του δεύτερου ημιχρόνου κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες μέχρι το 82΄λεπτό όταν ο Μπαρμπούδης κέρδισε το πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Οικονομίδης ο οποίος όμως αστόχησε στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θυμιανίδη. Έτσι το  σκορ έμεινε υπέρ του Έβρου μέχρι την λήξη αγώνα.Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κεσσούδης με βοηθούς τους Τσίκα και Χαραλαμπίδη.

Λεπτό προς λεπτό:

ΓΚΟΛ!!! 0-1 Γκολ από τα αποδυτήρια πετυχαίνει ο Έβρος Σουφλίου με το εξαιρετικό σουτ του Μερτικα ο οποίος από διαγώνια αριστερά θέση έξω από την περιοχή  δεν δίνει περιθώρια αντίδρασης στον Δαρβούδη και ανοίγει το σκορ.

5΄Ωραίο σουτ του Λουιζίδη Θ. περνάει δεξιά από την εστία της Π.Α.Ε. Πενταλόφου άουτ.

11΄Ωραία κάθετη του Λίτσκα στον Χιζανασβίλι ο οποίος όμως βγαίνει πολύ πλάγια με αποτέλεσμα  το πλασέ που επιχειρεί να  καταλήξει στην έξω δεξιά  πλευρά της εστίας του Δαρβούδη.

12΄Ωραίο σουτ του Αλεξίου από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της  εστίας της Π.Α.Ε. Πενταλόφου άουτ.

23΄Κόρνερ εκτελεί από δεξιά ο Δραγανίδης με τον Λίτσκα να πιάνει την κεφαλιά κοντά στην μικρή περιοχή αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δαρβούδη άουτ.

26΄Κόρνερ εκτελεί από δεξιά ο Αλεξίου στο δεύτερο δοκάρι ο Χισανασβίλι πιάνει την κεφαλιά η μπάλα και πάλι περνάει μόλις άουτ.

28΄ΓΚΟΛ !!! 0-2 Ο Λίτσιος κάνει ένα πολύ ωραίο σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή της Π.Α.Ε. Πενταλόφου και αριστερά όπως επιτίθεται  με την μπάλα να χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Δαρβούδη  και να καταλήγει στον Λίτσκα ο οποίος μέσα στην μεγάλη περιοχή κάνει το σουτ η μπάλα  παίρνει περίεργη καμπύλη και τελικά καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Δαρβούδη.

45΄ΓΚΟΛ!!! 1-2 Ωραία κάθετη  του Χατζηαγοράστου Α. στον Καϊσίδη ο οποίος κάνει το σουτ και  δεν αστοχεί μειώνοντας  για την ομάδα του.

66΄Σουτ του Φραγκούλη μερικά μέτρα έξω από την περιοχή της Π.Α.Ε. Πενταλόφου και αριστερά περνάει μόλις άουτ.

76΄Κόρνερ του Μπαρμπούδη από αριστερά ο Χατζηαγοράστου κάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων του Θυμιανίδη.

82΄Πέναλτι κερδίζει ο Μπαρμπούδης μετά από ανατροπή του μέσα στην περιοχή από αμυνόμενο του Έβρου Σουφλίου αναλαμβάνει να  το εκτελέσει ο Οικονομίδης άλλα  αστοχεί καθώς στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Θυμιανίδη .

92΄Ο Φραγκούλης κάνει την εκτέλεση φάουλ από αριστερά  με τον Λίτσιο να πιάνει την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της Π.Α.Ε. Πενταλόφου.

Τελικό σκορ: Π.Α.Ε. Πενταλόφου – Έβρος Σουφλίου 1-2

Συνθέσεις:

Π.Α.Ε. Πενταλόφου(Μετζιδιές Νίκος):Δαρβούδης, Γιαβανίδης, Βουζιανάς, Μάτσιος (45΄Θεοχαρίδης), Στεφανόπουλος, Κώστογλου (62΄Χατζηαγοράστου Χ), Οικονομίδης, Χατζηαγοράστου Α, Καϊσίδης, Νένογλου (76΄Καλαμάτας), Μπαρμπούδης

Έβρος Σουφλίου(Ουζούνοφ Στόγιαν):Θυμιανίδης, Μπάμνιος, Φραγκούλης, Λουιζίδης Χ (45΄Κυλιτζίδης), Λίτσιος, Δραγανίδης, Χιζανασβίλι, Αλεξίου, Λίτσκας, Λουιζίδης Θ, Μερτζίκας