Έχασε από τον Παμβοχαϊκό και έμεινε στο -4 ο Α.Ο.Ορεστιάδας !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 10 Μαρτίου, 2017 00:12

Οι φιλοξενούμενοι του Κώστα  Δεληκώστα ήταν καλύτεροι απόψε στον “Νίκος Σαμαράς” και με εξαίρεση το δεύτερο σετ το οποίο πήρε ο Α.Ο.Ορεστιάδας δεν δυσκολεύτηκαν  !

Ο Παμβοχαϊκός με πρωταγωνιστές τους Πέτι, Γκράχαμ και Πελεκούδα νίκησε την Ορεστιάδα με 3-1 σετ στον αγώνα στον οποίο έπεσε η αυλαία της 2οης αγωνιστικής  !  Έτσι ο Παμβοχαϊκός επέστρεψε στην τέταρτη θέση και ο Α.Ο.Ορεστιάδας έμεινε στην τελευταία και μάλιστα  -4 από την Κύζικο ( απομένουν δύο αγώνες με την Κηφισιά εκτός και με τον Εθνικό εντός για να μειώσει στο -3  και να μπει στα play out για να διεκδικήσει  την παραμονή   ).
Ο Α.Ο.Ορεστιάδας ήταν ακόμα μια φορά ανταγωνιστικός με τον κόσμο στο πλευρό του αλλά ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς ειδικά στην επίθεση και το μπλοκ με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα στην υποδοχή του Α.Ο.Ο.  αφού κατά διαστήματα πίεσε αρκετά και στο σερβίς .

Στο 1ο σετ το 4-3 για την Ορεστιάδα έγινε 8-4 για τον Παμβοχαϊκό με σερί 5-0 που προήλθε από κόντρα επιθέσεις και μπλοκ. Η Ορεστιάδα κατάφερε να ισοφαρίσει 13-13 αλλά με πόντους από Πέτι και Τζελάτι ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 18-15. Η Ορεστιάδα μείωσε σε 18-17 με δύο λάθη του Πέτι αλλά η διαφορά των τεσσάρων πόντων άνοιξε και πάλι και το σετ έκλεισε 25-21.

Η απάντηση της Ορεστιάδας ήρθε στο 2ο σετ όταν έπιασε τόπο και η αλλαγή περιστροφής που επιχείρησε ο Μπάμπης Σταματόπουλος. Η Ορεστιάδα ξέφυγε 8-5 με επιθέσεις από Μορέλος και Νας αλλά και λάθος του Τζελάτι. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 13-13 και πέρασε και μπροστά με 14-13 χάρις την επίθεση του Μπατατζίμ. Η Ορεστιάδα ξεδίπλωσε το καλύτερο κομμάτι της εμφάνισης της και με καλές άμυνες αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις κατάφερε να ξεφύγει 21-19. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 23-23 αλλά με επίθεση του Λουκούμι και με άουτ επίθεση του Μπατατζίμ έγινε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου με τα σερβίς του Λουκούμι η Ορεστιάδα προηγήθηκε 5-3 αλλά από εκεί και πέρα κυριάρχησε πλήρως ο Παμβοχαϊκός. Με τον Τζελάτι σε καλή μέρα και το σερβίς να ανοίγει δρόμους ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 5-0 για το 8-5 και από εκεί και πέρα άνοιγε συνέχεια την ψαλίδα στο σκορ με 16-11 και τελικά 25-17.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε στο 4ο σετ με προβάδισμα 4-0 και το μόνο που κατάφερε η Ορεστιάδα ήταν να πλησιάσει στο -2 (12-14). Ο άσσος του Πέτι άνοιξε τη διαφορά και πάλι στο +3 που διατηρήθηκε μέχρι το 19-16 οπότε και η Ορεστιάδα πέταξε λευκη πετσέτα καθώς ο Παμβοχαϊκός με το σερβίς του Πελεκούδα έκανε το 21-16 και τελείωσε τον αγώνα με 25-18.

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Ιωαννίδης