Το ντέρμπι της Α κατηγορίας: Π.Α.Ε. Ριζίων – Αναγέννηση Μεταξάδων

Συντάκτης Νewsroom 9 Νοεμβρίου, 2014 20:41

Διαβάζοντας το πρόγραμμά της Κυριακής για τους αγώνες του Βορείου ομίλου της Α κατηγορίας η αναμέτρηση που δεν μπορούσε κανείς να μαντέψει το αποτέλεσμα της ήταν αυτή που η Π.Α.Ε. Ριζίων υποδεχόταν την Αναγέννηση Μεταξάδων.Σε επιβεβαίωση αυτού, σήμερα στα Ρίζια παίχτηκε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα ανατροπή,όμορφα γκολ, πέναλτι,ένταση ,αποβολή αλλά δεν είχε νικητή!Η φιλοξενούμενη Αναγέννηση Μεταξάδων αν και κατάφερε να σκοράρει (από τα αποδυτήρια) στο δεύτερο λεπτό , δεν κατάφερε να κρατήσει ούτε μέχρι το ημίχρονο τα ηνία του αγώνα  αφού πριν την λήξη του πρώτου μέρους η Π.Α.Ε. Ριζίων είχε ανατρέψει υπέρ της το σκορ με δύο τέρματα.Στην επανάληψη παίχτηκε ένα παιχνίδι στην κόψη του ξυραφιού με την Αναγέννηση να παίρνει τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας με πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο γερόλυκος Γαβριηλάκης μετά από χέρι του Μπατιατίδη μέσα στην περιοχή που καταλόγισε ο Βασιλόπουλος ακούγοντας τα έντονα παράπονα της κερκίδας.βοηθοί οι Μπίρμπος και Τσίκας .Αναλυτικά:

ΓΚΟΛ!!! 0-1 Πολύ όμορφη προσωπική ενέργεια του Τσομπανούδη που πέρασε ωραία από αριστερά τον προσωπικό του αντίπαλο και έκανε την σέντρα πάρε βάλε στον Καμπουρούδη που αφύλακτος με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ.

5΄ Σέντρα του Νοβοκρεσενίδη στον Τσακαλίδη που κάνει ωραίο σουτ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής και διαγώνια από την εστία του Αραμπατζή ημπάλα περνάει μόλις άουτ.

18΄Εκτέλεση φάουλ του Καστρινού ο Κωστογλούδης πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στο δεύτερο δοκάρι σε πολύ καλή θέση αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και περνάει μόλις άουτ.

23΄ΓΚΟΛ!!! 1-1 Ένα πανέμορφο γκολ πετυχαίνει ο Καστρινός ο αρχηγός της Π.Α.Ε. Ριζίων ο οποίος μετά από απομάκρυνση της άμυνας της Αναγέννησης από πλάγια δεξιά θέση έξω από την περιοχή πιάνει ένα διαγώνιο δυνατό γυριστό σουτ με τον Αραμπατζή να βρίσκει την μπάλα αλλά να μην μπορεί να της αλλάξει τροχιά.

43΄ΓΚΟΛ!!! 1-2 Η Π.Α.Ε. Ριζίων ολοκληρώνει την ανατροπή πριν την ανάπαυλα, όταν μετά από εξαιρετική σέντρα διαβήτη του Καστρινού ο Τσακαλίδης στο πρώτο δοκάρι πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

45΄Με την σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου εξαιρετική ευκαιρία για την Π.Α.Ε.Ριζίων  ο Τσακαλίδης βγαίνει τετ ατετ με τον Κατσάνο αλλά το χλιαρό πλασέ του πρώτου πάει απευθείας στην αγκαλιά του δεύτερου ο οποίος μπλοκάρει με ευκολία.(Στο 45΄έγινε αλλαγή ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης Αραμπατζής και πέρασε στο παιχνίδι ο Γαβριηλάκης,  την θέση του κάτω από τα δοκάρια πήρε ο Κατσάνος ο οποίος μάλιστα τα πήγε πολύ καλά).

48 Έμμεσο φάουλ κερδίζει η Ανανέννηση Μεταξάδων μετά από γύρισμα της μπάλας στο Οσανλή που την μπλόκαρε.Εκτελεί ο Κούζας από απόσταση  λίγων μέτρων έξω από την εστία του Οσανλή αλλά στέλνει την μπάλα ψηλά αόυτ.

65΄Ωραία κίνηση του Μπιτσιμινούδη που περνάει δύο αμυντικούς με μία κίνηση μέσα στην περιοχή της Π.Α.Ε.Ριζίων η μπάλα καταλήγει στο Τσομπανούδη που κάνει το πλασέ μπλοκάρει ο Οσανλής.

72΄Τετ α τετ του Καλπακίδη με τον Κατσάνο  ο πρώτος κάνει το δυνατό σουτ ο δεύτερος μπλοκάρει.

75΄Πέναλτι  καταλογίζει ο  Βασιλόπουλος σε χέρι του Μπατιατίδη μέσα στην περιοχή της Π.Α.Ε.Ριζίων το εκτελεί και φέρνει το ματς στα ίσια ο Γαβριηλάκης.

89΄Δευτερη κίτρινη-κόκκινη στον Καλπακίδη για θέατρο(πέσιμο μέσα στην περιοχή) με δέκα η Π.Α.Ε. Ριζίων λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Π.Α.Ε.Ριζίων(Καλπακίδης):Οσανλής,Μαντατζής(67΄Γκαρελίδης),ΡαχωβίτηςΒενετίδης,΄Κωστογλούδης,

Τζιαφερίδης,Τσουκάρης,Νοβοκρεσενίδης(57΄Μπατιατίδης),Καστρινός,Τσακαλίδης(77΄Σαλδής),

Καλπακίδης

Αναγέννηση Μεταξάδων(Μαντάρας):Αραμπατζής(45΄Γαβριηλάκης),Κατσάνος,Μπιτζιμινούδης

,Παναγιωτάκος,Κιολές,Πανουργούδης(66΄Νικολαίδης),Καμπουρούδης,Κούζας,,Παπαδόπουλος,