Φιλία Ορεστιάδας – Έβρος Σουφλίου

Συντάκτης Νewsroom 28 Νοεμβρίου, 2015 21:06

Εύκολα η Φιλία !

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Στο παλιό κλειστό γυμναστήριο Ορεστιάδας βρέθηκε σήμερα το radioevros.gr όπου  η Φιλία υποδέχθηκε τον Έβρο Σουφλίου για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΚΑΣΑΜΑΘ  .Εμφανής η διαφορά δυναμικού των δύο ομάδων (η μία στην κορυφή της βαθμολογίας η άλλη στον πάτο) επέτρεψε στην Φιλία να προσφέρει θέαμα το οποίο όμως συνδύασε και με ουσία παίρνοντας μια εύκολη νίκη και φθάνοντας τα τέσσερα ροζ φύλλα αγώνα σε πέντε αγώνες.Εξαιρετική εμφάνιση για τον Χερκελετζή ο οποίος με 24 πόντους ήταν ο MVP του αγώνα επίσης γεμάτη εμφάνιση για τον Σαββουλίδη (19 ,3 τρ) ο οποίος αποτελεί την χρυσή μεταγραφή της  Φιλίας για φέτος τόσο λόγω  της εκτελεστικής του δεινότητας όσο και λόγω των οργανωτικών ικανοτήτων του στο παιχνίδι, από τον Έβρο ξεχώρισαν οι Τιάκας (14) ,Καραμπάτσας (12)  και Ναθαναϊλίδης (9,3τρ). Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν  η κ.Παντελάκη και ο κ.Χρηστίδης.

Οι αρχικές πεντάδες των ομάδων: Φιλία Ορεστιάδας:Κοντούρης, Κατσαβριάς(Α), Σαββουλίδης, Παπαδόπουλος, Θεοδωρίδης Έβρος Σουφλίου:Δημόπουλος, Ποιμενίδης, Τιάκας(Α), Καραμπάτσας, Κοντορεπανίδης

(Δεκά)Λεπτό προς (Δεκά)Λεπτό:

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Φιλία ήταν καταιγιστική στην επίθεση και με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο ανάγκασε τον Έβρο σε πολλά λάθη. Παίρνοντας γρήγορα διαφορά 10-2 ενώ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με σκορ 25-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Έβρος έπαιξε ζώνη στην άμυνα με αποτέλεσμα να κόψει πρόσκαιρα τον επιθετικό οίστρο των παικτών του Ουζουνίδη αλλά και πάλι η ομάδα της Ορεστιάδας βρήκε τρόπο να αυξήσει εκ νέου την διαφορά και να πάει το σκορ στο 44-26 !

Στο τρίτο δεκάλεπτο η πίεση της Φιλίας στην άμυνα της έδωσε πολλές ευκαιρίες για αιφνιδιασμό τις οποίες εκμεταλεύτηκαν οι πορτοκαλί για να τελειώσουν ουσιαστικά το παιχνίδι νωρίς  με το σκορ στην λήξη του στο 64 -36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο  πήραν λεπτά συμμετοχής παίκτες που δεν είχαν την ευκαιρία μέχρι σήμερα ,με αρκετούς από αυτούς να πείθουν με την εμφάνιση τους ,όπως ο μικρός Παρασκευαΐδης  ο οποίος ήταν πολύ καλός!

Τελικό Σκορ :Φιλία Ορεστιάδας – Έβρος Σουφλίου 81- 48

Τα δεκάλεπτα:25-10,19-16,20-10,17-12

Συνθέσεις:

Φιλία Ορεστιάδας ( Ουζουνίδης Γιώργος) : Κατσαβριάς 6, Σαββουλίδης 19 (2τρ), Χερκελετζής 24, Θεοδωρίδης 2, Μπερτζιμάς 7, Μαρτίδης 5, Κοντούρης 5(1τρ),Κιηγμάς 3 (1τρ), Παπαδόπουλος 8, Γεμουσακάκης, Γιαννακουδάκης 2

Έβρος Σουφλίου (Τσιακίρης Σταμάτης) :Καραμπατσάς 12, Τιάκας 14, Ποιμενίδης 6, Ναθαναϊλίδης 9(3), Τσιακίρης 6,Κατσαρός 1, Δημόπουλος, Νταβρανίκας, Τσομπανίδης, Κοντορεπανίδης