Το πρώτο φιλικό της χρονιάς για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τον Α.Ο.Ορεστιάδας .

Συντάκτης Νewsroom 19 Σεπτεμβρίου, 2015 18:02

Το πρώτο φιλικό της χρονιάς για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης  και  τον Α.Ο.Ορεστιάδας .

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Το πρώτο φιλικό της χρονιάς  για τις δύο ομάδες της Volleyleague του νομού έγινε χθες στο κλειστό Γυμναστήριο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος”της Αλεξανδρούπολης οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη στο τάι μπρέικ από την πολύ καλή αν και ανανεωμένη στα περισσότερα πρόσωπα  Ορεστιάδα.

Στους πράσινους του βορρά αγωνίστηκε για το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ο Πέτρογλου (έκανε καλό παιχνίδι δείχνοντας σε καλή αγωνιστική φόρμα) αν και προς το παρόν μόνο προπονείται με την ομάδα.Ο αγώνας στο μεγαλύτερο διάστημα του πήγε πόντο πόντο για τις δύο ομάδες οι οποίες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις .

H Ορεστιάδα κέρδισε το πρώτο σετ εύκολα (21-25) ξεκινώντας το παιχνίδι δυνατά  .Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη σοβαρεύτηκαν  έπαιξαν καλά τον πρώτο χρόνο και ισοφάρισαν με χαρακτηριστική ευκολία  όπως μαρτυρά και στο σκορ (17-25).Το τρίτο  σετ από την αρχή πήγε πόντο πόντο με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και τελικά  κρίθηκε στις λεπτομέρειες για τους μπλε  (26-24) .Αυτό δεν πτόησε τους πράσινους που ακόμα και δοκιμάζοντας σχήματα και πρόσωπα κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 (22-25) στο τέταρτο και να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ όπου   ο Εθνικός πήρε τελικά την νίκη με (15-10).

Οι δύο ομάδες έπαιξαν υψηλού επιπέδου βόλεϊ με  την ομάδα της Αλεξανδρούπολης (παρά το γεγονός ότι ο Andric δεν αγωνίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ,φήμες τον θέλουν να παίρνει μεταγραφή )να παίζει σωστό βόλεϋ  και με καλύτερο παίκτη  τον αρχηγό Ανέστη Δαλακούρα .Επίσης άριστες εντυπώσεις για τις ικανότητες τους άφησαν για τους πράσινους ο Κολομβιανός νέος πασαδόρος της ομάδας  Ambuila και οι δύο Μαυροβούνιοι Vukasinovic και  Milic, για πρώτη φορά αρχηγός της ομάδας ήταν ο Ριζόπουλος.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-17, 26-24, 22-25, 15-10)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Σάκης Μουστακίδης): Κασαμπαλής, Κιόσσης, Tourjanian, Δαλακούρας Κ.,  Δαλακούρας Α., Andric, Δαρίδης, Βλαχόπουλος, Ilic, Δημητριάδης.

Α.Ο.Ορεστιάδας (Johan Isacsson): ,Ambuila, Ριζόπουλος, Vukasinovic, Milic, Gustavson, Πεντίδης, Κωνσταντινίδης, Αντωνιάδης, Πέτρογλου, Χήρας, Χουσίδης