ΕΚΑΣΑΜΑΘ Α1:Φιλία Ορεστιάδας – Θύελλα Φερών

Συντάκτης Νewsroom 17 Νοεμβρίου, 2014 11:57

Για την Τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος πετύχαμε μία σημαντική νίκη σε έναν συναρπαστικό αγώνα απέναντι στην ομάδα των Φερών με τελικό σκορ 66-63.Προερχόμασταν από μία βαριά ήττα μέσα στην Κομοτηνή και έπρεπε να αποδείξουμε ότι δεν είναι πραγματικά αυτή η εικόνα της ομάδας μας. Περιμέναμε πριν τον αγώνα ότι θα αντιμετωπίσουμε μία σκληροτράχηλη ομάδα που δεν φοβάται να ρισκάρει αλλά ούτε κολλάει στον παράγοντα έδρα και προερχόμενη από μία μεγάλη νίκη απέναντι στην Α.Ε. Κομοτηνής .Το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά έδειχνε ότι θα είναι ντέρμπι, εκτός αν κάποιος από τους δύο κατάφερνε να ξεφύγει στο σκόρ, κάτι που φυσικά δεν έγινε. Το σκόρ πήγαινε πόντο πόντο από το πρώτο δεκάλεπτο με σκληρές μονομαχίες στην άμυνα και διαφορετικό τρόπο σκοραρίσματος από τις δύο ομάδες.Η ομάδα των Φερών προσπαθούσε να εκδηλώσει κυρίως  επιθέσεις κοντά στο καλάθι αλλά και από απόσταση με κάποια δύσκολα σουτ . Η ομάδα μου ήτανε πολύ καλή στην περιφέρεια (5 από τα 8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο) απειλώντας  συχνά το αντίπαλο καλάθι μετά από καλές περιστροφές αλλά δυσκολευόμασταν στην εκδήλωση επιθέσεων από κοντινή απόσταση κάτι που άλλαξε από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά με τους ψηλούς μας να βρίσκουν έστω και δύσκολα το δρόμο προς το καλάθι . Τελικά το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δυο λεπτά από τη γραμμή των ελευθέρων βολών όπου η ομάδα μου είχε την ψυχραιμία να ευστοχήσει στο σημείο αυτό και να φέρει την ομάδα των Φερών σε μειονεκτική θέση στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού.Πιστεύω ότι το παιχνίδι κρίθηκε στην δύναμη και στο ότι αντέξαμε την πίεση της αντιπάλου σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού δείχνοντας ότι το πάθος και η θέληση παίρνουν πολλές φορές την θέση της τεχνικής και της τακτικής σε ένα τόσο απαιτητικό και δύσκολο παιχνίδι και σου δίνουν τη νίκη έστω και δύσκολα.Ευχαριστώ και εγώ αλλά και οι παίκτες μου τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο και μας έδωσε την ώθηση να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Ποτέ δεν υποσχεθήκαμε νίκη ,ποτέ δεν θα υποσχεθούμε υπερβολές, αλλά μπορούμε να υποσχεθούμε ότι θα προσπαθούμε να προσφέρουμε ένα καλό θέαμα στον κόσμο της Ορεστιάδας δίνοντας κάθε φορά τον καλύτερό μας εαυτό.Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου αλλά και στους αντιπάλους μας για την προσπάθεια που κάνανε.

Δείτε τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής και την βαθμολογία της Α1 ΕΚΑΣΑΜΑΘ εδώ:

Κείμενο:Γιώργος Ουζουνίδης

Ρεπορτάζ-Επιμέλεια:Δημήτρης Μηλίκας

(Απαγορεύεται η αναδημοσίευση κάθε είδους,χωρίς έγγραφη άδεια )

Διαιτητές :Παπαγερίδης, Γιαννουλής

Δεκάλεπτα: 22-19, 13-14, 14-15, 17-15.

Γ.Σ.ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ(Ουζουνίδης) :Φαλάγγας  18(5), Μπερτσιμάς 15(2), Γιαννακουδάκης 5,
Κατσιαβριάς 2, Χερκελετζής , Καραμάνης , Παπαδόπουλος 4, Κοντολυρης , Θεοδωρίδης 6, Κόττας 4,