Άρδας Καστανεών – Π.Α.Ε.Ριζίων

Συντάκτης Νewsroom 21 Μαρτίου, 2015 20:11

Το παραδοσιακό ντέρμπι ανάμεσα στα δύο γειτονικά χωριά  του Βόρειου Έβρου συγκέντρωσε το ενδιαφέρον του φίλαθλου κόσμου στην σημερινή 18η αγωνιστική η οποία ήταν και η τελευταία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος του Βορείου ομίλου της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου.Ο Άρδας Καστανεών  είχε ήδη εξασφαλίσει την παρουσία του στα Play Off ανόδου που θα αναδείξουν τον φετινό πρωταθλητή πριν το σημερινό παιχνίδι (κυνηγούσε πάντως την πρώτη θέση στον όμιλο υπό προϋποθέσεις)  και η Π.Α.Ε. Ριζίων είχε ένα καλό σερί  που της επέτρεψε να αποσπαστεί έστω και στις τελευταίες αγωνιστικές από τις “επικίνδυνες” θέσεις της βαθμολογίας. Έτσι όλα προμήνυαν ένα όμορφο ποδοσφαιρικό απόγευμα , πράγμα που όμως δεν έγινε .Από την μία ο αγωνιστικός χώρος, από την άλλη ο ποδοσφαιρικός εγωισμός των δύο ομάδων ,(καθώς το παιχνίδι τουλάχιστον από πλευράς γοήτρου είχε. έχει και θα έχει πάντα μεγάλη σημασία) και τέλος και η διαχείριση του παιχνιδιού από τον διαιτητή της αναμέτρησης κ.  Σημίδη οδήγησαν το παιχνίδι στις δυνατές μονομαχίες και στις συνεχείς διακοπές.Ο Άρδας Καστανεών ήταν πιο εύστοχος στις ευκαιρίες που του δόθηκαν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι (στο βίντεο και η επίμαχη  φάση στην οποία καταλογίστηκε αλλά και η επιτυχημένη εκτέλεση από τον Καπετανίδη ο οποίος ήταν και ο MVP του αγώνα με δύο  γκολ ,  μια ασίστ και δοκάρι  ).Ευτύχησε να διευρύνει την διαφορά στα πρώτα λεπτά του  δεύτερου ημιχρόνου  και όταν η Π.Α.Ε.Ριζίων άρχισε να πιέζει είχε την τύχη ο Ντινούδης να αποκρούσει το πέναλτι του Καλπακίδη (66΄) και στο επόμενο λεπτό να τελειώσει το ματς με γκολ του Νικολαΐδη. Κανένα πρόβλημα για τους βοηθούς Σαββούδη και Τσίκα.

7΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καπετανίδη από αριστερά με φάλτσο ο Οσανλής βρίσκει η μπάλα χτυπά και στο οριζόντιο του δοκάρι και περνάει κόρνερ.

10΄Ο Πετρόπουλος Κ. γυρνάει ωραία μέσα στην περιοχή και κάνει ωραίο  σουτ πέφτει  αποκρούει ο Οσανλής στην επαναφορά ο Καπετανίδης κάνει το σουτ έξω από την περιοχή  που περνάει μόλις άουτ αριστερά από την εστία της ΠΑΕ.

21΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καπετανίδη από δεξιά η μπάλα πάει στο δεύτερο δοκάρι όπου ο  Καμπακίδης π κάνει το  διαγώνιο  σουτ το οποίο περνάει μόλις άουτ με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική μεριά των δικτύων της εστίας του Άρδα.

44΄1-0 ΓΚΟΛ!!!  Πέναλτι καταλογίζει ο διαιτητής του αγώνα κ.Σημίδης σε ανατροπή του Νικολαΐδη από τον Οσανλή ξεσηκώνοντας αντιδράσεις από τον πάγκο και τους παίκτες της Π.Α.Ε.Ριζίων (βίντεο) .Ο Καπετανίδης το εκτελεί εύστοχα ανοίγοντας το σκορ.

45΄Σέντρα του Νικολαΐδη από αριστερά βρίσκει τον Καπετανίδη στην μικρή περιοχή της Π.Α.Ε. Ριζίων αφύλακτο αλλά η κεφαλιά του δεύτερου πάει στην αγκαλιά του Οσανλή.

46΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλπακίδη ο Τσουκάρης πιάνει την κεφαλιά άουτ.

47΄2-0 ΓΚΟΛ!!! Ωραία κάθετη πάσα του Καπετανίδη πάνω και στην πλάτη της άμυνας της Π.Α.Ε. Ριζίων ο   Νικολαΐδης κάνει την κίνηση και το σουτ ,αποκρούει ο Οσανλής , αλλά στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης  με γυριστό σουτ σκοράρει από το ύψος περίπου του πέναλτι.

66΄Πέναλτι κερδίζει ο Τσουκάρης σε ανατροπή του από τον Καράμπελια μέσα στην περιοχή .Το εκτελεί ο Καλπακίδης αλλά ο Ντινούδης διαλέγει σωστή γωνία και αποκρούει (βίντεο) .

67΄ 3-0 ΓΚΟΛ!!! Στην επόμενη ακριβώς φάση ο Καπετανίδης φεύγει ωραία από αριστερά και με ψύχραιμο διαγώνιο  πλασέ νικάει τον Οσανλή  και τελειώνει την υπόθεση  νίκη για την ομάδα του .

73΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ με γέμισμα  του Καπετανίδη  βγαίνει και αποκρούει σε κόρνερ ο Οσανλής.

89΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από αριστερά και  μακρινή απόσταση κάνει ο Πετροπουλος Σ. ο Μυλωνάς στο δεύτερο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά  αποκρούει ο Οσανλής σε κόρνερ.

Άρδας Καστανεών (Χρηστούδης): Ντινούδης, Καμπακίδης, Καράμπελιάς, Γουγουλιάς, Μυλωνάς, Γενικομσίου, Πετρόπουλος Σ, Πετρόπουλος Κ(64΄Νάκου), Νικολαΐδης(80΄Μαδεμτζής), Καπετανίδης, Δαρβούδης( 87΄Μπαχτσεβανίδης)

Π.Α.Ε. Ριζίων (Καλπακίδης) : Οσανλής, Τοκαλατσίδης, Ντινούδης, Βενετίδης, Μαντατζής, Μπατιατίδης(74΄Ραχωβίτης), Τσουκάρης, Καστρινός(86΄Γκαρελίδης), Τσακαλίδης(60΄Τζιαφερίδης), Καλπακίδης, Νοβοκρεσενίδης

Ρεπορτάζ-Επιμέλεια:Δημήτρης Μηλίκας

(Απαγορεύεται η αναδημοσίευση κάθε είδους,χωρίς έγγραφη άδεια )