Απολογισμός του Σαββατοκύριακου για τις ακαδημίες και τους εφήβους του Α.Ο. Ορεστιάδας

Συντάκτης Νewsroom 17 Φεβρουαρίου, 2015 11:03

Ανάμεικτα συναισθήματα άφησε η Κυριακή που μας πέρασε για τις ακαδημίες του Α.Ο. Ορεστιάδας. Συγκεκριμένα, οι κορασίδες και οι παγκορασίδες αγωνίστηκαν με την Θύελλα Φερρών και οι έφηβοι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, στο δημοτικό γήπεδο Φερρών, το οποίο ήταν παγωμένο λόγω έλλειψης πετρελαίου. Στον αγώνα των παγκορασίδων, ο Α.Ο.Ο. ξεκίνησε δυνατά και κέρδισε τα δύο πρώτα σετ με 25-19 και 25-20. Η Θύελλα πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με 25-19, αλλά νικήτριες έφυγαν από τον αγώνα οι παίκτριες της Ορεστιάδας αφού κέρδισαν το επόμενο σετ με 25-19 και έκαναν το 1-3.

Ο αγώνας των κορασίδων είχε τις δικές του ιδιαιτερότητες, αφού κάποιες παίκτριες του Α.Ο.Ο. έλειπαν στην Καβάλα για να ενισχύσουν την γυναικεία ομάδα που αγωνιζόταν εκεί. Όσες ήταν στις Φέρρες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα με 3-0 σετ, 25-22, 25-28, 25-20. Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι για το πρωτάθλημα των κορασίδων, καθώς την επόμενη αγωνιστική η Ορεστιάδα έχει ρεπό. Έτσι, περιμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να μάθει την τελική της κατάταξη.

Στον αγώνα των εφήβων, ο οποίος ήταν νοκ-άουτ, ο Εθνικός ήρθε αποφασισμένος να πάρει την πρόκριση, έχοντας μαζί τον βασικό πασαδόρο της ομάδας των ανδρών, αφού επιτρεπόταν ηλικιακά. Η Ορεστιάδα μέχρι να βρει τα πατήματά της, βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ με 25-19. Στο δεύτερο σετ ανέβασε απόδοση και βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ αλλά τα αβίαστα λάθη κόστισαν ακριβά, με αποτέλεσμα να γίνει το 2-0 με 25-23. Στο τρίτο σετ, παρά την κακή ψυχολογία και τη μεγάλη διαφορά που πήρε από νωρίς ο Εθνικός, η Ορεστιάδα κατάφερε να ανατρέψει το σκορ από 20-14 και να κερδίσει ένα σετ-θρίλερ με 26-24, μειώνοντας σε 2-1. Από κει και πέρα, όμως, ο Εθνικός  δεν άφησε άλλα περιθώρια αμφισβήτησης και κέρδισε το τρίτο σετ παίρνοντας την νίκη με 3-1.

Για τον Α.Ο.Ο. στον αγώνα των παγκορασίδων αγωνίστηκαν οι: Μπουντακίδου Φ. (α),  Αθανάσογλου Α., Κιλιτζίδου Μ., Σταφυλλαράκη Α., Τονίδου Ε., Τονίδου Μ., Κυβιρτζίκη Μ., Λιαχα Β., Κουσινίδου Μ., Κεμανετζή Α., Ασβεσταδέλη Σ.

Για τον Α.Ο.Ο. στον αγώνα των κορασίδων αγωνίστηκαν οι: Σούκου Γ. (α), Γκιργκένη Ε., Σαρδάνη Α., Τσιακιρίδου Χ., Σταφυλλαράκη Α., Κεμανετζή Α., Ασβεσταδέλη Σ., Μπουντακίδου Φ., Αθανάσογλου Α., Μπιδέκα Α., Τονίδου Μ., Αθανάσογλου Α.

Για τον Α.Ο.Ο. στον αγώνα των εφήβων αγωνίστηκαν οι: Σκαρλατίδης Ν. (α), Κώστογλου Δ., Καργίδης Κ., Στογίδης Κ., Ατματζίδης Α., Αντωνιάδης Α., Τσαβδαρτζής Γ., Καλκανίδης Γ., Σταυρίδης Β., Δολαπτσής Α., Αναστασιάδης Κ., Ζαμπουνίδης Δ.

Προπονητές τμημάτων Α.Ο.Ο.: Κεμανετζής Στέλιος, Κιουτσούκης Ανδρέας.

Έφορος τμημάτων Α.Ο.Ο.: Μπαμπουρδάς Στέλιος