Ακρίτας Νέας Βύσσας – Α.Ε.Διδυμοτείχου

Συντάκτης Νewsroom 11 Νοεμβρίου, 2015 22:24

Έβαλε δύσκολα στην Α.Ε.Διδυμοτείχου ο Ακρίτας Νέας Βύσσας!

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Σε ένα ματς που η Α.Ε.Διδυμοτείχου έδειξε πως το αντιμετώπιζε σαν αγγαρεία (πήραν χρόνο συμμετοχής πολλοί παίκτες που δεν είχαν μέχρι τώρα ευκαιρία να αγωνιστούν) παραλίγο να πάνε όλα στραβά .Ο Ακρίτας Νέας Βύσσας αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και παρότι η Α.Ε.Δ άνοιξε νωρίς το σκορ οι γηπεδούχοι δεν  παράτησαν το παιχνίδι .Μέχρι το εικοστό λεπτό σημειώθηκαν 4 τέρματα  με το σκορ να φτάνει  στο 2-2 από αυτό το σημείο  ο Ακρίτας οπισθοχώρησε λόγο και της πίεσης της Α.Ε.Δ. με αποτέλεσμα να κλείσει του χώρους και να μην δώσει την ευκαιρία για το εύκολο γκολ στους πρωταθλητές .Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον ίδιο τρόπο χωρίς καθόλου ευκαιρίες με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στον έξτρα χρόνο της παράτασης  .Στην παράταση η Α.Ε.Δ ήταν πολύ καλύτερη παίρνοντας αέρα δύο τερμάτων σχετικά γρήγορα και απειλήθηκε μόνο στο εξαιρετικό γκολ του Καραμπελιά στο 112 ΄! Αξιοσημείωτο επίσης είναι και   το επίτευγμα του νεαρού  Ζαφειρόπουλου ο οποίος στο ντεμπούτο του με την Α.Ε.Δ. έκανε χατ τρικ.Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κεσσούδης με βοηθούς τους Τσίκα και Θεοδωρακέλη.

Λεπτό προς Λεπτό :

ΓΚΟΛ!!! 0-1 Σέντρα του Τσιτσκάρη από δεξιά ο Γιαννόπουλος πιάνει την κεφαλιά πάσα (μισό γκολ) για τον Ζαφειρόπουλο που από κοντά δεν δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ!

10΄Σουτ του Γιαννόπουλου από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής περνάει ελάχιστα δεξιά  από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Πούσκα άουτ.

12΄ΓΚΟΛ!!! 1-1 Ισοφαρίζει ο Ακρίτας με τον Παπαδόπουλο να πιάνει δυνατή κεφαλιά  μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σακιζλή!

17΄ΓΚΟΛ!!! 1-2 Σουτ του Παπούδη από αριστερά αποκρούει όχι καλά  ο Πούσκας με τον  Ζαφειρόπουλο να επωφελείται και να σκοράρει   από κοντά!

20΄ΓΚΟΛ!!! 2-2 Χέρι του Τσιτσκάρη  μέσα στην περιοχή πέναλτι καταλογίζει αμέσως ο Κεσσούδης το εκτελεί ο Σακιζλής και ισοφαρίζει εκ νέου για την ομάδα του.

20΄- 75΄΄Ο Ακρίτας έχει οπισθοχωρήσει κλείνοντας του χώρους με αποτέλεσμα η Α.Ε.Δ να μην μπορεί να κάνει ευκαιρίες και το παιχνίδι να αναλώνεται στο κέντρο του γηπέδου.

76΄Οι αλλαγές του Μαυράκη ξυπνάνε κάπως τους παίκτες του με μία από αυτές τον Ιντζέ να κάνει το σουτ περίπου από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής και  τον Πούσκα να αποκρούει εντυπωσιακά .

91΄Ωραία κάθετη του Γιαννόπουλου για τον Ιντζέ που από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή πλασάρει άουτ!

Παράταση!

92΄ ΓΚΟΛ!!! 2-3 Ο Χατζημιχάλης κάνει  το σουτ έξω από την περιοχή και σκοράρει!

97΄Κάθετη του Χατζημιχάλη στον Ιντζέ που από την καρδιά της περιοχής κάνει το πλασέ αποκρούει όμως ο Πούσκας.

100΄Κάθετη του Ιντζέ στον Γιαννόπουλο που κάνει το σουτ αποκρούει και πάλι ο Πούσκας.

103΄ΓΚΟΛ!!! 2-4 Σέντρα από αριστερά του Παπούδη ο  Ζαφειρόπουλος  από κοντά δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του και ολοκληρώνει και το προσωπικό του χατ τρικ!

112΄ΓΚΟΛ!!! 3-4 Ένα πολύ όμορφο τέρμα πετυχαίνει ο Καράμπελιας με  εξαιρετικό σουτ από αριστερά και  περίπου στην μέση μεγάλης περιοχής και κέντρου, νικώντας τον Καραϊσαλίδη και μειώνοντας για την ομάδα του.

114΄Σέντρα του Τσιτσκάρη από αριστερά ο Ζιαρτούδης πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και περνάει μόλις άουτ.

Συνθέσεις:

Ακρίτας Νέας Βύσσας (Πετριτζίκης) :Πούσκας, Τζότζολας, Πλιατσικίδης (99΄Κουτουκίδης), Αλεξούδης, Παπαδόπουλος, Καράμπελιας, Κίσσας, Παντσίδης, Χατζής (57΄Αραμπατζής), Ψαθάς, Σακιζλής

Α.Ε.Διδυμοτείχου (Μαυράκης) : Καραϊσαλίδης, Ζιαρτούδης, Τζόντζορας (45΄Πετρόπουλος), Τζουμακίδης (45΄Τερτσούδης), Τζανετάκος, Χατζημιχάλης, Ζαφειρόπουλος, Τσιτσκάρης, Ασπιώτης (65΄Ιντζές), Γιαννόπουλος, Παπούδης