Α.Ο. Ορεστιάδας – Παναθηναϊκός

Συντάκτης Νewsroom 25 Νοεμβρίου, 2015 21:04

Η πρώτη νίκη της χρονιάς για τον Α.Ο. Ορεστιάδας  ήρθε(επιτέλους) με παλικαρίσια ανατροπή !

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Στην πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της VolleyLeague o A.O.O υποδέχθηκε σήμερα Τετάρτη τον Παναθηναϊκό στα πλαίσια της 5ης (εμβόλιμης) αγωνιστικής.Οι φιλοξενούμενοι  αντιμετώπισαν με έπαρση το παιχνίδι όταν κέρδισαν τα δύο πρώτα σετ και αυτό το πλήρωσαν με μια ήττα η οποία ήρθε με  ανατροπή που στα πρώτα σαράντα λεπτά  του παιχνιδιού  κανείς εκτός από τους παίκτες της Ορεστιάδας δεν πίστευε ότι μπορούσε να συμβεί!Για την Ορεστιάδα επίσημα το παιχνίδι κοουτσάρισε ο Στέλιος Κεμανετζής καθώς υπήρξε κώλυμα με την άδεια του νέου προπονητή Πλάμεν Κριστόφ ο οποίος παρόλα αυτά βρέθηκε στον πάγκο της ομάδας .Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησαν οι κεντρικοί της ομάδας Μίλιτς και Χήρας ενώ  13ος παίκτης της ομάδας ήταν ο κόσμος της.Έτσι ο Α.Ο.Ορεστιάδας πραγματοποίησε την πρώτη του νίκη αλλά και δημιούργησε ένα σερί 2-0 στην έδρα του κόντρα στην ομάδα του Ανδρεόπουλου  αφού και πέρυσι το ίδιο ματς είχε προσφέρει αξέχαστες στιγμές στους φίλαθλους της Ορεστιάδας!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με τις εξής συνθέσεις :Α.Ο.Ορεστιάδας(Πλάμεν Κριστόφ): Αμπουίλα, Χήρας, Γκούσταφσον, Μίλιτς, Βουκασίνοβιτς, Ριζόπουλος, λ Κωνσταντινίδης, Παναθηναϊκός(Δημήτρης Ανδρεόπουλος):Μαρούλης, Λεόν, Φερέιρα ,Σιμεόνοφ, Κανέλλος, Πανταλέων,λ Πολυχρονιάδης.

Στο πρώτο σετ ο Α.Ο.Ορεστιάδας μπήκε καλύτερα μέχρι το τεχνικό τάιμ αουτ αλλά ο Παναθηναϊκός γρήγορα ισορρόπησε την κατάσταση 11-11 .Δύο άσσοι του Γκούσταφσον και ένα μπλοκ του Αμπουίλα έβαλαν μετά από λίγο και πάλι την Ορεστιάδα μπροστά 16-14 που έγινε γρήγορα 18-16 αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε με διαφορετικούς τρόπους κάθε φορά να μένει κοντά και με τους δύο άσσους του Λεόν πέρασε μάλιστα  μπροστά στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ με 20-22.Το μπλόκ  του Πανταλέων στον Γκούσταφσον έδωσε το πρώτο σετ στους φιλοξενούμενους με 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά με τον Γκιμαράες στο σέρβις δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή της Ορεστιάδας  και την ανάγκασε σε λάθη 2-5 και 5-9 και 8-12 μενώντας συνεχώς μπροστά στο σκορ .Ο Άσσος του Μίλιτς μείωσε για το 11-14  και το καρφί του Γκούσταφσον έκανε το 12-15 αλλά ο Παναθηναικός πήγε στο τεχνικό  τάιμ άουτ πάλι με διαφορά υπέρ του τεσσάρων πόντων 12-16 που διεύρυνε με άσσο του Σιμεόνοφ για το 13-19 και καρφί του Πανταλέων για το 14-20 η Ορεστιάδα αντέδρασε στο σωστό σημείο   μειώνοντας  με δυνατές επιθέσεις από Γκουστάφσον και Βουκασίνοβιτς και 21-23 αλλά  το σετ κατέληξε πάλι στον Παναθηναϊκό με 22-25 μετά από επιτυχημένο πρώτο χρόνο του  Πανταλέων .

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε σαν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού κάνοντας το σκορ εύκολα 1-4 αλλά η Ορεστιάδα ξύπνησε γρήγορα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια 6-6 όταν έλεγξε τα λάθη της και έπαιξε ορθολογικό βόλεϋ περνώντας μπροστά με τον άσσο του Χήρα 8-7 και 12-9 με επίθεση του Ριζόπουλου και μπλόκ του Μίλιτς και κατάφερε να πάει την διαφορά μέχρι το 14-10.Το ταιμ άουτ του Ανδρεόπουλου δεν κατάφερε να αλλάξει τίποτα με το σκορ να πηγαίνει στο 22-15 με καρφί και μπλόκ του Γκούσταφσον και 24-15 με τον Παναθηναϊκο να τα έχει χαμένα και το σετ να τελειώνει υπέρ τον γηπεδούχων  με άουτ σερβίς του Μαρούλη 25-17 .

Στο τέταρτο σετ το 8-4 ήταν το σκορ του τεχνικού τάιμ άουτ με την Ορεστιάδα να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς , τον  Ριζόπουλο  σταμάτησε δύο συνεχόμενες φορές  το μπλοκ του Παναθηναϊκού και το σκορ να έγινε  μετά από λίγο 12-13 .Η Ορεστιάδα σοβαρεύτηκε εκ νέου και κατάφερε με τον Ριζόπουλο και τον Μίλιτς (άσσο) στο σέρβις να πάει το σκορ στο 22-18  και  με επιτυχημένες επιθέσεις από Γκούσταφσον και Βουκασίνοβιτς και ανάγκασε τον Ανδρεόπουλο να καλέσει  τάιμ άουτ.Με τον Κανέλλο στο σέρβις ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 22-22 και μπήκε και πάλι στο παιχνίδι  αλλά το σετ κρίθηκε με το μπλοκ που έκανε ο Χήρας στον Γκιμαράες στο  25 -23 με την Ορεστιάδα να ισοφαρίζει στα σετ και να στέλνει το ματς στο τάι μπρέικ !

Στο τάι μπρέικ οι πράσινοι του βορρά είχαν τα ψυχολογικά αποθέματα αλλά και την βοήθεια του κόσμου ο οποίος ζούσε έντονα το παιχνίδι και κατάφεραν μετά το 7-7 να πάρουν την διαφορά   με τον Μίλιτς να τραυματίζεται σε ένα από τα μπλόκ τα οποία έκανε στο 11 -8 αλλά να συνεχίζει μετά από μικρή διακοπή και τελικά να παίρνουν το τελευταίο σετ εύκολα με  15-9 και την παλικαρίσια νίκη με μια ανατροπή που πανηγυρίστηκε έντονα από παίκτες διοίκηση και κόσμο .

Α.Ο.Ορεστιάδας – Παναθηναϊκος 3-2  (21-25, 22-25, 25-17, 25-23, 15-09) σε 125΄