Α.Ο.Ορεστιάδας – Ηρακλής

Συντάκτης Νewsroom 14 Νοεμβρίου, 2015 20:47

Ήττα σε δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας για τον  Α.Ο.Ορεστιάδας

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Στον αναβληθέν αγώνα της πρώτης αγωνιστικής ο οποίος διεξήχθη σήμερα Σάββατο ο Α.Ο.Ορεστιάδας υποδέχθηκε τον Ηρακλή στο “Νίκος Σαμαράς”  σε ένα ντέρμπι από τα παλιά .Οι δύο ομάδες καιγόταν για την πρώτη τους νίκη μόνο όμως ο Ηρακλής το έδειξε στον αγωνιστικό χώρο .Η Ορεστιάδα ήταν απογοητευτική με τον Βουκασίνοβιτς τραυματία (έπαιξε μόλις για λίγα λεπτά)  έκανε πολλά λάθη τα οποία για ακόμα μια φορά πλήρωσε ακριβά ενώ κανείς παίκτης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα!Έτσι ο Ηρακλής πήρε μια  νίκη που κανείς δεν πίστευε πριν την έναρξη του παιχνιδιού ότι θα έρθει τόσο εύκολα με τους Παλέντζα  Χατηηλιάδη και Μαυροβουνιώτη να τα βάζουν από παντού! Oι συνθέσεις  με τις οποίες ξεκίνησαν  οι δύο ομάδες ήταν:Α.Ο. Ορεστιάδας (‘Ισακσον Γιόχαν): Χήρας, Αμπουίλα, Γκούσταφσον, Οικονόμου, Μίλιτς, Ριζόπουλος, λ- Κωνσταντινίδης . Ηρακλής (Χρήστος Πάτρας): Χατζηηλιάδης, Μαυροβουνιώτης, Παπαδημητρίου, Παλέντζας, Στίγγας, Πέντσεφ, Γάτσης, λ- Παπαδημητρίου.Διαιτητές ήταν οι Ιωαννίδης και Τζεπκινλής.

Στο πρώτο σετ και πάλι όπως στα προηγούμενα παιχνίδια η Ορεστιάδα μπήκε νωθρά δίνοντας την ευκαιρία στον Ηρακλή να επιβάλει το ρυθμό του και λόγω της κακής υποδοχής αλλά και των πολλών “χαρισμένων” πόντων λόγω των λαθών έμεινε πίσω στο σκορ (9-17) και τελικά έχασε το σετ με 16-25 .

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής μπήκε και πάλι καλύτερα και πήγε στο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με τρεις πόντους 5-8 το οποίο έγινε γρήγορα 5-10 με άσσο του Μαυροβουνιότη. Η είσοδος του Vukasinovic παρά τον πρόσφατο ελαφρύ τραυματισμό του έδωσε ώθηση στην Ορεστιάδα που πήρε κάποιους πόντους  και ζωντάνεψε την κερκίδα  αλλά η διαφορά έμεινε και το σκορ έγινε 12-19 με τον Γιόχανσον  να παίρνει τάιμ άουτ  που δεν άλλαξε την κατάσταση  με το σκορ να γίνεται 14-22 και τον Ηρακλή να παίρνει εύκολα και το δεύτερο σετ  με το ίδιο σκορ 16-25 κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση με Παλέντζα και Χατζηηλιάδη !

Στο τρίτο  και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ ο Ηρακλής είχε ήδη διαφορά τεσσάρων πόντων στο τεχνικό τάιμ άουτ 4-8  το οποίο έγινε 7-10 με καρφί του Γκούσταφσον ο οποίος δεν ήταν σε καλή μέρα!Με τον Χήρα στο σέρβις η Ορεστιάδα μάζεψε την διαφορά μέχρι το 10-12 πράγμα το οποίο ανάγκασε τον Πάτρα να πάρει τάιμ άουτ κάτι το οποίο έδωσε και πάλι την ώθηση που χρειαζόταν στους παίκτες του να είναι αποτελεσματικοί σε άμυνα και επίθεση και  το σκορ  12-18 .Εκεί η Ορεστιάδα έκανε την αντεπίθεση της μειώνοντας εκ νέου σε 16-19 με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Γκούσταφσον.Όμως η διαφορά έμεινε με τον Ηρακλή να παίρνει το σετ με 18 -25 και συνάμα  μια ανέλπιστα εύκολη  νίκη με το καθαρό 3-0 !

Α.Ο.Ορεστιάδας – Ηρακλής 0-3

Τα σετ: 16-25,16-25,18 – 25

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν: 3 άσσοι, 26 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις, 20 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.
Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ίσακσον): Χήρας 2π. (1/2, 1 άσσος), Αμπουίλα 1 (1 μπλοκ), Γκούσταφσον 16 (15/34, 1 άσσος), Οικονόμου 5 (3/12, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Μίλιτς 5 (3/12,3 μπλοκ), Ριζόπουλος 3 (3/12, 82% υπ.)/ Κωνσταντινίδης (λ. – 62% υπ., 34% άριστες), Βουκασίνοβιτς 1 (1/1), Πεντίδης, Χουσίδης 1 (άσσος).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Πάτρας): Χατζηηιάδης 11π. (9/18 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 76% υπ.), Μαυροβουνιώτης 8 (4/7, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ.), Παλέντζας 19 (14/25, 5 μπλοκ), Στίγγας 8 (2/6, 6 μπλοκ), Πέντσεφ 3 (2/2, 1 μπλοκ), Γάτσης 6 (2/4, 4 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ. – 54% υπ., 38 άριστες).