Π.Α.Ε Πενταλόφου – Ένωση Άνθειας/Αρίστεινου

Συντάκτης Νewsroom 8 Νοεμβρίου, 2015 20:22

Γράφει  ο Δημήτρης Μηλίκας:

Την δεύτερη απανωτή έκπληξη επιφύλασσε η ΠΑΕ Πενταλόφου στους ποδοσφαιρόφιλους της ΕΠΣ Έβρου αφού μετά την εκτός έδρας νίκη της στις Καστανιές την προηγούμενη αγωνιστική σήμερα εντός έδρας έκοψε βαθμούς από την πρωτοπόρο Ένωση Άνθειας Αρίστεινου και είναι πλέον  η ομάδα η οποία σταμάτησε το σερί πέντε νικηφόρων αγώνων της Ένωσης!.Το radioevros.gr  βρέθηκε στο γήπεδο και σας μεταφέρει το αναλυτικό ρεπορτάζ.Οι δύο ομάδες είχαν ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς ευκαιρίες εκτός από την κεφαλιά του Καβατζικιώτη που έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Βουζιανάς στο 42΄.Το δεύτερο ημίχρονο από την άλλη είχε όλο το ζουμί με την ΠΑΕ να προηγείται στο 53΄με γκολ του Χατζηαγοράστου Α. αλλά και να ισοφαρίζεται σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα από τον Καβατζικιώτη.Πάντως το ορθολογικό ποδόσφαιρο έλειψε από το παιχνίδι με την Ένωση να έχει την κατοχή χωρίς όμως να μπορεί να πάρει κάτι από αυτήν και μάλιστα να μένει με δέκα παίκτες στο 71΄όταν ο Πατσιώρας ανέτρεψε σαν τελευταίος παίκτης τον Καϊσίδη και δέχθηκε ορθά την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή  του αγώνα Κεσσούδη (βοηθοί  του οι Τσίκας και Κίτσος).

Λεπτό προς λεπτό:

27΄Ωραία κάθετη του Πατσιώρα στον  Μαλτέζο ο οποίος όμως από θέση δεξιά  μέσα στην περιοχή  στέλνει με σουτ την μπάλα απελπιστικά άουτ.

37΄Ο Καπανίκας “παίρνει το ριμπάουντ” μετά από κόρνερ και κάνει το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή της ΠΑΕ η μπάλα όμως περνάει πάνω από το οριζόντιο  δοκάρι της εστίας του Δαρβούδη  .

42΄Κόρνερ του Μαλτέζου ο Καβατσικιώτης πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα όμως  απομακρύνεται με υπερένταση πάνω στην γραμμή από τον Βουζιανά!

53΄ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Οικονομίδης κάνει την εκτέλεση κόρνερ από δεξιά για τον Χατζηαγοράστου πιάνει δυνατή κεφαλιά και ανοίγει το σκορ!

64΄ΓΚΟΛ!!! 1-1 Σέντρα του Μαλτέζου για τον Καβατζικιώτη ο οποίος με κεφαλιά λίγο έξω από την μικρή περιοχή ισοφαρίζει για την ομάδα του!

68΄Σουτ του Τερζή από το ύψος της μεγάλης περιοχής περνάει μόλις μόλις δεξιά από το δοκάρι του Δαρβούδη.

71΄ Ο Πατσιώρας (τελευταίος παίκτης) ανατρέπει το Καϊσίδη  και δέχεται ορθά την κόκκινη κάρτα από τον Κεσσούδη .Με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα η Ένωση .

74΄Δυνατό σουτ του Καπανίκα από το ύψος της περιοχής αποκρούει ωραία ο Δαρβούδης!

81΄Σουτ του Καβατζικιώτη από το ύψος του πέναλτι αποκρούει ο Δαρβούδης.

85΄Ο Καϊσίδης κάνει ωραία κούρσα και βγαίνει στο τετ α τετ με τον Καρβουνίδη ο οποίος αποκρούει  όμως το δυνατό σουτ του στην κλειστή γωνία

Τελικό Σκορ: Π.Α.Ε. Πενταλόφου – Ένωση Άνθειας/Αρίστεινου 1-1

Συνθέσεις:

Π.Α.Ε. Πενταλόφου(Νίκος Μετζιδιές):Δαρβούδης, Γκαβανίδης, Καδόπουλος, Μάτσιος, Στεφανόπουλος, Βουζιανάς (55΄Χατζηαγοράστου), Καλαμάτας (65΄Τσομπανίδης), Χατζηαγοράστου Α , Μπαρμπούδης, Οικονομίδης, Καϊσίδης

Ένωση Άνθειας/Αρίστεινου(Τόλης Μπίκος αντικαθιστούσε  τον προπονητή της ομάδας Μιχάλη  Φλώρο):

Καρβουνίδης, Δουμπουλάκης, Δορουγιδένης, Απότας, Καβατζικιώτης, Μωραΐτης (81΄Μιχαλτσίδης), Τερζής , Πατσιώρας , Μαλτέζος, Νταλαπέρας (84΄Αρσενίου),Καπανίκας