Ο φιλικός αγώνας των γυναικών του Α.Ο.Ο. με την Carsi Spor

Συντάκτης Νewsroom 21 Μαΐου, 2015 09:57

Το Σάββατο 16/5 η ομάδα των γυναικών του Α.Ο.Ορεστιάδας υποδέχτηκε την ομάδα της Αδριανούπολης Edirne Carsi Spor για την διεξαγωγή ενός διεθνούς φιλικού αγώνα.  Την ομάδα της Αδριανούπολης  υποδέχτηκαν στο τελωνείο των Καστανεών  ο αντιπρόεδρος του ερασιτέχνη Καρράς Ιωάννης με το μέλος της διοίκησης Κιλούδη Ευστράτιο.  Στη συνέχεια η αποστολή της Edirne Carsi Spor έφτασε στην Ορεστιάδα όπου μέλη της διοίκησης του Α.Ο.Ο τους έκαναν μια ξενάγηση στο κέντρο της πόλης , στον πευκώνα όπου υπήρχε  η διοργάνωση της ετήσιας ανθοκομικής έκθεσης , στο ιστορικό παλιό κλειστό γυμναστήριο της Ορεστιάδας και το κολυμβητήριο όπου ήταν σε εξέλιξη διεθνές τουρνουά κολύμβησης . Στις 18:00 η αποστολή έφθασε στο νέο κλειστό γυμναστήριο Ορεστιάδα ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ. Πριν την έναρξη του αγώνα παραδόθηκαν στους τυχερούς της λαχειοφόρου αγοράς  Κο Μαγολίδη Αναστάσιο ένα ποδήλατο και στον Κο Τυμπανίδη Γεώργιο ένα playstation4 . Ακολούθησε η βράβευση του Δημάρχου Ορεστιάδας Κου Μαυρίδη Βασίλειου από τον πρόεδρο του ΤΑΑ Α.Ο.Ορεστιάδας  Κο Τσολακίδη Γεώργιο για την συνεχή υποστήριξη από τον Δήμο Ορεστιάδας  της ομάδας του Α.Ο.Ορεστιάδας, έπειτα η βράβευση του αντιδημάρχου Αδριανούπολης από το μέλος της διοίκησης  Κο Σταίκο Χρήστο και τέλος η βράβευση του προέδρου της τουρκικής ομάδας Κου Ismail Bilgi από τον αντιπρόεδρο του ερασιτέχνη Καρρά Ιωάννη για το ξεκίνημα της φιλικής σχέσης μεταξύ των δύο σωματείων. Στον αγώνα παραβρέθηκαν ο πρόεδρος της ένωσης επαγγελματιών Ορεστιάδας Κος Μπαχαρίδης Αθανάσιος και ο ταμίας Κος Σαρδάνης Ζήσης.

Στις 19:30 ξεκίνησε ο αγώνας παρουσία περίπου 200 φίλων και των δύο ομάδων (περίπου 40 φίλαθλοι ήρθαν από την Αδριανούπολη). Στο πρώτο σετ η Ορεστιάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να το κερδίσει με 25-22 και προηγηθεί με 1-0 . Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ , τελικά όμως το σετ το κέρδισε με 24-26  η Edirne Carsi Spor και ισοφάρισε σε 1-1. Στο τρίτο σετ ενώ η τουρκική ομάδα ξέφυγε αρχικά στο σκορ η ομάδα της Ορεστιάδας κατάφερε να πλησιάσει αλλά έχασε και αυτό το σετ με 21-25. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η τουρκική ομάδα πήρε από την αρχή διαφορά ασφαλείας με αποτέλεσμα να κερδίσει και αυτό το σετ με 15-25 και τον αγώνα με 1-3 σετ. Ήταν ένας αγώνας όπου η ομάδα της Ορεστιάδας με πολύ νέες αθλήτριες στην σύνθεση της (από 14 ετών) αλλά και πολύ έμπειρες έδειξε ότι το μέλλον είναι μπροστά της. Η Τουρκική ομάδα η οποία αποτελείται από νέες αθλήτριες (από 20 ετών) έδειξε ότι  ήταν καλύτερη και δίκαια κέρδισε τον αγώνα. Να επισημάνουμε την πρώτη συμμετοχή της νεαρής αθλήτριας του Α.Ο.Ο Κεμανετζή Αργυρώ στην γυναικεία ομάδα.

Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ : ΠΑΣΑΛΙΔΗΣ (Καρδαμανίδου Μαρία , Καρδαμανίδου Ειρήνη, Πασσαλίδου Μαρία, Δεβετζή Ξανθίππη, Φιλιππίδου Ζωή , Δομπάζη Μαριλένα, Λυρούδη Κυριακή, Σούκου Γεωργία, Κεμανετζή Αργυρώ, Κωνσταντάρα Θάλεια, Σωτηρίου Ελένη και Γκιργκένη Ευγένια)

Στο τέλος οι υπεύθυνοι των  δύο ομάδων έδωσαν την υπόσχεση ότι στη συνέχεια θα ακολουθήσουν αγώνες στην Ορεστιάδα και την Αδριανούπολη και σε  τμήματα με μικρότερες ηλικίες κάτι που θα ωφελήσει την ανάπτυξη του αθλήματος αλλά και την πόλη της Ορεστιάδας με περισσότερες επισκέψεις πολιτών της Αδριανούπολης στην Ορεστιάδα. Επίσης να  μην παραλείψουμε να αναφέρουμε ότι οι ιθύνοντες της Τουρκικής ομάδας έμειναν ενθουσιασμένοι από την φιλοξενία αλλά και την ίδια την πόλη της Ορεστιάδας και υποσχέθηκαν στο μέλλον να την επισκεφθούν ξανά.

Να ευχαριστήσουμε τους χορηγούς της διοργάνωσης οι οποίοι είναι οι παρακάτω:  ψαροταβέρνα ΤΑ ΜΟΥΡΜΟΥΡΙΑ, ψητοπωλείο Kirgidis Foods,  καφενείο ΒΟΓΑΣ, εταιρία DANCO  Μπαχαρίδης Αθανάσιος, κρεπερί CREPA FUN, βιβλιοπωλείο Χαραλαμπίδης, καύσιμα AIGIAN Στεφανόπουλος Δημήτρης, λογιστικό γραφείο Καπετανίδης Ιωάννης, καφέ μπαρ Up Art, κατάστημα ρούχων BASE, τον φωτογράφο Κο Συναπίδη Γεώργιο (FOTO HOBBY),  τους διαιτητές και επόπτες του ΣΥΔΠΕ Θράκης για την δωρεάν συμμετοχή τους στον αγώνα , τον Δήμο Ορεστιάδας για την υποστήριξη του , την καφετέρια DON CAFÉ  , το Ανθοπωλείο Μανώλης και το κέντρο τύπου ΚΟΥΡΟΥΓΙΑΝΝΗ – ΜΑΓΟΛΙΔΟΥ  . Επίσης να ευχαριστήσουμε την αθλήτρια Λυρούδη Κυριακή (πασαδόρος)  του  Α.Ο.Ν.Βύσσας  αλλά και την ομάδα του Α.Ο.Ν.Βύσσας για την σύμφωνη γνώμη τους  να βοηθήσει στον αγώνα η αθλήτρια τους   λόγω  τραυματισμού της πασαδόρου του Α.Ο Ορεστιάδας.