Κύπελλο ΕΠΣ Έβρου :Ένωση Οινόης- Α.Ο.Νεοχωρίου

Συντάκτης Νewsroom 27 Σεπτεμβρίου, 2015 23:42

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Διαφήμιση για το ποδόσφαιρο  μπορεί να χαρακτηριστεί (χωρίς  υπερβολή) το παιχνίδι του δεύτερου γύρου του κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου μεταξύ Ένωσης Οινόης και Α.Ο.Νεοχωρίου. Ο κυπελλούχος ΑΟ.Νεοχωρίου μπορεί να προηγήθηκε με 2-0 μόλις στο 5΄λεπτό με γκολ των  Ρουσσίδη Αθ. και Παπαδόπουλου  όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να του εξασφαλίσει μια άνετη νίκη(είχε δύο αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμών Μποϊδανίδης 18΄Ρουσσίδης 49΄.Η Ένωση Οινόης πάλεψε κατάφερε να μειώσει στο 15΄ λεπτό με γκολ του Ισμαήλογλου και να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο στο 58΄λεπτό με γκολ του Τσομπανίδη , χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες να περάσει μπροστά στο σκορ (είχε δύο δοκάρια) ειδικά όταν ο Α.Ο.Ν έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Παπαδόπουλου 60΄λεπτό .Σχεδόν είκοσι λεπτά μετά και ειδικότερα στο 79΄λεπτό και η Ένωση Οινόης έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ισμαήλογλου επίσης με δεύτερη κίτρινη .Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση στην οποία επίσης δεν έλειψαν οι συγκινήσεις αφού στο στο 110λεπτό η Ένωση Οινόης πέρασε μπροστά με γκολ του Τσιφτσή αλλά ισοφαρίστηκε στην τελευταία φάση του αγώνα από τον Μελιξετιάν  119΄λεπτό.Στα πέναλτι οι κυπελλούχοι στάθηκαν πιο τυχεροί και με 7-8.Διαιτητής την αναμέτρησης ήταν ο Κεσσούδης με βοηθούς τους Χατζόπουλο και Κίτσο.

Λεπτό προς λεπτό:

GOAL!!! 0-1 Στην πρώτη φάση του παιχνιδιού ο Α.Ο.Νεοχωρίου ανοίγει το σκορ με μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ρουσσίδη Αθ. λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και δεξιά.

3΄Μεγάλη ευκαιρία χάνει η ομάδα της Οινόης όταν στο τετ α τετ ο Μητροκολοβός αποκρούει το πλασέ του Ισμαήλογλου .

GOAL!!! 0-2 Μετά την σέντρα του Καβουρούδη ο Ρουσσίδης στρώνει την μπάλα στον Παπαδόπουλο που με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή διπλασιάζει νωρίς τα τέρματα της ομάδας του.

15΄GOAL!!! 2-1 Κόρνερ εκτελεί ο Κρητικός από αριστερά ο Ισμαήλογλου σηκώνεται κοντά στην μικρή περιοχή παίρνει την κεφαλιά και μειώνει για την ομάδα του .

22΄Ο Μελιξετιάν φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Οινόης άλλα το πλασέ του αποκρούει ο Πανταζής.

50΄Ακόμα ένα τετ α τετ  αποκρούει ο Πανταζής αυτήν την φορά το πλασέ  μέσα από την περιοχή έκανε ο Καβουρούδης.

52΄Ο Κρητικός κάνει την εκτέλεση φάουλ από δεξιά ο Τσομπανίδης παίρνει την κεφαλιά  υπό πίεση η μπάλα παιρνάει άουτ.

58΄GOAL!!! 2-2 Σε φάση καρμπόν με την προηγούμενη ο Κρητικός κάνει την εκτέλεση φάουλ από δεξιά ο Τσομπανίδης παίρνει την κεφαλιά που αυτήν την φορά καταλήγει στα δίχτυα του Μητροκολοβού.

60΄Δεύτερη κίτρινη στον Παπαδόπουλο με δέκα παίκτες συνεχίζει  ο Α.Ο.Ν .

66΄Ωραίο σουτ στην κίνηση του Ισμαήλογλου μέσα από την περιοχή η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι και πάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μητροκολοβού.

72΄Ο Κρητικός κάνει την εκτέλεση κόρνερ ο Μουσταφάογλου μέσα από την περιοχή κάνει το σουτ αποκρούει ο Μητροκολοβός η μπάλα πάει στον Καλουζίδη που κάνει το σουτ η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Α.Ο.Ν.

77΄Πάνω στην γραμμή διώχνει ο Καναβούρας το σουτ του Δημητριάδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μελιξετιάν .

77΄Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Καδόπουλος διώχνει πάνω στην γραμμή το σουτ του Γκουδινούδη.

79΄Δεύτερη κίτρινη στον Ισμαήλογλου με δέκα παίκτες συνεχίζει και η Ένωση Οινόης.

Παράταση :

91΄Με διπλή επέμβαση στο τετ α τετ με τον  Τσιφτσή ο Μητροκολοβός κρατά το αποτέλεσμα .Ενώ στην εξέλιξη της φάσης και στην αντεπίθεση ο Καβουρούδης βγαίνει τετ α τετ με τον Πανταζή  και κάνει το πλασέ αλλά ο τελευταίος αποκρούει ενστικτωδώς .

120΄GOAL!!! 3-2 Ο Τσιφτσής σημαδεύει σωστά αυτήν την φορά και νικάει τον Μητροκολοβό βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του .

119΄GOAL!!! 3-3 Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Α.Ο.Νεοχωρίου καταφέρνει να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στα πέναλτι .Όταν ο Καβουρούδης σπάει στον Μελιξετιάν που αφύλακτος μέσα στην περιοχή κάνει   το 3-3.

Στην διαδικασία τον πέναλτι ο Α.Ο.Νεοχωρίου στάθηκε πιο τυχερός και η απόκρουση του Μητροκολοβού στο 16 πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσιφτσής έδωσε την νίκη – πρόκριση στον περσινό κυπελλούχο Α.Ο.Νεοχωρίου με 7-8.

Συνθέσεις :

Ένωση Οινόης(Γακίδης):Πανταζής, Παπίογλου (117’Μπαξεβάνης), Μπαξεβανίδης Π, Τσομπανίδης, Τσιφτσής, Καλουζίδης, Μπαχτσεβανίδης Σ, Αρβανίτης, Ισμαήλογλου, Κρητικός (75΄Γκουδινούδης), Μουσταφάογλου

Α.Ο.Νεοχωρίου(Τακάκης):Μητροκολοβός, Δημητριάδης Δ, Καδόπουλος, Μποϊδανίδης (18΄Μαλτούδης),  Παπαδόπουλος, Καναβούρας, Ζουπίδης (110′ Δημητριάδης Σ), Καβουρούδης, Μελιξετιάν, Ρουσσίδης (49΄Τσαρτσαρώνης)