ΕΚΑΣΑΜΑΘ Α1: Βαριά ήττα για την Φιλία στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της στην Κομοτηνή.

Συντάκτης Νewsroom 11 Νοεμβρίου, 2014 12:01

Η Φιλία Ορεστιάδας στην πρώτη εκτός έδρα αναμέτρηση για την Αι του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΑΜΑΘ στην Κομοτηνή υπέστη ήττα με το βαρύ  72-45 από την Α.Ε.Κομοτηνής στην οποία προπονητής είναι ο Βασίλης Στοάκης.Αδικαιολόγητα κακή στην άμυνα και χωρίς καλάθια από την περιφέρεια η ομάδα του Γιώργου Ουζουνίδη έδωσε στην Α.Ε.Κομοτηνής την ευκαιρία να προηγηθεί από νωρίς στο σκορ και να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο με την διαφορά στους έξι πόντους. Ενώ στο ημίχρονο η διαφορά διπλασιάστηκε σε 13 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Φιλίας προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση αλλά δεν κατάφερε τελικά να μειώσει την διαφορά με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο να παραδοθεί στην ανωτερότητα της Α.Ε.Κομοτηνής με την διαφορά στο τελικό σκορ να φτάνει τους είκοσι οκτώ πόντους. Διαιτητές του αγώνα οι  Αποστολίδης και Παρασίδης

Οι δηλώσεις του προπονητή της Φιλίας Ορεστιάδας Γ.Ουζουνίδη:

“Κακή εμφάνιση που συνδυάστηκε από βαριά ήττα της ομάδας μου σήμερα στη Κομοτηνή. Σήμερα δεν μπήκαμε καθόλου στο ρυθμό του παιχνιδιού κάνοντας αρκετά λάθη στην άμυνα και έχοντας  μεγάλη αστοχία από την περιφέρεια αναγκαστήκαμε να δεχτούμε μία ήττα η οποία σίγουρα δεν μας βγάζει εκτός στόχων αλλά μας προβληματίζει η διαφορά πόντων στο τελικό αποτέλεσμα.Κάναμε κάποια προσπάθεια με συνδυασμένη άμυνα στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο να αλλάξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού αλλά το μόνο που καταφέραμε είναι να ρίξουμε τη διαφορά μέχρι τους 12 πόντους ενώ είχε φτάσει ήδη πάνω από τους 20. Μία αδικαιολόγητη αδράνεια και αμυντικά και επιθετικά στο τελευταίο τρίλεπτο του παιχνιδιού εκτόξευσε τη διάφορα στους 27 πόντους με ένα σερί 13- 0 που έτρεξε η ΚομοτηνήΠιστεύω ότι δεν είχαμε καθόλου ψυχολογία για ένα τέτοιο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι και δεν πλησιάσαμε καν τα στάνταρ απόδοσης μας. Η ήττα αυτή το μόνο που πρέπει να μας αφήσει είναι πείσμα και περισσότερη όρεξη για δουλεία για το επόμενο παιχνίδι με τις Φέρες εντός έδρας”