Α.Ο.Ορεστιάδας – ΠΑΟΚ (2ο Φιλικό)

Συντάκτης Νewsroom 26 Σεπτεμβρίου, 2015 22:43

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας :

Στο δεύτερο από τα δύο φιλικά μεταξύ Α.Ο.Ορεστιάδας και ΠΑΟΚ οι Θεσσαλονικείς πήραν την νίκη με τις ομάδες όπως είναι φυσιολογικό να είναι κουρασμένες αλλά παρόλα αυτά σε μερικά σημεία του παιχνιδιού να αποδίδουν καλό βόλεϊ  .Πάντως οι  δύο  προπονητές  έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα και έμειναν ευχαριστημένοι από τις αποδόσεις των ομάδων τους όπως δήλωσαν αποκλειστικά  στην κάμερα του radioevros.gr .

Ο Α.Ο.Ορεστιάδας ξεκίνησε με τους :Σκαρλατίδη,Πέτρογλου Μίλιτς, Ριζόπουλο, Πεντίδης, Βουκασίνοβιτς, Κωνσταντινίδη(λ) ενώ 0 ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους :Τερζή, Παντακίδη, Σαμπάνη, Γκεοργκίεφ, Χάρτλεϊ, Εφραιμίδη, Γκαρά (λ).Στο 1ο σετ :Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι  3-3 που έγινε 4-8  μετά από συνεχόμενα λάθη της  Ορεστιάδας αλλά με τον άσσο του Βουκασίνοβιτς, το καρφί του Ριζόπουλου και τον άσσο του Μίλιτς το σκορ πήγε στο 7-9. Το 8-13 έγινε με δύο  άσσους από τον Γκεοργκίεφ αλλά οι τρεις απανωτοί άσσοι του Ριζόπουλου έφεραν το ματς στο 13-14 με την διαφορά να μην αλλάζει μέχρι το 21-23 που προήλθε από φιλέ σε σερβίς του Πέτρογλου  και καρφί από την πίσω ζώνη του Εφραιμίδη .Ενώ με τον Χάρτλεϊ να σημαδεύει  πάνω στον Πέτρογλου και την μπάλα να καταλήγει άουτ γράφτηκε το τελικό σκορ του πρώτου σετ 21-25(0-1).

Στο 2ο σετ: Πάλι οι ομάδες πήγαν μέχρι το 3-3 με τον Βουκασίνοβιτς να πηγαίνει στο σέρβις δυσκολεύοντας  την υποδοχή του ΠΑΟΚ και να  κάνει το 5-3  στην κόντρα επίθεση αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με σωστές επιθέσεις από Σαμπάνη και Εφραιμίδη έκανε το 7-7.Πόντο πόντο το  πήγε το σκορ  μέχρι το 12-15 το οποίο ήρθε με μπλόκ από τον Γκεοργκίεφ και 13-17 από άσσο του Σαμπάνη. Το μπλόκ του Γκεοργκίεφ στον Πέτρογλου πήγε  το σκορ στο 14-19 ενώ μια φάση διαρκείας που κέρδισε ο ΠΑΟΚ  έδωσε στους παίκτες του  το ψυχολογικό αβαντάζ για να πάρουν τελικά εύκολα το σετ  με  16-25(2-0).

Στο 3ο σετ  η Ορεστιάδα μπήκε πιο δυνατά και από το 6-3 πήγε στο 10-6 με μπλοκ του Χήρα και 12-8 με σερβίς άουτ τόσο του Γκεοργκίεφ όσο και του Ριζόπουλου.Στα μισά του σετ ο ΠΑΟΚ με τον Κουρνέτα στο σερβίς και τον Γκεοργκίεφ στην κόντρα επίθεση πήγε το σκορ στο 12-11 αλλά ο Χήρας με μπλοκ στην αρχή και μετά με άσσο έφερε πάλι την διαφορά στο +4  15-11.Το πολύ καλό σέρβις του Γκούσταφσον που πέρασε μετά από ώρα στο παιχνίδι (στην θέση του Πέτρογλου) δυσκόλεψε την υποδοχή του ΠΑΟΚ με τον Σκαρλατίδη να κάνει το μπλοκ στον Χάρτλεϊ και το 17-12. Η Ορεστιάδα ήταν καλύτερη και με καρφί του Βουκασίνοβιτς από την πίσω ζώνη  έκανε το 20-15 ενώ πήρε και διαφορά ασφαλείας με Πέτρογλου  Μίλιτς  και Βοκασίνοβιτς να να σημαδεύουν σωστά για το 24-19 ενώ το τελικό σκορ του σετ 25-20(1-2) ήρθε με το άουτ σέρβις του Παντακίδη .

Στο 4ο σετ  και πάλι η Ορεστιάδα μπήκε πιο δυνατά κάνοντας το 8-3 με άσσο του Μίλιτς και μπλόκ από τον Σκαρλατίδη.Ενώ κράτησε την διαφορά για  13-8 με μπλόκ και πρώτο χρόνο  από τον Μίλιτς  και 20-14 με τον Πέτρογλου να σημαδεύει σωστά δύο φορές και να παίρνει και το μπλοκ από τον Σαμπάνη .Ο άσσος του Χήρα πήγε το σκορ στο 22-16 αλλά οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν  κάνοντας το σκορ 23-21 και 24-24 με άσσο του Σαμπάνη και 25-25 με σερβις άουτ από Σαμπάνη και Πεντίδη ενώ ο άσσος του Καρασαβίδη έκανε το 25-26 αλλά το φιλέ του στο επόμενο σέρβις ξανά έφερε το σκορ στο 26-26 το καρφί του Σαμπάνη έκανε το 27-26 και το μπλόκ του Παντακίδη στον Πέτρογλου έγραψε το τελικό 28-26 και 3-1 στα σετ για τον ΠΑΟΚ.

Τα σετ:21-25,16-25,25-20,26-28

Τελικό σκορ 3-1

A.O.Ορεστιάδας(Ίσακσον): Σκαρλατίδης 3(1/3επ, 2μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 17 (14/29επ. 2άσοι 1 μπλοκ 45%υποδ.-20%άρ.υποδ), Πέτρογλου 26(25/43επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 9 (4/10επ. 3 μπλοκ, 2 άσοι), Πεντίδης 1 (1/3επ.), Ριζόπουλος 8 (3/12επ. 3 άσοι, 2 μπλοκ 82%υπ-59%αρ.υποδ), Λαχτάρας, Κωνσταντινίδης (λ-50%υπ-42αρ.υποδ), Χήρας 4 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γκούσταφσον , Χουσίδης, Αντωνιάδης (λ).

ΠΑΟΚ(Ζελιάσκοφ) : Παντακίδης 9(5/12επ, 2 μπλοκ, 2 άσοι), Σαμπάνης 19 (14/31επ. 2 μπλοκ, 3 άσοι), Γκεοργκίεφ 7 (2/6επ , 3 μπλοκ, 2 άσοι), Χάρτλει 11(11/19επ. 53%υποδ.-26%αρ.υποδ) , Εφραιμίδης 15 (13/22επ. 69%υπ-41%αρ.υποδ, 1 μπλοκ, 1 άσος),Τερζής 2 (1/1επ. 1 άσος), Γκαράς (λ-40%υπ-27%αρ.υπ), Ντίνας 5(3/3 επ. 3 μπλοκ), Κουρνέτας, Καρασαββίδης 3 (2/3επ, 1 άσος).