Ορέστης Ορεστιάδας – Α.Ε.Διδυμοτείχου

Συντάκτης Νewsroom 6 Δεκεμβρίου, 2015 19:09

Με νίκη πέρασε από την Ορεστιάδα η Α.Ε.Διδυμοτείχου!

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Στο Δ.Α.Κ. Ορεστιάδας παίχτηκε σήμερα το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής  της Α κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου ανάμεσα στις ιστορικά δύο μεγαλύτερες  ομάδες  της περιοχής του Ορέστη και της Α.Ε.Διδυμοτείχου.Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και είχαν και την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Παρασκευά αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δοκάρι, γενικά πάντως δεν υπήρξαν πολλές κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος αλλά υπήρξαν αρκετά νεύρα ενώ λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί  Πετρόπουλος X.  και Ιντζές συγκρούστηκαν με αποτέλεσμα ο δεύτερος να αποχωρήσει τραυματίας (με τις πρώτες εκτιμήσεις δεν φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό)!Στο δεύτερο ημίχρονο η Α.Ε.Διδυμοτείχου ήταν αρκετά καλύτερη κυκλοφόρησε την μπάλα ψάχνοντας το γκολ το οποίο ήρθε στο 58΄  από την συνεργασία ΓιαννόπουλουΘεμελάκη (  ο οποίος επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του) και με το δεύτερο γκολ περίπου δέκα λεπτά αργότερα από την συνεργασία ΠετρόπουλουΔαρβούδη κλείδωσε την νίκη!Το παιχνίδι διεύθυνε ο Κυριαζίδης με βοηθούς τους  Τερζόπουλο και Θάνο.

Λεπτό προς λεπτό:

6΄Μετά την εκτέλεση φάουλ του Σκερλετίδη από δεξιά και σχετικά μακρινή απόσταση  ο Παρασκευάς πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της Α.Ε.Δ. αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι καθώς βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Δουλούδη και απομακρύνεται!

15΄Εκτέλεση φάουλ του Δοϊνούδη από αριστερά και μακρινή θέση ο Δαρβούδης μπαίνει στην πορεία της μπάλας στην μικρή περιοχή αλλά το πλασέ του περνάει άουτ!

37΄Κόρνερ εκτελεί από δεξιά ο Δοϊνούδης ο Γιαννόπουλος στο πρώτο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ορέστη.

58΄ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ωραία κίνηση του Γιαννόπουλου έξω από την περιοχή κάνει και την κάθετη στον Θεμελάκη ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν αστοχεί και με διαγώνιο πλασέ ανοίγει το σκορ!

68΄ΓΚΟΛ!!! 0-2 Το δεύτερο γκολ για την Α.Ε.Δ. έρχεται μετά από αδράνεια της άμυνας του Ορέστη όταν ο Δοϊνούδης κάνει το πλάγιο με δύναμη ο Πετρόπουλος μέσα στην περιοχή κάνει την κεφαλιά βρίσκοντας τον Δαρβούδη ο οποίος από κοντά με πλασέ διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του!

80΄Ο Μπαλάκης βρίσκει ωραία τον Παρασκευά από μακριά μέσα στην περιοχή της Α.Ε.Δ αλλά η κεφαλιά που επιχειρεί αυτός περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γαβριήλ!

90+ Ωραία κίνηση του Τσιτσκάρη από δεξιά κάνει και την πάσα στον Δαρβούδη που μπαίνει στην περιοχή και σπάει την μπάλα αλλά διώχνει η άμυνα του Ορέστη!

Τελικό Σκορ : Ορέστης -Α.Ε.Διδυμοτείχου 0-2

Συνθέσεις

Ορέστης Ορεστιάδας(Γιώργος Αραμπατζής): Γαβριήλ,Στεφανίδης, Ζαχαρνούδης, Πετρόπουλος Χ, Γιώντης, Μεμούρης, Ελευθεριάδης, Οικονόμου, Βουδούρης (68΄Μπακιρτζής), Παρασκευάς, Σκερλετίδης (52΄Μπαλάκης)

Α.Ε.Διδυμοτείχου(Χρήστος Μαυράκης): Δουλούδης, Ζιαρτούδης, Πρικάκης (60΄Τσιτσκάρης), Τερτσούδης, Τζανετάκος, Πετρόπουλος Σ, Δοϊνούδης, Θεμελάκης, Δαρβούδης (92΄Χατζημιχάλης), Γιαννόπουλος, Ιντζές (45΄Γκατσιούδης)