Ε. Μανωλάς: ο Ναξιώτης καθηγητής του ΔΠΘ που αγάπησε την Ορεστιάδα και “γράφει” ιστορία – Παρακαταθήκη στο μέλλον το Συνέδριο που εμπνεύστηκε

Συντάκτης Νίκος Πατούνας 4 Μαΐου, 2023 12:05
Swiss Approval

Ε. Μανωλάς: ο Ναξιώτης καθηγητής του ΔΠΘ που αγάπησε την Ορεστιάδα και “γράφει” ιστορία – Παρακαταθήκη στο μέλλον το Συνέδριο που εμπνεύστηκε

Με γενικό θέμα “Ορεστιάδα: Παρελθόν, Παρόν, Μέλλον” το τριήμερο Παρασκευή 12, Σάββατο 13 και Κυριακή 14 Μαΐου 2023 διοργανώνεται το 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ιστορίας και Πολιτισμού της Ορεστιάδας. Ο Καθηγητής του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης Ευάγγελος Μανωλάς, εμπνευστής και δημιουργός του Συνεδρίου, μίλησε σήμερα στο Ράδιο Έβρος και στην εκπομπή Εβροσκόπιο σχετικά με τη φετινή διοργάνωση, που συμπίπτει με τα 100 χρόνια από την ίδρυση της Ορεστιάδας και τα 50 χρόνια από την ίδρυση του Δ.Π.Θ.

Το Συνέδριο διοργανώνεται κάθε δύο χρόνια από το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, τη Σχολή Επιστημών Γεωπονίας και Δασολογίας και το Δήμο Ορεστιάδας. Ανάμεσα δε σε όλες τις ενδιαφέρουσες εισηγήσεις και παρουσιάσεις, περιλαμβάνεται και η ιστορία του πρώτου ιδιωτικού ραδιοφωνικού σταθμού του Βορείου Έβρου· στην ενότητα “Ιστορία” το Σάββατο 13.05.2023 και ώρα 09:45 η Αικατερίνη Γώγογλου παρουσιάζει το Ράδιο Έβρος.


Αναλυτικά, το πλήρες πρόγραμμα:

Παρασκευή 12 Μαΐου 2023

15:00-16:00: Προσέλευση και εγγραφή συνέδρων

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»

16:00-17:00 Χαιρετισμοί

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Κεντρική ομιλία

17:00-18:00: Γεώργιος Μηνόπουλος, Λιμάνι της Αλεξανδρούπολης και στρατηγικό σχέδιο της περιοχής: Υπάρχει ρόλος για την Ορεστιάδα;

Εκπαίδευση

18:15-18:30: Βασιλική Ι. Κούζα – Ιωάννης Μ. Κούζας, Η Εκπαίδευση στη Νέα Ορεστιάδα την περίοδο 1923-1953

18:30-18:45: Ευαγγελία Ζηλιασκοπούλου, Παντελής Αθανασιάδης και Χαριομπόλη Ειρήνη, Το Δημοτικό Σχολείο Θουρίου Ορεστιάδας

18:45-19:00: Ιωάννα Μουμτζίδου, Δημοτικό Σχολείο Καστανεών

19.00-19.15 Συζήτηση

19:15-19:30: Θωμαΐς Ζαβαλιάρη, Εκπαιδευτικές διαδρομές στη Νέα Ορεστιάδα: Η περίπτωση του 2ου Γενικού Λυκείου

19:30-19:45: Δήμητρα Αναλυτή και Θωμαΐς Ζαβαλιάρη, Η πολλαπλή ταυτότητα του μαθητή και του εκπαιδευτικού: Το παράδειγμα ενός Λυκείου της Νέας Ορεστιάδας

19:45-20:00: Χρυσούλα Σαββοπούλου και Φωτεινή Μπαντούδη, Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση στη Νέα Ορεστιάδα από το 1937 έως το 1960: Η περίπτωση του 1ου Γυμνασίου

20.00-20.15 Συζήτηση

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»

Εκπαίδευση

18:15-18:30: Ανδρέας Παλεράς, Υλοποίηση Περιβαλλοντικού Προγράμματος σε Γυμνάσιο της Νέας Ορεστιάδας: Δημιουργία και φροντίδα σχολικού λαχανόκηπου και αξιοποίηση των προϊόντων του

18:30-18:45: Φωτεινή Μπαντούδη, Υλοποίηση Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για τον Ποταμό Άρδα σε Γυμνάσιο της Νέας Ορεστιάδας

18:45-19:00: Δημήτριος Κεφάλας, Υλοποίηση ενός Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: «Το νερό είναι στοιχείο και στοιχειό»

19.00-19.15 Συζήτηση

19:15-19:30: Χρυσούλα Μενδρινού, Μετασχηματίζουσα μάθηση μέσα από την αισθητική εμπειρία: Μελέτη περίπτωσης το «Νυφικό»

19:30-19:45: Σταυρούλα Παπαχατζίδου, Σεμινάριο τοπικής ιστορίας: Ο πολιτιστικός λαογραφικός σύλλογος Κλεισσούς ως θεματοφύλακας της παράδοσής του

19:45-20:00: Δημήτριος Βουρνέλης και Άννα Εσκή, Υλοποίηση Προγράμματος στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ορεστιάδας –  Ευγενίδειο: Οι επιπτώσεις της Συνθήκης της Λωζάνης

20:00-20:15: Στυλιανός Ταμπάκης, Βερόνικα Ανδρεά, Παρασκευή Καρανικόλα και Ευάγγελος Μανωλάς, Η εξ αποστάσεως εκπαίδευση σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών κατά την περίοδο της πανδημίας Covid-19

20.15-20.30: Συζήτηση

Σάββατο 13 Μαΐου 2023

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Ιστορία

09:00-09:15: Κωνσταντίνος Β. Δημουλάς, Ευριπίδης Κ. Δημουλάς, Έλλη Κ. Βέλλιου, Θεοδώρα Ευ. Παπαδημητρίου, Αγγελική Α. Κουτσαβλάκη, Χρήστος Σ. Αυγερινίδης, Δούλης Δουλούδης, Νικόλαος Γ. Βερβέρας,Έρως Δαμασίππης προς Έβρο

09:15-09:30: Κωνσταντίνος Β. Δημουλάς, Ευριπίδης Κ. Δημουλάς, Έλλη Κ. Βέλλιου,

Θεοδώρα Ευ. Παπαδημητρίου, Αγγελική Α. Κουτσαβλάκη, Χριστίνα – Χρυσάνθη Φ. Βαμβούρη – Δημάκη, Χρήστος Σ. Αυγερινίδης, Νικόλαος Γ. Βερβέρας, Οαντερασμός, που οδήγησε τον Ορφέα στον θάνατο

09:30-09:45: Βασιλική Ι. Κούζα και Ιωάννης Μ. Κούζας, Η πολιτικο-κοινωνική δομή στην ευρύτερη περιοχή της Αδριανουπόλεως κατά την εποχή του ταφικού τύμβου της Μικρής Δοξιπάρας-Ζώνης (αρχές 2ου αιώνα)

09:45-10:00: Φωτεινή Γραμμενίδου, Οι Αρβανίτες στην περιοχή της Ορεστιάδας: Συμβολή στην ιστορία της αποκατάστασης και της ναοδομίας του προσφυγικού πληθυσμού στο Νέο Χειμώνιο και Σάκκο

10.00-10.15: Συζήτηση

10.15-10.30 Διάλειμμα

10:30-10:45: Βαΐα Νεραντζάκη, Μποσνοχώρι, ο πρόγονος της Νέας Βύσσας: Η ίδρυση και εξέλιξη του χωριού μέσα από πρωτογενείς και δευτερογενείς πηγές

10:45-11:00: Αγγελική Γουδετσίδου, Ελένη Τονίδου και Δημήτριος Τονίδης,

Η ίδρυση και η εξέλιξη του συνοικισμού Κλεισσώ μέσα από τα βιώματα ενός κατοίκου της

11:00-11:15: Σπυρίδων Ευσταθίου, «Λόγοι» για τις μετοικεσίες Ηπειρωτών στην περιοχή της Ορεστιάδας: Μια διεπιστημονική προσέγγιση

11.15-11:30: Συζήτηση

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»

Ιστορία

09:00-09:15: Αθανάσιος Αν. Γεωργίσης, Νέα Ορεστιάδα: Μνήμες και Μνημεία

09:15-09:30: Μαρία Κακαβοπούλου, Νέα Ορεστιάδα: Τα μουσειακά αντικείμενα μαρτυρούν

09:30-09:45: Διαμαντής Μυρτσίδης, Ίδρυμα Ευγενίδου

09.45-10.00: Αικατερίνη Γώγογλου, Ράδιο Έβρος

10:00-10:15: Συζήτηση

10:15-10:30: Διάλειμμα

10:30-10:45: Χριστίνα Βαμβούρη και Πέτρος Παρασκευαΐδης, Το Τρίγωνο Έβρου στη δύσκολη δεκαετία 1940 – 1950

10.45-11.00: Χαράλαμπος Τζαβέλλας, Η απελευθέρωση της Αδριανούπολης από το 3/40 Σύνταγμα Ευζώνων Πεζικού: Η γέφυρα «Λοχαγού Διαμάντη»

11:00-11:15: Διαμαντής Μυρτσίδης, Οι σιδηροδρομικοί σταθμοί του Δήμου Ορεστιάδας

11:15-11:30: Ζαχαρούλα Πέπη, Το Πρόγραμμα «Υγιείς Πόλεις» του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (Π.Ο.Υ.): Η Πολιτική του Δήμου Ορεστιάδας στον 6ο Πυλώνα, τον Πυλώνα «Πλανήτης»

11:30-11:45: Συζήτηση

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Ιστορία

16:30-16:45: Κορτεσία Μουλούδη-Πασαδάκη, Αντίσταση στον Έβρο – Γεώργιος Σταθάτος

16:45-17:00: Θεόδωρος Κυρκούδης, Ελιά

17:00-17:15: Χρήστος Μυρτσίδης και Χρυσούλα Κίνιου, Σπήλαιο

17.15-17.30: Συζήτηση

17.30-18:00: Διάλειμμα

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»

Ιστορία

16:30-16:45: Πασχαλίνα Σίσκου και Ευάγγελος Μανωλάς, Κόμαρα

16:45-17:00: Χρήστος Χρηστούδης, Μαρία Φουρνομίτη και Κυριακή Κεραμιτσή, Πεντάλοφος

17:00-17:15: Αλεξία Γκουδοσίδου, Χανδράς

17.15-17.30 Συζήτηση

17:30-18:00: Διάλειμμα

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Κεντρική ομιλία

18:00-19:00: Πασχάλης Μαυρίδης, Μνήμες από τις αλησμόνητες πατρίδες

Κυριακή 14 Μαΐου 2023

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Βιογραφία

11:00-11:15: Αλεξάνδρα Καλεντζίδου και Ευθυμία Καλεντζίδου, Ιωάννης Γραμμενίδης

11:15-11:30: Ευθυμία Καλεντζίδου και Αλεξάνδρα Καλεντζίδου, Αριάδνη – Δήμητρα Ροροπούλου

11:30-11:45: Συζήτηση

11.45-12.00: Διάλειμμα

Θρησκεία-Εκκλησίες

12:00-12:15: Αθανάσιος Αν. Γεωργίσης, Η Μητρόπολη Αδριανουπόλεως και οι Επίσκοποι της

12:15-12:30: Βασίλειος Τσομπανίδης, Ιερός Ναός Αγίου Ιωάννου Προδρόμου ΝέουΧειμωνίου

12.30-12.45 Συζήτηση

Χορός-Έθιμα-Παράδοση-Μουσική

16:00-16:15: Ελένη Φιλιππίδου, Ο ρόλος του συρτού χορού της Κυριακής στη Νέα Βύσσα Έβρου

16:15-16:30: Μαρία Δημητριάδου, Τετράφωνη Χορωδία Δημοτικού Ωδείου Ορεστιάδας «Εν Ορεστιάδι»

16:30-16:45: Δημήτριος Σπανός, Η δισκογραφία του Καρυοφύλλη Δοϊτσίδη

16.45-17:00: Συζήτηση

Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Σίδερης»

Περιβάλλον – Γεωργία

11:00-11:15: Χριστίνα Μαστρομανώλη, Κυριακή Τσανάκα, Χρυσοβαλάντου Αντωνοπούλου, Χρήστος Ζαμιούδης και Χρήστος Χατζησαββίδης, Η καλλιέργεια του σκόρδου στην περιοχή της Νέας Βύσσας

11:15-11:30: Μαρία Ραφαηλία Μπιμπισίδου, Ξανθούλα Καρασμανάκη και Γεώργιος Τσαντόπουλος, Διαχείριση αστικών στερεών αποβλήτων: Οι απόψεις των πολιτών του Δήμου Ορεστιάδας

11:30-11:45: Μαρία Ραφαηλία Μπιμπισίδου, Ξανθούλα Καρασμανάκη, Ευαγγελία  Καρασμανάκη, Γεώργιος Τσαντόπουλος, Διερεύνηση των απόψεων για το περιβάλλον και τα περιβαλλοντικά ζητήματα: Η περίπτωση των πολιτών του Δήμου Ορεστιάδας

11:45-12:00: Συζήτηση

12:00-12:15: Διάλειμμα

12:15-12:30: Ιωάννα Μουμτζίδου, Μελέτη προσαρμοστικότητας της καλλιέργειας του ρυζιού στις Καστανιές του Δήμου Ορεστιάδας

12:30-12:45: Σταυρούλα Παπαχατζίδου, Η κατανάλωση του θρακικού οίνου ευφραίνει την καρδιά μας: Εθνογραφικές διαδρομές στους αμπελώνες των Δικαίων

12:45-13:00: Αιμιλία Λεμπέση και Χριστόδουλος Νταούτης, Η συμβολή των μονοπατιών στην ανάδειξη των λιβαδικών οικοσυστημάτων: Η περίπτωση του Δήμου Ορεστιάδας

13.00-13.15: Συζήτηση

Αμφιθέατρο «Ζαφείρης Άμπας»

Κεντρική ομιλία

17:30-18:30: Γεώργιος Κολοκοτρώνης, Ο αθλητισμός στη Νέα Ορεστιάδα την περίοδο 1923-2023: Η περίπτωση του αθλήματος της πάλης

Λήξη συνεδρίου


Συντάκτης Νίκος Πατούνας 4 Μαΐου, 2023 12:05
Swiss Approval

Δημοφιλή άρθρα

Ράδιο Έβρος TV