Κύπελλο Ερασιτεχνών : Στις Σέρρες τέλειωσε το ταξίδι για την Α.Ε.Διδυμοτείχου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 20 Απριλίου, 2017 13:03

Η Ελπίς Σκουτάρεως νίκησε την Α.Ε.Διδυμοτείχου στον τελικό της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και πέρασε στην επόμενη φάση

Περισσότεροι από 500 φίλαθλοι των γηπεδούχων και περίπου 50 πιστοί εκδρομείς από το Διδ/χο παρακολούθησαν χθες τον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών για  την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης στον Δημοτικό Στάδιο Σερρών όπου η Ελπίδα Σκουτάρεως κέρδισε με 3-1 την Α.Ε.Διδυμοτείχου ! Οι Εβρίτες έχουν σοβαρά  παράπονα για  την διαιτησία του Παλιούρα και των βοηθών του  Φράγιο και Σιανίδη(Μακεδονίας) !

Λεπτό προς Λεπτό:
15′  GOAL !!! 1-0  Ο Στεφανίδης πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, απέφυγε όποιους παίκτες βρήκε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον αφύλαχτο μες την περιοχή και δεξιά Γεωργιάδη, το πλασέ του οποίου απέκρουσε ο Κυριακίδης . Η μπάλα έφτασε και πάλι στον Στεφανίδη ο οποίος λίγο μέσα από την περιοχή και δεξιά έπιασε ένα ωραίο διαγώνιο πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ !
18′ Εκτέλεση φάουλ του Παντελίδη λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής μπλόκαρει εύκολα ο Νικολούδης
23′  Ο Στεφανίδης μπαίνει  στην περιοχή από αριστερά, και πιάνει δυνατό το σουτ αλλά η μπάλα πέρνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
24′ Αναγκαστική αλλαγή για την Α.Ε.Διδυμοτείχου αποχωρεί  τραυματίας ο  Αγγελακάκης  στην  θέση του μπαίνει ο Ιντζές.
27′ Ο Γεωργιάδης από δεξιά  βγάζει την σέντρα σέντρα με τον Στεφανίδη  μέσα από την περιοχή και περίπου από το σημείο του πέναλτι να πιάνει την κεφαλιά που πέρασε όμως άουτ !
28′ Εκτέλεση φάουλ του Θάνου από δεξιά  ο Μαμρικισβίλι δεν βρήκε καλά την μπάλα με το κεφάλι, αυτή κατέληξε στον αφύλαχτο στο δεύτερο δοκάρι Πετρόπουλο Στ. που από πολύ κοντά έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι και κατέληξε άουτ !
31′ ο Μουσικάκης εκτελεί φάουλ, και βρίσκει  τον Δίγγα μέσα στην περιοχή, αυτός προχώρησε, έπιασε ένα πλασέ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κυριακίδη
33΄ GOAL !!! 2-0  . O Γεωργιάδης μετά από  κοντινή σέντρα του Τάντιτς από αριστερά, γράφει με κεφαλιά ψαράκι το 2-0 !
43′ Σουτ του Παντελίδη λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα περνάει άουτ.
44′ Επικίνδυνη σέντρα από θέση έξω αριστερά του Γιαννόπουλου, μπλοκάρει στο πρώτο δοκάρι με διπλή προσπάθεια ο Νικολούδης
 50′ Ο Γεωργιάδης από δεξιά έβγαλε παράλληλη σέντρα, στο δεύτερο δοκάρι ο Γκόγκας πετάχτηκε αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε, χάνοντας μία μοναδική ευκαιρία για γκολ
56′ GOAL !!! 2-1 Φάση διαρκείας για τους φιλοξενούμενους που προήλθε από ένα φάουλ που κέρδισαν λίγο έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε ο Πετρόπουλος, η μπάλα άλλαξε διαδοχικά κατοχή, τελικά κατέληξε στον Γωνιάδη, ο οποίος από την γωνία της μεγάλης περιοχής και δεξιά έπιασε ένα τεχνικό διαγώνιο που κατέληξε στα δίχτυα!
59′  GOAL!!! 3-1  Ο  Γκόγκας εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η Ελπίς μετά από υπόδειξη του Παλιούρα  με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ του Στεφανίδη στον Κυριακίδη  !
63′ Σουτ του Τάντιτς μέσα από την περιοχή, αποκρούει ο Κυριακίδης.
64′ Μακρινό δυνατό σουτ του Γιαννόπουλου, η μπάλα καταλήγει άουτ.
74′ Πλασέ του Ιντζέ από κοντά αποκρούει θεαματικά ο Νικολούδης !
81′ Ο Τάντιτς μέσα από την περιοχή και δεξιά επιχειρεί  σουτ, ο Κυριακίδης αποκρούει , η μπάλα φτάνει  στον αφύλαχτο στο σημείο του πέναλντι Αγγελακά, ο οποίος έδεν ξκαταφέρνει να σκοράρει !
90′ Πλασέ του Άχπα από κοντά  μπλοκάρει ο Νικολούδης
Τελικό Σκορ: Ελπίς Σκουτάρεως – Α.Ε.Διδυμοτείχου 3-1
Συνθέσεις :
Ελπίς Σκουτάρεως (Ηλίας Εγγονίδης): Νικολούδης, Κωφοκώτσιος, Πασχαλούδης, Δίγγας, Κουτζαβασίλης, Μουσικάκης, Ουζούνογλου, Γεωργιάδης (72′ Αγγελακάς), Στεφανίδης (87′ Κεχαγιάς), Τάντιτς (85′ Σιδηρόπουλος),  Γκόγκας
Α.Ε.Διδυμοτείχου (Γιάννης Αναστασιάδης): Κυριακίδης, Θάνος, Παντελίδης, Άχπα, Πετρόπουλος Σ., Αγγελακάκης (24′ Ιντζές), Μαμρικισβίλι (46′ Κότζα), Γωνιάδης, Γιαννόπουλος, Πετρόπουλος Κ. (69′ Γκαβανόζης), Τζανετάκος