Στον τελικό του Κυπέλλου ο Ορέστης που κέρδισε και απέκλεισε την Α.Ε.Διδυμοτείχου!(αναλυτικό ρεπορτάζ)

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 17 Ιανουαρίου, 2018 20:09

Πάντα οι κόντρες των δύο ομάδων έχουν ιδιαιτερότητες έτσι και σήμερα στο Εθνικό Στάδιο Ορεστιάδας  μπορεί να αγωνιζόταν για τα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου δυο ομάδες από διαφορετικές κατηγορίες (Ορέστης Α΄ ΕΠΣ Έβρου, Α.Ε.Διδυμοτείχου Γ΄Εθνική)  αλλά οι γηπεδούχοι πήραν την μεγάλη νίκη με γκολ του Ζότεφ (57′) στο νοκ άουτ παιχνίδι και προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου.

Ο άνεμος δυσκόλεψε τις προσπάθειες των δύο ομάδων με αποτέλεσμα να λείψουν από το παιχνίδι οι πολλές κλασικές ευκαιρίες! Η Α.Ε.Διδυμοτείχου γενικά ήταν καλύτερη χωρίς όμως ουσία αντίθετα ο Ορέστης έδειξε προσήλωση στο τακτικό κομμάτι και εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του Συριτούδη Α. για να ανοίξει το σκορ μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζότεφ (57′) από πολύ μακριά !Παρά την συνεχόμενη πίεση των φιλοξενούμενων η ομάδα του Χρηστούδη δεν απειλήθηκε σημαντικά κατά το υπόλοιπο του παιχνιδιού καταφέρνοντας να πάρει μια μεγάλη πρόκριση που της δίνει εκτός από την ευκαιρία να κατακτήσει το κύπελλο και μεγάλη ψυχολογική ώθηση για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος που είναι και ο κύριος στόχος της χρονιάς!

Σημαντικό να αναφέρουμε είναι ότι χρησιμοποιήθηκαν οι νέοι πάικτες των δύο ομάδων για τον Ορέστη ξεκίνησε βασικός ο Αγγελακάκης με τον Καλυμνιό να περνάει σαν αλλαγή του ενώ για 15 λεπτά μπήκε και ο έμπειρος Κώστογλου, για την Α.Ε.Διδυμοτείχου ξεκίνησε ο Σιμτσάκης ενώ και ο Καπετανίδης μπήκε στο δεύτερο μισό του αγώνα!

Λεπτό προς Λεπτό:

10′ Πλασέ του Ιντζέ από αρκετά διαγώνια θέση αριστερά η μπάλα καταλήγει άουτ στην πάνω μεριά των διχτύων της εστίας του Ζλατάνη!
13′ Φάση διαρκείας για τον Ορέστη ο Δαρβούδης γίνεται αποδέκτης της μπάλας σε πλεονεκτική θέση κοντά στην εστία και ελαφρώς δεξιά και κάνει το σουτ  με τον Χρίστεφ να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή να βάλει το πόδι του και να βγάλει την μπάλα πλάγιο άουτ!
20′ Σουτ του Ζαφειρόπουλου έξω από την περιοχή δεν ανησυχεί τον Ζλατάνη και περνάει άουτ!
23′ Εκτέλεση φάουλ του Ζότεφ από δεξιά και έξω από την μεγάλη περιοχή βρίσκει ωραία τον Κοτζά που πιάνει την κεφαλιά αφύλακτος αλλά στέλνει την μπάλα λίγο άουτ!
36′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ιντζέ από αριστερά με φάλτσο βρίσκει την μπάλα αμυνόμενος του Ορέστη αυτή πάει στον Σιμτσάκη που με ωραία κίνηση στο πρώτο δοκάρι  βρέθηκε αφύλακτος σε πολύ πλεονεκτική θέση  αιφνιδιάστηκε και δεν έκανε καλό σουτ  στέλνοντας την άουτ!
47′ Ο Τσιτσκάρης κάνει έξυπνα από αριστερά απευθείας  εκτέλεση κόρνερ εκμεταλλευόμενος την υπέρ της ομάδας του διεύθυνση του ανέμου αποκρούει με υπερένταση ο Συριτούδης.
49΄Ωραία προσωπική ενέργεια του Γιαννόπουλου που κάνει και το σουτ από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι και περνάει λίγο άουτ!
54΄Σουτ του Ντινούδη από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής μετά από κόρνερ και προσωρινό διώξιμο της άμυνας της Α.Ε.Δ.   περνάει άουτ!
57′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζότεφ από πολύ μακριά ο Συριτούδης δεν εκτιμά καλά την δύναμη της μπάλας αυτή σκάει στο χορτάρι και καταλήγει στα δίχτυα η Α.Ε.Διδυμοτείχου δέχεται ένα “φθηνό” γκολ!
62′ Σέντρα του Καπετανίδη από δεξιά ο Ιντζές στο δεύτερο δοκάρι κάνει ωραία την κίνηση και το σουτ στέλνοντας όμως την μπάλα να περάσει για λίγο άουτ!
69′ Σουτ του Ιντζέ έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα περνάει αρκετά άουτ!
69′-94′ Η Α.Ε.Διδυμοτείχου ανεβαίνει αρκετά στο γήπεδο ψάχνει να βρει χώρους και τρόπους για να απειλήσει αλλά ο Ορέστης καλά στημένος την κρατά έξω από την περιοχή του και δεν τις δίνει ευκαιρία να ισοφαρίσει !

Τελικό Σκορ : Ορέστης Ορεστιάδας – Α.Ε.Διδυμοτείχου 1-0

Η στιγμή: Το γκολ που έκρινε την πρόκριση ήρθε μετά από ολέθριο λάθος του νεαρού τερματοφύλακα της Α.Ε.Διδυμοτείχου Συριτούδη Α. σε απευθείας εκτέλεση του Ζότεφ που κανονικά θα δεν θα έπρεπε να απειλήσει τον γκολκίπερ των πρασίνων ! Κρίμα για τον μικρό που στα παιχνίδια που έχει αγωνισθεί  στην Γ΄Εθνική (στην θέση του βασικού αδερφού του Κώστα) αλλά και στην μέχρι τώρα πορεία της ομάδας του στο Κύπελλο ήταν πολύ καλός.

MVP: Ο Βούλγαρος Ζότεφ ήταν από τους διακριθέντες του παιχνιδιού σκόραρε έστω και με αρκετή δόση τύχης το γκολ της νίκης είχε και την εξαιρετική σέντρα στην ευκαιρία του Κοτζά ! Βέβαια σήμερα αρκετοί παίκτες του Ορέστη έπιασαν πολύ καλή απόδοση οι Οικονόμου και Δαρβούδης πρόσθεσαν εμπειρία και ηρεμία παίρνοντας τις περισσότερες φορές σωστές επιλογές στο παιχνίδι ενώ ο Παρασκευάς έπαιξε με αξιοσημείωτο πάθος βγαίνοντας συνέχεια πρώτος στην μπάλα και κερδίζοντας όλες τις μονομαχίες!

Μας άρεσε: Η προσήλωση στην τακτική που έδειξε ο Ορέστης και η πίστη των παικτών στην πρόκριση!

Δεν μας άρεσε: Αρκετοί παίκτες της Α.Ε.Διδυμοτείχου βρέθηκαν σε κακή μέρα και αδίκησαν τόσο τους εαυτούς τους όσο και την ομάδα τους! Απογοητευμένος έδειξε στις δηλώσεις του ο προπονητής της ομάδας Τελκίσκι ενώ άφησε και υπόνοιες για παραίτηση!

Το στραγάλι:  Άριστη η διαχείριση του παιχνιδιού από τον έμπειρο Σουβάρα κανένα πρόβλημα και για τους βοηθούς του Κτιστόπουλο και Ναζιρόπουλο.

Ορέστης Ορεστιάδας (Χρήστος Χρηστούδης): Ζλατάνης, Κοτζά, Δαρβούδης (85΄Βλάχος), Οικονόμου, Πετρόπουλος, Ζότεφ, Αγγελακάκης (67΄Καλυμνιός), Τσιτσκάρης, Τζουμακίδης, Παρασκευάς (83΄Κόκκινος), Ντινούδης (81΄Κώστογλου)

Α.Ε.Διδυμοτείχου (Χρήστο Τελκίσκι):Συριτούδης Α. Αλεξακίδης (66΄Θάνος), Παντελίδης, Χρίστεφ, Τζανετάκος (83΄Νικολαΐδης), Πετρόπουλος, Πατιαλιάκας (53΄Σουλειμάν), Ζαφειρόπουλος (46΄Καπετανίδης), Σιμτσάκης, Γιαννόπουλος, Ιντζές