Νίκησε τον Ποντιακό με το μυαλό στον Εθνικό ο Ορέστης

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 15 Απριλίου, 2018 21:46

Άνετη επικράτηση του Ορέστη κόντρα στον Ποντιακό πριν το μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Εθνικό!

Ο Ορέστης υποδέχθηκε σήμερα για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου τον Ποντιακό! Οι καιρικές συνθήκες ήταν άριστες για ποδόσφαιρο με τους Μπλέ του Χρηστούδη να επιβάλουν από την αρχή τον ρυθμό τους χωρίς δυσκολία κόντρα στους φιλοξενούμενους του Ποντιακού που έδωσαν την ευκαιρία σε αρκετούς νεαρούς παίκτες να αγωνισθούν! Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι μέχρι το 39΄ο Ποντιακός κρατούσε με τον Αγγελακάκη να ανοίγει τελικά το σκορ από κοντά μετά από ωραία κίνηση και σέντρα του Ρουσσίδη Αθ.. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες μπήκαν στα πρώτα 10-12 λεπτά χωρίς πολύ πάθος με την αποβολή του Σεϊτανίδη (μια κίτρινη για φάουλ τράβηγμα στον Αγγελακάκη και ακόμα μία κίτρινη =κόκκινη για διαμαρτυρία αμέσως μετά τον καταλογισμό ) στο 58′ να ανάβει κάπως τα αίματα και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης Κεσσούδη ! Από αυτό το σημείο και μετά το γήπεδο “έγειρε” ακόμα περισσότερο προς την εστία του Χατζητζίβα με το Ορέστη να σκοράρει τρία τέρματα με τους Αγγελακάκη (δεύτερο στο παιχνίδι) Ναλμπάντη και Κώστογλου και να παίρνει “σβηστά” μια ξεκούραστη νίκη! Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η πρώτη συμμετοχή του 15χρονου Κυρκούση Χ.!

Λεπτό προς Λεπτό:
4′ Σέντρα του Μιχαηλίδη από αριστερά για τον Καλαϊτζίδη αυτός στο πρώτο δοκάρι κάνει το σουτ αποκρούει σε κόρνερ ο Ζλατάνης.
7′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οτέμπερη η μπάλα βρίσκει στο τείχος με τον Ρουσσίδη Αθ. να κάνει το σουτ στέλνοντας την λίγο άουτ.
10′ Πλάσε του Αγγελακάκη η μπάλα μόλις άουτ!
22′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρουσσίδηβ Αθ. η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστία του Χατζητζίβα άουτ.
26′ Ωραία κίνηση του Καλυμνιού που συγκλίνει από δεξιά , αποφεύγει το μαρκάρισμα και σουτάρει από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής αποκρούει ο Χατζητζίβας.
28′ Ο Αγγελακάκης στρώνει για τον Δαρβούδη αυτός περίπου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής κάνει ωραίο πλασέ με φάλτσο η μπάλα όμως περνάει ξυστά από το δεξί γάμα του Χατζητζίβα άουτ.
29′ Σέντρα του Κοτζά από δεξιά ο Ρουσσίδης Αθ. κάνει το σουτ η μπάλα περνάει άουτ.
30′ Ο Ορέστης πιέζει τον Ποντιακό δημιουργώντας ευκαιρίες συνεχώς στα τελευταία πέντε λεπτά! Ο Οτέμπερης κάνει την σέντρα με τον Αγγελακάκη να πιάνει την κεφαλιά αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ!
36′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καλαϊτζίδη από μακριά αποκρούει σε κόρνερ ο Ζλατάνης.
39′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Ρουσσίδης Θ. εκτελεί γρήγορα φάουλ που κέρδισε η ομάδα του πίσω από το κέντρο για τον αδερφό του Ρουσσίδη Αθ.  αυτός κάνει ωραία κίνηση από αριστερά και σέντρα για τον Αγγελακάκη που δεν δυσκολεύεται αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι να ανοίξει το σκορ!
Ημίχρονο
54′ Εκτέλεση κόρνερ του Οτέμπερη από αριστερά ο Καλυμνιός πιάνει την κεφαλιά από καλό σημείο στέλνει όμως την μπάλα να περάσει  ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χατζητζίβα άουτ.
58′ Ο Σεϊτανίδης δέχεται δύο κίτρινες=κόκκινη την πρώτη για μαρκάρισμα στον Αγγελακάκη και την δεύτερη για διαμαρτυρία από τον Κεσσούδη με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι  που διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης!
60′ Εκτέλεση φάουλ του Οτέμπερη από δεξιά κεφαλιά ο Κοτζά η μπάλα άουτ!
65′ ΓΚΟΛ!!! 2-0 Το δεύτερο γκολ που πετυχαίνουν  οι γηπεδούχοι είναι σχεδόν ίδιο με το πρώτο ο Ρουσσίδη Αθ. κάνει την σέντρα από αριστερά και ο Αγγελακάκης και πάλι σκοράρει με σουτ!
68′ Πολύ ωραίο σουτ του Δαρβούδη από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Χατζητζίβας.
73′ ΓΚΟΛ!!! 3-0 Ο Οτέμπερης από δεξιά δίνει στον Δαρβούδη αυτός από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής στρώνει παράλληλα για τον Ναλμπάντη που με όμορφο πλασέ  με φάλτσο αφήνει όρθιο τον Χατζητζίβα γράφοντας το 3-0!
78΄ΓΚΟΛ!!! 4-0 Ωραία κίνηση του Δαρβούδη από αριστερά βγαίνει ο Χατζητζίβας με τον αρχηγό του Ορέστη να δίνει την πάσα μισό γκολ στον έμπειρο Κώστογλου ο οποίος από κοντά σε κενή εστία έγραψε εύκολα το τελικό σκορ του αγώνα!
85′ Σουτ του Καλαϊτζίδη από μακριά μπλοκάρει εύκολα ο Ζλατάνης!