Νίκη του Άρδα Καστανεών κόντρα στην ΠΑΕ Νίψας

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 17 Δεκεμβρίου, 2017 21:17

Με σκόρερ τον  Νικολαΐδη ο Άρδας πήρε την νίκη κόντρα στην ΠΑΕ Νίψας!

Ο Άρδας Καστανεών υποδέχθηκε σήμερα την ΠΑΕ Νίψας για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου. Ο κάκιστος αγωνιστικός χώρος του γηπέδου (υπήρχαν σκέψεις για αναβολή του παιχνιδιού) λόγω των πρόσφατων βροχοπτώσεων δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να παρουσιάσουν καλό πρόσωπο και το παιχνίδι πήγε κυρίως  στην δύναμη  με το γκολ του Νικολαΐδη στο 76′  να κρίνει τον νικητή  , πάντως υπήρξαν κλασικές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες και το σκορ θα μπορούσε με λίγη τύχη να ήταν μεγαλύτερο! Ο αγώνας είχε αρκετές ιδιαιτερότητες κατ αρχάς ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου δέκα λεπτών μέχρι να απομακρυνθούν κάποιες ποσότητες νερού από τον αγωνιστικό χώρο , έπειτα κατά την διακοπή του ημιχρόνου ο 1ος βοηθός Κωνσταντάκης αποχώρησε τραυματίας και την θέση του πήρε μετά από κλήρωση φίλαθλος των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να αργήσει επιπλέον πέντε λεπτά η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε στο 97′  με τους δύο προβολείς του γηπέδου να δίνουν τρόπον τινά την λύση καθώς το σκοτάδι είχε πέσει για τα καλά , τέλος την θέση του προπονητή των γηπεδούχων κάλυψε λόγω της απουσίας του Παναγιώτη Μυλωνά ( συμμετέχει στην σχολή προπονητών UEFA C στην Καβάλα) o βοηθός του  Γιώργος Πιστίκης !

Λεπτό προς λεπτό:

8΄Σουτ του Κουτσούκη από αριστερά περνάει άουτ.

15΄Σουτ του Καπετανίδη από μακριά περνάει άουτ.

16΄Σέντρα-σουτ του Θώδη από αριστερά η μπάλα κολλάει μπροστά στην μικρή περιοχή με τον Αντωνιάδη να μην μπορεί να σουτάρει αφύλακτος από κοντά  καθώς γλίστρησε και τον Ντινούδη να προλαβαίνει τελικά μπλοκάροντας!

26΄Σουτ του Παγωνίδη από διαγώνια θέση δεξιά μέσα στην περιοχή της Νίψας βρίσκει σε αμυνόμενο και περνάει κόρνερ.

27΄Εκτέλεση κόρνερ του Καπετανίδη από δεξιά βρίσκει τον Κασπαρίδη που κάνει ωραία την κεφαλιά ψαράκι αφύλακτος και από πλεονεκτική θέση αλλά ο Μπινόπουλος πέφτει και αποκρούει σε κόρνερ !

30΄Σέντρα από δεξιά του Αντωνιάδη  ο Λαμπάκος από κοντά δεν καταφέρνει να νικήσει τον τερματοφύλακα του Άρδα Ντινούδη που αποκρούει σε κόρνερ.

43΄Εξαιρετική απευθείας  εκτέλεση φάουλ του Καπετανίδη έξω από την περιοχή εξίσου εξαιρετική όμως  και η απόκρουση του Μπινόπουλου που εκτινάσσεται και  αποκρούει πρώτα με το αριστερό χέρι η μπάλα πάει στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια διώχνει με το πόδι !

51΄Απίστευτη ευκαιρία χάνει ο Παγωνίδης που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Νίψας μετά από κάθετη πάσα του Τσοντζόρα και εντελώς ανενόχλητος πλασάρει απελπιστικά ακριβώς στην αγκαλιά του Μπινόπουλου.

61΄ Εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Γυλού από την γραμμή της μεγάλης περιοχής περνάει άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Ντινούδη.

62΄Σε πλεονεκτική θέση ο Λαμπάκος σουτάρει από κοντά αποκρούει ο Ντινούδης!

65΄Εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβανίδη Δ.  από δεξιά βρίσκει τον Γκουντενούδη κοντά στην μικρή περιοχή  αυτός πιάνει την κεφαλιά με δύναμη αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άρδα πριν απομακρυνθεί από τους αμυντικούς των γηπεδούχων!

70΄Σουτ του Καπετανίδη από αριστερά περνάει λίγο άουτ!

76′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Νικολαΐδης πιέζει τον Μπουρουτζή που γλιστράει και δεν διώχνει καλά την μπάλα με τον έμπειρο επιθετικό του Άρδα να κλέβει και να σκοράρει με δυνατό σουτ από κοντά!

Δείτε όλες τις σημαντικές φάσεις του αγώνα το γκολ αλλά και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών στο βίντεο που ακολουθεί!

Τελικό Σκορ: Άρδας Καστανεών – ΠΑΕ Νίψας 1-0

Το στραγάλι: Πολλά παράπονα ειδικά από τους φιλοξενούμενους άκουσε ο Σιβούδης που είχε βοηθούς τον Κωνσταντάκη (ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο δεύτερο ημίχρονο ημίχρονο την θέση του πήρε μετά από κλήρωση φίλαθλος της ΠΑΕ Νίψας ) και τον Τσίκα.

Συνθέσεις:

Άρδας Καστανεών (Γιώργος Πιστίκης): Ντινούδης,  Τσόντζορας, Πετράς,  Χαρισιάδης,  Μπαχτσεβανίδης, Χατζηαγοράστου, Τζιαφερίδης (60΄Νικολαίδης) , Τσιρούδης ( 49΄Νακου),  Κασπαρίδης (75΄Τζιρατούδης), Καπετανίδης, Παγωνίδης (89΄Τσάμογλου)

ΠΑΕ Νίψας (Δημήτρης Αποστολίδης- Κωνσταντίνος Αλεξόπουλος):Μπινόπουλος, Κουτσούκης (46΄Καλαϊτζίδης), Θώδης (56΄Γυλός), Μαργαρίτης, Μπατμανίδης, Γκουμενούδης, Καρφαρίδης, Μπουρουτζής, Λαμπάκος, Αντωνιάδης(49΄Πεχλιβανίδης Δ.), Πεχλιβανίδης Θ.(67΄Καρίπης)