Νίκη-πρόκριση για τον Ορέστη κόντρα στον Α.Ο.Νεοχωρίου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 20 Ιανουαρίου, 2019 18:58

2/2 για τον Ορέστη στο 2019 που πέρασε σήμερα σχετικά εύκολα το εμπόδιο του Α.Ο.Νεοχωρίου στα Προημιτελικά του Κυπέλλου  “Σιγρέκης” της ΕΠΣ Έβρου.

Ο Α.Ο.Νεοχωρίου υποδέχθηκε σήμερα στο Νεοχώρι τον Ορέστη Ορεστιάδας στον μοναδικό αγώνα που διεξήχθη σήμερα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου “Σιγρέκης” της ΕΠΣ Έβρου! Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού έτσι με ένα γκολ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44′ Πετρόπουλος Σ.) και ένα με την έναρξη του δεύτερου (48′ Δαρβούδης) καθάρισαν την υπόθεση νίκη-πρόκριση ενώ το τελικό σκορ γράφτηκε δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτού  και πάλι με τον Δαρβούδη! Σημαντικό είναι  να αναφέρουμε ότι ο Παναγιώτης Μυλωνάς είχε τρεις σημαντικές απουσίες στην αποστολή καθώς οι Αβογιάν και Ιντζές είναι τραυματίες ενώ προφύλαξε και τον Ανδρεάδη αφού ελπίζει να τους έχει διαθέσιμους κόντρα στον Έβρο Σουφλίου στο ντέρμπι κορυφής του επόμενου Σαββατοκύριακου για το πρωτάθλημα δίνοντας έτσι ευκαιρία  σε νεαρούς ποδοσφαιριστές να αγωνιστούν ειδικά μετά το 2-0!

Λεπτό προς Λεπτό:
1′ -32′ Στα πρώτα 32΄λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά μουδιασμένα χωρίς να δημιουργήσουν ευκαιρίες με τον Ορέστη να έχει την υπεροχή χωρίς όμως ουσία! Μόνο δύο σουτ ένα για κάθε ομάδα ήταν αξιοσημείωτα με τον Δαρβούδη στο 17′ να σουτάρει και τον Οτέμπερη να αποκρούει ενώ στο 32΄ο Θεμελής από δεξιά και μέσα στην μεγάλη περιοχή έκανε σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ!
35΄Σουτ του Ελευθεριάδη αποκρούει ο Οτέμπερης.
ΓΚΟΛ!!! 0-1 Μετά από ωραία κίνηση του Βλάχου από αριστερά η μπάλα φτάνει στον Πετρόπουλο Σ. μέσα στην περιοχή ο αρχηγός των φιλοξενούμενων κεραυνοβολεί την εστία του Οτέμπερη μη δίνοντας του ευκαιρία να αντιδράσει και ανοίγει το σκορ!
Ημίχρονο:
48′ ΓΚΟΛ!!! 0-2
Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι αρχίζει και το δεύτερο δηλαδή με γκολ του Ορέστη! Ακόμα μια ωραία κίνηση του Βλάχου αυτή την φορά από δεξιά η μπάλα καταλήγει στον Δαρβούδη που μέσα από την περιοχή με ωραίο σουτ σημαδεύει σωστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Οτέμπερη διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.
54΄Σέντρα σουτ του Μπακογιάννη από δεξιά αποκρούει με το πόδι ο Δημητριάδης!
74′ Σουτ του Ρουσσίδη από μακριά περνάει ψηλά άουτ.
80′ ΓΚΟΛ!!! 0-3 Ο Μπακογιάννης κάνει την σέντρα από δεξιά με τον Δαρβούδη να είναι και πάλι εύστοχος με  γυριστό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή!
85΄Ακόμα μια σέντρα του Μπακογιάννη από δεξιά (που στην πτέρυγα ήταν μόνιμη απειλή για τους γηπεδούχους) ο Μοσινιάν πάει για εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα περνάει πολύ ψηλά άουτ!

MVP: Ο Δημήτρης Δαρβούδης ! Ο έμπειρος επιθετικός του Ορέστη με τα δύο γκολ του έκανε εύκολη ζωή των συμπαικτών του σε ένα παιχνίδι που όλοι ήθελαν να περάσει ξεκούραστα, άλλωστε κανείς στους Μπλε δεν έκρυψε ότι το μυαλό είναι εδώ και καιρό στο παιχνίδι του πρωταθλήματος που ακολουθεί κόντρα στον Έβρο Σουφλίου την ώρα όμως που το Κύπελλο δεν παύει να αποτελεί στόχο και μάλιστα άπιαστο τα τελευταία χρόνια για τον πολυνίκη του θεσμού!

Το στραγάλι: Κανένα πρόβλημα  για τον Κεφύλη που διηύθυνε και τους έμπειρους βοηθούς του Δαλή και Καλαϊτζίδη!

Μας άρεσε: Το ντεμπούτο του 14χρονου τερματοφύλακα  Θεοχαρίδη Ρ. ο οποίος μπήκε αλλαγή στην θέση του Γαλλή στο 85′ , επίσης αγωνίσθηκαν οι νεαροί Θεμελής  (και πάλι κόντρα στον πατέρα του μάλιστα σε μια φάση του αγώνα ο νέος παραλίγο να τραυματίσει τον παλιό) και Ντουμανάκης!

Δεν μας άρεσε: Η κούραση που έβγαλε ο Α.Ο.Νεοχωρίου στο δεύτερο ημίχρονο , βέβαια ελαφρυντικό αποτελεί η υπερπροσπάθεια που έκανε την Τετάρτη κόντρα στην Α.Ε.Διδυμοτείχου (θυμηθείτε εδώ το αναλυτικό ρεπορτάζ).

Τελικό Σκορ: Α.Ο.Νεοχωρίου – Ορέστης Ορεστιάδας 0-3

Α.Ο.Νεοχωρίου (Γιώργος Κυριαλάνης): Οτέμπερης, Γιώντης, Δροσίδης, Δημητριάδης, Ρουσσίδης, Κυλιτζίδης, Θεμελής, Κορετσίδης, Ράδιογλου (60′ Νοβοκρεσενίδης), Τσακίρης, Παπαδόπουλος

Ορέστης Ορεστιάδας (Παναγιώτης Μυλωνάς):  Γαλλής (85′ Θεοχαρίδης), Τσιτσκάρης (66′ Θεμελής Θ.), Κοτζά, Πετρόπουλος Χ, Δερνεκξής, Πετρόπουλος Σ, Ελευθεριάδης, Νάκου (72′ Μοσινιάν), Βλάχος, Δαρβούδης (82΄Ντουμανάκης), Μπακογιάννης

Δείτε στο βίντεο τα highlights του παιχνιδιού και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών: