Η Α.Ε.Διδυμοτείχου τις ευκαιρίες, ο Α.Ο.Νεοχωρίου την νίκη-πρόκριση!

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 16 Ιανουαρίου, 2019 19:51

Νίκη πρόκριση για τον Α.Ο.Νεοχωρίου κόντρα στην Α.Ε.Διδυμοτείχου στο πρώτο επίσημο παιχνίδι για το 2019.

Ο Αθλητικός Όμιλος Νεοχωρίου “Εθνικός” υποδέχθηκε σήμερα την Α.Ε.Διδυμοτείχου για την 5η αγωνιστική του Κυπέλλου “Σιγρέκης” της ΕΠΣ Έβρου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησαν , αντίθετα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν στην πρώτη και ίσως μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν στο παιχνίδι με τον Γκατσιούδη και με αρκετό πάθος αλλά και μεγάλη δόση τύχης να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα τους παίρνοντας τελικά την πρόκριση! Βέβαια δεν έλειψαν τα μεγάλα διαστήματα που οι δύο ομάδες έχασαν την συγκέντρωση τους με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην έχει καλό ρυθμό προφανώς λόγω της διακοπής των γιορτών για περίπου ένα μήνα!

Λεπτό προς Λεπτό:
2′ Ο Τσακλιώτης κάνει την σέντρα από δεξιά με τον Ζαφειρόπουλο να μην βρίσκει καλά την μπάλα από κοντά και τον Χριστογαμβρό να μπλοκάρει με δυσκολία!
23′ Μετά από ένα μουδιασμένο εικοσάλεπτο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους στο γήπεδο ο Παντελίδης από δεξιά κάνει την σέντρα με τον Ζαφειρόπουλο να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και να σκοράρει έχοντας όμως πρώτα σπρώξει με τα χέρια τον Πέτρογλου με τον διαιτητή της αναμέτρησης Ουζουνίδη να δίνει σωστά επιθετικό φάουλ και το γκολ να μην μετράει!
27′ Ο Τσακλιώτης ξεμαρκάρεται ωραία μέσα στην μεγάλη περιοχή και κάνει το σουτ πέφτει εντυπωσιακά και αποκρούει σε κόρνερ ο Σταθογαμβρός!
28′ Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Σταθογαμβρός μπλοκάρει και πάει να δώσει συνέχεια στο παιχνίδι αλλά γλιστρώντας χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του με τον Τσακλιώτη να κάνει αμέσως το σουτ από το ύψος της γραμμής μεγάλης περιοχής αλλά την μπάλα να βρίσκει πάνω σε αμυνόμενο πριν την μπλοκάρει εκ νέου ο τερματοφύλακας του Α.Ο.Νεοχωρίου!
34′ Σουτ του Παπούδη μέσα από την περιοχή αλλά εκτός ισορροπίας και με πλάτη προς την εστία η μπάλα στην πάνω μεριά των διχτυών της εστίας του Α.Ο.Ν. άουτ!
36′ Σουτ του Παπούδη από αριστερά και αρκετά διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή,πέφτει στην κλειστή του γωνία ο Σταθογαμβρός και αποκρούει σε κόρνερ!
Ημίχρονο:
45′ Όπως στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου έτσι και στην αρχή του δεύτερου η Α.Ε.Διδυμοτείχου απειλεί την εστία των γηπεδούχων με τον Παντελίδη να βγάζει την σέντρα από αριστερά και τον Σιναπίδη να πιάνει στο δεύτερο δοκάρι το σουτ στην κίνηση με την μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να περνάει με δύναμη άουτ!
53′ ΓΚΟΛ!!! 1-0  Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού ο Γκατσιούδης μετά από πάσα του Παπαδόπουλου πιάνει  ένα πολύ όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ μέσα στην περιοχή της Α.Ε.Διδυμοτείχου νικώντας τον Καραϊσαλίδη και ανοίγοντας εντυπωσιακά το σκορ!
56′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παντελίδη από διαγώνια δεξιά θέση περνάει άουτ χωρίς να απειλήσει.
60′  Ο Παντελίδης κάνει  ωραίο κίνηση από αριστερά μέσα στην περιοχή και το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στον Αλεξακούδη , ζητάνε πέναλτι οι παίκτες της Α.Ε.Διδυμοτείχου παίζετε λέει ο Ουζουνίδης. Δείτε την φάση μαζί με τα υπόλοιπα highlights το γκολ και τις δηλώσεις στο παρακάτω βίντεο!
65′ Ωραία κίνηση του Παπούδη που ξεμαρκάρεται όμορφα από τον προσωπικό του αντίπαλο στην γραμμή της μεγάλης περιοχής αλλά το σουτ του δεν βρίσκει στόχο!
85′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρουσσίδη από καλή θέση λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καραϊσαλίδη άουτ!
87′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού λίγα λεπτά πριν την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας χάνεται από τον Παντελίδη! Ο Παπούδης κάνει από αριστερά την σέντρα με τον Παντελίδη να πιάνει το βολ πλανέ μέσα στην περιοχή του Α.Ο.Νεοχωρίου η μπάλα σκάει κάτω και με εξουδετερωμένο τον Σταθογαμβρό χτυπάει στο κάθετο δοκάρι πριν απομακρύνει ο Δημητριάδης!

MVP: Αν και από την μεριά των χαμένων οι Παπούδης και Παντελίδης ήταν οι καλύτεροι παίκτες του γηπέδου! Συνεχώς απειλητικοί (είτε σουτάροντας είτε πασάροντας) δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες χωρίς όμως αποτέλεσμα! Αν ήταν πιο τυχεροί – εύστοχοι η πρόκριση θα πήγαινε στην ομάδα τους!

Μας άρεσε: Η πίστη των δύο ομάδων για το αποτέλεσμα! Από την μία ο Α.Ο.Νεοχωρίου που πάλεψε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το 0 στην άμυνα του ειδικά μετά το γκολ που πέτυχε άσχετα αν χρειάσθηκε και η τύχη ώστε να γίνει αυτό και από την άλλη η Α.Ε.Διδυμοτείχου που δεν έπαψε να πιστεύει στην ανατροπή μέχρι και το 95′ λεπτό!

Δεν μας άρεσε: Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού τραυματίστηκε ο αθλητής του Α.Ο.Νεοχωρίου Πέτρογλου Ι. (έδειξε να γυρνάει το γόνατο του). Ευχόμαστε γρήγορη ανάρρωση.

Το στραγάλι : Χωρίς προβλήματα κύλισε το παιχνίδι για το διαιτητικό τρίο !Ο Ουζουνίδης διεύθυνε δίκαια και χωρίς σημαντικά λάθη  ένα δύσκολο παιχνίδι ,κανένα πρόβλημα και για τους βοηθούς του Διαμαντή και Τσίκα.

Τελικό Σκορ: Α.Ο.Νεοχωρίου – Α.Ε.Διδυμοτείχου 1-0

Α.Ο.Νεοχωρίου (Γιώργος Κυριαλάνης): Χριστογαμβρός, Πέτρογλου (α.α 93′ Κρητικός), Δροσίδης, Δημητριάδης, Γιώντης (58′ Ρουσσίδης), Κυλιτζίδης, Θεμελής, Αλεξακούδης, Τσακίρης, Γκατσιούδης (α.α. 70′ Νοβοκρεσενίδης α.α. 79′ Ράδιογλου), Παπαδόπουλος

Α.Ε.Διδυμοτείχου (Χρήστος Μαυράκης): Καραϊσαλίδης, Αλεξακίδης, Κουρτελέσης, Παυλίδης (81′ Μαργαριτούδης), Χιώτης, Σιναπίδης, Καζάλας, Παπούδης, Ζαφειρόπουλος (67′ Μπροντίδης), Παντελίδης, Τσακλιώτης

Δείτε τις σπουδαιότερες φάσεις του παιχνιδιού το γκολ καθώς και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών στο βίντεο: