Νίκη για τον πρωτοπόρο Ορέστη κόντρα στην ΑΕΚ Έβρου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 10 Φεβρουαρίου, 2019 20:26

Δίκαια νίκη για τον Ορέστη που είχε πολλές ευκαιρίες κόντρα στην ΑΕΚ Έβρου αλλά του έλειψε το εύκολο γκολ και παραλίγο να απειληθεί!

Ο Ορέστης Ορεστιάδας υποδέχθηκε σήμερα στο Εθνικό Στάδιο Ορεστιάδας την ΑΕΚ Έβρου για την 12η Αγωνιστική του πρωταθλήματος “Σερκελίδου” της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου. Οι Μπλε του Μυλωνά ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και δημιούργησαν γενικά πολλές ευκαιρίες εμφανίζοντας όμως και πάλι πρόβλημα στο να τελειώσουν τις φάσεις! Το γκολ του Ελευθεριάδη (ίσως μπορεί να χρεωθεί και αυτογκόλ στον Δογάνη) ξεκλείδωσε την άμυνα των κιτρινόμαυρων στο 25΄ δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους αλλά παρότι ο Ορέστης συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες χωρίς να απειλείται σχεδόν καθόλου δεν κατάφερε να “καθαρίσει” το παιχνίδι με άλλα τέρματα . Το δεύτερο γκολ για τους πρωτοπόρους ήρθε μετά από πολλές ευκαιρίες τελικά από στατική φάση με τον Τσιτσκάρη να εκτελεί κόρνερ από αριστερά και τον Μπακογιάννη -που μπήκε δύο λεπτά πριν στο παιχνίδι- να σκοράρει από το δεύτερο δοκάρι με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο 74′ . Η ΑΕΚ Έβρου -η οποία είχε αρκετές ελλείψεις (π.χ. Τρανόπουλος) ήρθε στην Ορεστιάδα με 13 ποδοσφαιριστές όλους και όλους- μην έχοντας τίποτα να χάσει από εκείνο το σημείο και μετά προσπάθησε να ανεβεί και κατάφερε μάλιστα να σκοράρει δέκα λεπτά μετά στο 85′ με τον Kungulli να κάνει την σέντρα από δεξιά τον Γαλή να μπερδεύεται με τον Πετρόπουλο Χ. και τον Καλομπρατσίδη να χρίζεται σκόρερ μειώνοντας για την ομάδα του που από εκεί και πέρα δεν είχε άλλες ευκαιρίες, αντίθετα ο Ορέστης θα μπορούσε να σκοράρει και τρίτο τέρμα σε μια από τις δύο κεφαλιές του Μπακογιάννη! Επίσης είχε κατά την διάρκεια του παιχνιδιού δύο δοκάρια ένα στο πρώτο και ένα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αβογιάν,  ο ίδιος παίκτης σε δύο φάσεις θα μπορούσε επίσης να είχε δώσει ασίστ -μισό γκολ- σε συμπαίκτες του αλλά προτίμησε να τελειώσει τις φάσεις στην κλειστή γωνία του Δογάνη χωρίς επιτυχία!

Λεπτό προς Λεπτό:
2΄Σουτ του Ιντζέ από αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή αποκρούει ο Δογάνης.
14′ Σουτ του Τσιτσκάρη από δεξιά μετά από έξυπνη εκτέλεση κόρνερ του Ανδρεάδη με πάσα αποκρούει ο Δογάνης.
16′ Ωραία ατομική ενέργεια του Αβογιάν που ξεμαρκάρεται μέσα στην μεγάλη περιοχή από τον προσωπικό του αντίπαλο και κάνει το σουτ όμως η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Δογάνη και απομακρύνεται!
25′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ωραία ομαδική ενέργεια για τον Ορέστη ο Βλάχος δίνει στο Πετρόπουλο εκείνος βρίσκει με κάθετη ωραία την κίνηση του Ελευθεριάδη που μπαίνει  από αριστερά και κάνει την σέντρα ο Δογάνης αποκρούει με το αριστερό χέρι του άλλα αντί να απομακρύνει την μπάλα την στέλνει στο βάθος της εστίας του.
30′ Ο Ιντζές εκτελεί  κόρνερ από αριστερά διώχνει η άμυνα της ΑΕΚ ο Ανδρεάδης κάνει με την μία το σουτ μέσα από την περιοχή η μπάλα όμως περνάει άουτ!
38′ Ο Πετρόπουλος εκτελεί με πάσα έμμεσο που κέρδισε ο Ορέστης περίπου στο σημείο του πέναλτι για τον Αβογιάν αυτός κάνει το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στον Κωνσταντινίδη και να απομακρύνεται! Στην συνέχεια της φάσης ο Ορέστης πιέζει ψηλά η ΑΕΚ Έβρου δεν μπορεί να απομακρύνει με τον Δογάνη να διώχνει πάνω στον Ανδρεάδη αυτός να κάνει με την μια από το ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής το σουτ στέλνοντας όμως την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων!
42΄Ωραία κίνηση του Ιντζέ από αριστερά που περνάει δύο αντιπάλους και δίνει στον αφύλακτο και σε πλεονεκτική θέση Βλάχο πάσα -μισό γκολ- με τον νεαρό επιθετικό του Ορέστη να πλασάρει με το αριστερό άουτ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία!
Ημίχρονο
47′ Ο Ορέστης συνεχίζει στο δεύτερο ημίχρονο όπως ολοκλήρωσε το πρώτο ,δημιουργώντας και χάνοντας ευκαιρίες. Ο Πετρόπουλος Σ. κάνει ωραίο συρτό σουτ με δύναμη λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή η μπάλα βρίσκει σε αμυνόμενο και απομακρύνεται!
57′ Σέντρα του Ιντζέ ο Αβογιάν πιάνει το σουτ αποκρούει ο Δογάνης σε κόρνερ!
64′ Ωραία σέντρα του Κοτζά από δεξιά ο Ιντζές μέσα στην μεγάλη περιοχή αφύλακτος πιάνει την κεφαλιά (προ του Αβογιάν που ήταν σε καλύτερη θέση)  η μπάλα περνάει αουτ!
70′ Σέντρα του Ιντζέ από δεξιά ο Αβογιάν κάνει το πλασέ προλαβαίνει να καλύψει με το σώμα του και να αποκρούσει ο Δογάνης.
72′ Ο Αβογιάν μπαίνει ωραία από αριστερά στην μεγάλη περιοχή  μετά από πάσα του Πετρόπουλου αλλά αντί να σπάσει την μπάλα σε κάποιον από τους τρεις συμπαίκτες του που ήταν σε καλή θέση να σκοράρουν επιλέγει να σουτάρει από αρκετά διαγώνια θέση και στην γωνιά που έκλεινε ο Δογάνης με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει!
74′ ΓΚΟΛ!!! 2-0 Ο Τσιτσκάρης εκτελεί κόρνερ από αριστερά με τον Μπακογιάννη (που μπήκε δύο λεπτά πριν στο παιχνίδι ως αλλαγή) στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά σκοράροντας!
83΄Δυνατό σουτ του Αβογιάν μετά από ωραία ενέργεια του μέσα στην περιοχή βρίσκει και πάλι στο δοκάρι (οριζόντιο) ο Ιντζές “παίρνει το ριμπάουντ” και κάνει το σουτ η μπάλα βρίσκει στον Καπνιστή και πάει στον Βλάχο αυτός κάνει την σέντρα από δεξιά με τον Καπνιστή να διώχνει και πάλι ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Τσιτσκάρης πήρε κίτρινη κάρτα για θέατρο καθώς εκμαιεύεσαι πέναλτι!
85′ ΓΚΟΛ!!! 2-1 Η ΑΕΚ Έβρου μειώνει με τον Kungulli να κάνει την σέντρα από δεξιά τον Γαλλή να μπερδεύεται με τον Πετρόπουλο και τον Καλομπρατσίδη να βρίσκει την μπάλα σκοράροντας!
86′ Σέντρα του Τσιτσκάρη από δεξιά ο Μπακογιάννης πιάνει την κεφαλιά αλλά δεν απειλεί!
88′ Ωραία σέντρα του Τσιτσκάρη από δεξιά με τον Μπακογιάννη εξ επαφής να πιάνει την κεφαλιά αλλά να στέλνει στην μπάλα άουτ!

Το στραγάλι: Μόνο μερικά “μικρά λάθη” χωρίς ιδιαίτερη σημασία μπορούμε να προσάψουμε στο διαιτητικό τρίο με διευθύνων τον Κεφίλη και βοηθούς του τους Γεωργακούδη και Καλαϊτζίδη γενικά τα πήγαν καλά καταφέρνοντας να μοιράσουν την πίτα 50/50!

MVP: Αρκετοί παίκτες του Ορέστη βρέθηκαν σε καλή μέρα αποδεικνύοντας την έτσι και αλλιώς αδιαμφισβήτητη αξίας τους,  Ελευθεριάδης, Ιντζές, Αβογιάν, Τσιτσκάρης, Ανδρεάδης. Αλλά ο πολυτιμότερος ήταν και πάλι ο αρχηγός Πετρόπουλος Σ. ο οποίος “έφτιαξε” πολλές από τις ευκαιρίες που δημιούργησε ο Ορέστης στο παιχνίδι και αν οι συμπαίκτες του ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια σίγουρα θα είχε αρκετές ασίστ στην στατιστική του ενώ είχε ευκαιρίες και να σκοράρει!

Τελικό Σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – ΑΕΚ Έβρου 2-1

Ορέστης Ορεστιάδας(Παναγιώτης Μυλωνάς):Γαλλής, Τσιτσκάρης, Κοτζά, Πετρόπουλος, Ελευθεριάδης, Πετρόπουλ0ς Σ, Δαρβούδης (71′ Μπακογιάννης), Ανδρεάδης (77′ Νάκου), Βλάχος (83′ Θεμελής), Αβογιάν, Ιντζές

ΑΕΚ Έβρου(Μενέλαος Ζιώγας): Δογάνης, Kungulli, Μπαλάγκας, Καραγιάννης, Μπουρουτζής, Κατσακίδης, Γιαλάκας, Παναγιωτίδης(58′ Καπνιστής),Κωνσταντινίδης, Καλομπρατσίδης, Πεκιαρίδης (75΄Πανταζόπουλος)