Με διπλό στο Νεοχώρι ησύχασε για την παραμονή η ΑΕΚ Έβρου

Συντάκτης Νewsroom 21 Απριλίου, 2019 21:56

Η ΑΕΚ Έβρου πήρε το διπλό στο Νεοχώρι και κατά ένα μεγάλο ποσοστό εξασφάλισε την παραμονή της στην Α΄κατηγορία της ΕΠΣ Έβρου.

Ο Α.Ο.Νεοχωρίου υποδέχθηκε σήμερα για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος “Σερκελίδου” της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου την ΑΕΚ Έβρου. Οι δύο ομάδες καιγόταν για βαθμούς για να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία του νομού! Οι κιτρινόμαυροι της Αλεξανδρούπολης ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση του Πεκιαρίδη στο 6′ σε πέναλτι που κέρδισε ο Καλομπρατσίδης ενώ στην ίδια φάση είχαν και δοκάρι με τον Κυριακίδη. Με μια φράση οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να θέλουν την νίκη περισσότερο! Ο Α.Ο.Νεοχωρίου προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα άλλα  ο Καπετάνκωνσταντής  στο 10′ και  ο Κορετσίδης στο 16′  δεν κατάφεραν να σκοράρουν στις δύο σημαντικές ευκαιρίες που τους δόθηκαν! Ενώ από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν αρκετά φλύαρο και χωρίς ουσία! Στο δεύτερο ημίχρονο οι πολλές διακοπές και οι τραυματισμοί  χάλασαν τον ρυθμό ενώ η κούραση των δύο ομάδων που λόγω ελλείψεων δεν είχαν λύσεις από τους  πάγκους μετά το 70′ βγήκε στο χορτάρι με αποτέλεσμα να μην παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων από καμιά από τις δύο ομάδες με λίγες ευκαιρίες εκατέρωθεν να ξεκινάνε από στατικές φάσεις!

Λεπτό προς Λεπτό:
5′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ο Πεκιαρίδης κάνει την σέντρα από αριστερά με τον Κυριακίδη στο 2ο δοκάρι να κάνει ωραία το κοντρόλ και το σουτ την μπάλα να  χτυπάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Οτέμπερη και να πηγαίνει στον Καλομπρατσίδη τον οποίο ανατρέπει ο Αλεξακίδης με τον Σουβαρά να δίνει αμέσως το πέναλτι το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Πεκιαρίδης ανοίγοντας το σκορ!
8′  Ο Κυριακίδης κάνει ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να βρίσκει σε αμυνόμενο και να περνάει κόρνερ!
10΄Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ζουμπουνέλη από αριστερά με τον Καπετάνκωνσταντή να κάνει αφύλακτος ωραία την κίνηση προς την εστία αλλά να μην βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι για ελάχιστα εκατοστά!
16′ Εξαιρετική ομαδική ενέργεια του Α.Ο.Νεοχωρίου βρίσκει τον Κορετσίδη τελικό αποδέκτη και αφύλακτο σε θέση βολής  λίγα μέτρα μέσα στην περιοχή , αλλά το πλασέ του νεαρού ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων δεν είναι καλό και περνάει αρκετά άουτ!
23′ Σέντρα του Τρανόπουλου από δεξιά ο Καραγιάννης κεφαλιά η μπάλα περνάει μπροστά από τον Πεκιαρίδη που βρισκόταν σε πολύ ευνοϊκή θέση αλλά δεν μπόρεσε να την βρει καταλήγοντας άουτ!
32′ Ακόμα μια σέντρα του Τρανόπουλου από δεξιά ο Πεκιαρίδης σπάει ωραία από το δεύτερο δοκάρι για τον Καλομπρατσίδη αλλά αυτός δεν σημαδεύει σωστά μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα άουτ!
Ημίχρονο:
52′ Σουτ του Τρανόπουλου από αριστερή διαγώνια θέση μπλοκάρει ο Οτέμπερης.
65′ Εκτέλεση φάουλ του Ναλμπάντη από δεξιά ο Κυλιτζίδης πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ!
76′ Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρανόπουλου ο Οτέμπερης πέφτει και αποκρούει με τον Πεκιαρίδη από κοντά να βρίσκει αέρα και να χάνει μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ!
88′ Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ναλμπάντη από αριστερά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από την εστία του Μπόγλου!
90′ Ο Δροσίδης γεμίζει πίσω από το κέντρο με τον Ρουσσίδη  αφύλακτο στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ να κάνει το πλασέ με την μπάλα όμως να πηγαίνει στην αγκαλιά του Μπόγλου που μπλόκαρε εύκολα!

MVP: Ο Δημήτρης Τρανόπουλος ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι πολύ καλός, συνηθισμένος στον ηγετικό του ρόλο στους κιτρινόμαυρους πήρε ενέργειες, κέρδισε μονομαχίες και εκτέλεσε αρκετά στημένα σε ένα παιχνίδι που είχε όμως πολύ μέτριο θέαμα! Γενικά ο “Τρανό” ήταν “τρανή”  πηγή κινδύνου για την άμυνα των γηπεδούχων σε όλο το 90λεπτό!

Το στραγάλι: Κανένα πρόβλημα για τον Σουβαρά (το πέναλτι που καταλόγισε αμέσως ήταν πεντακάθαρο) και τους βοηθούς του Σκίνδρη και Τσίκα!

Α.Ο.Νεοχωρίου (Γιώργος Κυριαλάνης): Οτέμπερης, Αλεξακούδης, Δροσίδης, Δημητριάδης, Καπετανκωνσταντης, Κυλιτζίδης, Ζουμπουνέλης, Κορετσίδης, Δήμου, Τσακίρης (63′ Ρουσσίδης), Ναλμπάντης

ΑΕΚ Έβρου (Μανώλης Ζιώγας): Μπόγλου, Kunguli (56′ Τιαλάκας), Κυριακίδης (83′ Δογάνης), Μπουρουτζής, Καραγιάννης, Τσιριγιώτης, Πολυχρονίδης, Καλομπατσίδης, Κωνσταντινίδης, Τρανόπουλος, Πεκιαρίδης

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα και την βαθμολογία της 19ης Αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας αναλυτικά.