Ξεκούραστη νίκη για τον Ορέστη κόντρα στον Α.Ο.Νεοχωρίου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 20 Οκτωβρίου, 2018 20:24

Σε ένα παιχνίδι χωρίς μεγάλες συγκινήσεις ο Ορέστης πήρε εύκολα την νίκη κόντρα στον νεοφώτιστο Α.Ο.Νεοχωρίου με τα γκολ των Αβογιάν και Δερνεκξή!

Ο Ορέστης Ορεστιάδας υποδέχθηκε σήμερα στο Εθνικό Στάδιο Ορεστιάδας τον Α.Ο.Νεοχωρίου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου “Σερκελίδου”. Γενικά το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν στην αρχή να απειλήσουν χωρίς όμως επιτυχία, η ομάδα του Ζησίδη αντίθετα μετά τα πρώτα 15′  λεπτά έλεγξε τον ρυθμό και κατάφερε πριν το ημίχρονο να σκοράρει δύο τέρματα με τους Αβογιάν (28′) και Δερνεκξή (38′) και τα δύο ξεκίνησαν από στατικές φάσεις , κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη από νωρίς. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο προπονητές ανακάτεψαν την τράπουλα με αλλαγές (κυρίως νεαρών παικτών) χωρίς ουσιαστικά να αλλάξει κάτι!

Λεπτό προς Λεπτό:
1′-20′ Στα πρώτα είκοσι λεπτά δεν υπήρξαν αξιόλογες φάσεις με τον Α.Ο.Νεοχωρίου να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι χωρίς όμως να απειλεί την εστία των γηπεδούχων!
22′ Από βολέ του Οτέμπερη η μπάλα  φθάνει στον Θεμελή Σ. που για λίγο δεν πιάνει το πλασέ στο τετ α τετ με τον Γαλλή να προλαβαίνει να μπλοκάρει!
24′ Σέντρα του Κοτζά από δεξιά ο Αβογιάν πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή στέλνοντας όμως την μπάλα μακριά από την εστία του Α.Ο.Νεοχωρίου άουτ!
27′ Ωραία κάθετη μπαλιά του Αβογιάν που βρίσκει την κίνηση του Ιντζέ στην πλάτη της άμυνας του Α.Ο.Ν. με τον έμπειρο επιθετικό του Ορέστη να κάνει το σουτ και τον Οτέμπερη να αποκρούει εντυπωσιακά!
28′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Ο Ιντζές από δεξιά σπάει ωραία για τον Βλάχο αυτός κάνει το σουτ λίγα μέτρα δεξιά από το σημείο του πέναλτι με τον Οτέμπερη να αποκρούει αλλά τον Αβογιάν από κοντά να παίρνει το “ριμπάουντ” και να σκοράρει!
32΄Απευθείας εκτέλεση του Νάκου ελάχιστα έξω  από την δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων αποκρούει ο Οτέμπερης!
38′ ΓΚΟΛ!!! 2-0 Ο Νάκου κάνει ωραία εκτέλεση φάουλ από δεξιά με τον Δερνεκξή να πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς των φιλοξενούμενων και να σκοράρει!
Ημίχρονο.
45′-78΄Πολύ φτωχό σε σημαντικές φάσεις το δεύτερο ημίχρονο με τον Ράδιογλου να πιάνει ένα  σουτ που καταλήγει πολύ άουτ στο 78′.
82′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δροσίδη από αρκετά μακριά δεν ανησυχεί τον Γαλλή που μπλοκάρει εύκολα!
86΄Ο Μοσινιάν μπαίνει στην μεγάλη περιοχή του Α.Ο.Ν. από δεξιά  και κάνει το σουτ μπλοκάρει ο Οτέμπερης.
89′ Ο Πετρόπουλος Σ. εκτελεί με πάσα φάουλ από θέση αριστερά (σαν κοντινό κόρνερ) με τον Αβογιάν σε καλή θέση να πιάνει αέρα τον Πετρόπουλο Χ. να στρώνει για τον Ατματζίδη που έπιασε μονοκόματο δυνατό σουτ από την γραμμή της μεγάλης περιοχής  αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο και απομακρύνθηκε!
91′ Σουτ του Αβογιάν έξω από την περιοχή μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Οτέμπερης.
92′ Ο Αβογιάν δοκιμάζει ένα πλασέ μέσα από την περιοχή και δεξιά που περνάει  τελικά αρκετά άουτ!

Το στραγάλι: Ο Σημίδης διεύθυνε το παιχνίδι χωρίς να κάνει κάποιο σημαντικό λάθος με βοηθούς τους Σταφυλά και Τσίκα οι οποίοι επίσης δεν είχαν κάποιο πρόβλημα.

Μας άρεσε: Το Highlight του παιχνιδιού ήταν η είσοδος του  Θεμελή Θ. στο παιχνίδι  στο 77′ αφού ο πρώτος παίκτης που αντίκρισε μέσα στον αγωνιστικό χώρο ο νεαρός αθλητής του Ορέστη ήταν ο πατέρας του Θεμελής Σ. (!!!)  ο οποίος αγωνίζεται στον Α.Ο.Νεοχωρίου και τον υποδέχθηκε φυσικά με μια ζεστή αγκαλιά! Σίγουρα αποτελεί  σπάνιο θέαμα να βλέπουμε πατέρα και γιο αντιμέτωπους σε αγώνα της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου ! Δείτε το στιγμιότυπο μαζί με τις σπουδαιότερες φάσεις του αγώνα, τα γκολ και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών στο βίντεο παρακάτω.

MVP: Σίγουρα είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες της κατηγορίας και τέτοια παιχνίδια είναι “μια ακόμα μέρα στην δουλειά” για τον Καρέν Αβογιάν ο οποίος σκόραρε το πρώτο γκολ και κέρδισε όλες τις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου! θα μπορούσε να γράψει στην στατιστική του και μερικές  ασίστ αφού από τα πόδια του ξεκίνησαν κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες οι οποίες όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ ενώ έχασε και ο ίδιος μερικές ευκαιρίες!

Τελικό Σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – Α.Ο.Νεοχωρίου 2-0

Ορέστης Ορεστιάδας (Σάκης Ζησίδης): Γαλλής, Κοτζά, Ατματζίδης, Τσολακίδης (Πετρόπουλος Χ.), Δερνεκξής, Πετρόπουλος Σ, Αβογιάν,Νάκου (61′ Σκουνδρινούδης), Βλάχος, Αλεξιάδης (72΄Μοσινιάν), Ιντζές (77′ Θεμελής)

Α.Ο.Νεοχωρίου(Γιώργος Κυριαλάνης): Οτέμπερης, Πέτρογλου, Ρουσσίδης, Δημητριάδης, Κυλιτζίδης, Δροσίδης, Θεμελής Σ (86′ Σακάρας), Τσακίρης, Γιώντης ( 58′ Νοβοκρεσενίδης), Παπαδόπουλος (70′ Ραδίογλου), Αλεξακούδης (85′ Πεχλιβανίδης)