Κόντρα στην Θράκη Φερών η πρώτη νίκη του Α.Ο.Νεοχωρίου για φέτος!

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 9 Νοεμβρίου, 2019 19:30

Μπορεί να άργησε να πάρει το πρώτο του τρίποντο ο Α.Ο. Νεοχωρίου αλλά το έκανε κόντρα σε έναν σίγουρα δυνατό αντίπαλο!

Η Θράκη Φερών ήταν το φαβορί πριν την έναρξη του παιχνιδιού κόντρα στον Α.Ο.Νεοχωρίου, όμως από την στιγμή που ο Κεφιλής σφύριξε την έναρξη στο Νεοχώρι αυτό δεν φάνηκε μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 6′ με τον Τσακίρη ενώ ο ίδιος είχε και δοκάρι λίγα λεπτά αργότερα, μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ! Μετά από το αρχικό σοκ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Γκάκιο  στο 25′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαυρομάτη ενώ είχαν και μια ευκαιρία με τον Παγωνίδη από κοντά να κάνει την επαφή αλλά τον Δερνεκξή να μπλοκάρει με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου!

Στο  δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι καλύτερα χάνοντας ευκαιρία με τον Ναλμπάντη μετά από άστοχη έξοδο του Γκαΐδαρτζάκη και πέρασαν τελικά μπροστά στο σκορ με τον Ναλμπάντη να εκτελεί φάουλ εξαιρετικά από αριστερά και τον Νικολάου στο πρώτο δοκάρι να σκοράρει με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού! Ενώ πέντε λεπτά μετά η συστημένη σέντρα του Ναλμπάντη πήγε εκεί που έπρεπε ο έμπειρος Κώστογλου ήταν στην σωστή θέση και σαν σε προπόνηση έκανε το 3-1 από κοντά! Έτσι η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά προς την μεριά των γηπεδούχων που κράτησαν χωρίς να απειληθούν πολύ το σκορ μέχρι το τέλος, παίρνοντας δίκαια την νίκη !

MVP: Με δύο εξαιρετικές ασίστ η μία από στατική φάση η άλλη μετά από ωραία ενέργεια “έδωσε” την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να σκοράρουν και να καθαρίσουν την νίκη! Ο Στέλιος Ναλμπάντης ήταν ο MVP του σημερινού παιχνιδιού , αν ήταν και πιο προσεκτικός στις δύο ευκαιρίες που του δόθηκαν θα μπορούσε να  είχε σκοράρει κιόλας! Πολύ καλός ήταν επίσης  ο Τσακίρης ο οποίος άνοιξε το σκορ και είχε και δοκάρι από εκτέλεση φάουλ και ο Νικολάου που σκόραρε και πήρε πολλές ενέργειες!

Το στραγάλι: Δίκαιος ο Κεφιλής σε όλο το παιχνίδι παρότι αυτό κατά περιπτώσεις μύριζε μπαρούτι κατάφερε να το κρατήσει σε κόσμια επίπεδα δεν έκανε λάθη και φρόντισε να παίζεται η μπάλα! Κανένα πρόβλημα και για τους βοηθούς του Παλαιοπάνη και Φιλιππίδη.

Τελικό Σκορ: Α.Ο.Νεοχωρίου – Θράκη Φερών 3-1

Συνθέσεις:

Α.Ο.Νεοχωρίου (Βαγγέλης Γιατσίδης): Δερνεκξής, Αλεξακούδης, Δροσίδης, Καπετάνκωνσταντής, Πέτρογλου, Κυλιτζίδης, Θεμελής (61΄Κώστογλου), Τσακίρης(70΄Ρουσσίδης), Δήμου( 50΄Μοσινιάν), Ναλμπάντης, Νικολάου (81΄Παπαδόπουλος)

Θράκη Φερών (Δημήτρης Γεωργουσούδης): Γκαϊδαρτζάκης, Μπόρας (83΄Μπακιρτζόπουλος), Δροσάκης (62΄Τσιπλάκης), Κολγκέγκα, Γκάκιος, Πολίδης, Αντωνιάδης (85΄Χριστακίδης), Πάσχος, Δομακίνης, Μαυριομάτης, Παγωνίδης