Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Ορέστη και Ιπποκράτη

Συντάκτης Νewsroom 5 Μαΐου, 2019 00:17

Ορέστης και Ιπποκράτης αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο σημερινό ντέρμπι  της Ορεστιάδας με τους μπλε του Μυλωνά να χαμογελάνε τελικά λόγω της ήττας του Έβρου στο άλλο ντέρμπι της αγωνιστικής από την Ένωση Άνθειας Αρίστεινου στο Σουφλί!

Ο πρωτοπόρος Ορέστης υποδέχθηκε σήμερα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος “Σερκελίδου” της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου τον Ιπποκράτη! Και οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ την νίκη πράγμα που έδειξαν καθ όλη την διάρκεια του ντέρμπι που ξεκίνησε δυνατά με τους φιλοξενούμενους του Βασίλη Τσιομλεκίδη να καταφέρνουν να προηγηθούν με το γκολ του Μάζη στο 12′,  οι γηπεδούχοι του Παναγιώτη Μυλωνά απάντησαν γρήγορα με τον Βλάχο στο 16′  φέρνοντας το ματς στα ίσια ενώ συνέχισαν χάνοντας αρκετές ευκαιρίες μέχρι το τέλος με το σκορ να μην αλλάζει! Γενικά το παιχνίδι ήταν καλό , με τις δύο ομάδες να τρέχουν πολύ και να προσπαθούν να παίξουν όμορφο ποδόσφαιρο άσχετα αν κατά διαστήματα δεν τα κατάφερναν, ήταν εμφανές ότι οι δύο προπονητές ήταν διαβασμένοι καλά και ξεκίνησαν με σκοπό να εξουδετερώσουν τα ατού του αντιπάλου τους άσχετα αν προς το τέλος και οι δύο αποφάσισαν να ρισκάρουν με τις γραμμές να ανοίγουν αισθητά! Επίσης οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν καλές ειδικά για μήνα Μάιο, η θερμοκρασία ήταν σχετικά χαμηλή , στην αρχή του παιχνιδιού υπήρχε άνεμος μέτριας έντασης που δυσκόλευε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων ενώ μετά από την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ξεκίνησε και ένα ψιλόβροχο για να κάνει ακόμα χειρότερη την κατάσταση. Πάντως οι κερκίδες του Εθνικού Σταδίου Ορεστιάδας είχαν παλμό από φιλάθλους και των δύο ομάδων που ευχαριστήθηκαν ένα γεμάτο από όλες τις πλευρές παιχνίδι!

Λεπτό προς Λεπτό:
1′ Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σταθάκη περνάει πάνω από την εστία του Γαλλή άουτ χωρίς να απειλήσει !
12′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ο Ιπποκράτης ανοίγει το σκορ! Ο Αμπραχαμνιάν περνάει μια ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ορέστη  με τον Μάζη να σουτάρει τον Γαλλή να βρίσκει την μπάλα αλλά αυτή να καταλήγει στα δίχτυα του!
16′ ΓΚΟΛ!!! 1-1 Άμεση η απάντηση των γηπεδούχων , με τον Ανδρεάδη να εκτελεί το κόρνερ από δεξιά και τον Βλάχο στην καρδιά της μεγάλης περιοχής του Ιπποκράτη να σκοράρει με κεφαλιά ισοφαρίζοντας!
24′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Βλάχο ο οποίος φεύγει ωραία από αριστερά μετά από κάθετη του Αβογιάν στο τετ α τετ αλλά αντί να σπάσει την μπάλα στον αφύλακτο Ελευθεριάδη επιχειρεί πλασέ μέσα από την περιοχή χωρίς όμως τύχη με τον Στεφανίδη να αποσοβεί το κίνδυνο!
27′ Ο Αβογιάν για λίγο δεν καταφέρνει να κάνει το πλασέ προ του Στεφανίδη αφού κόβεται από αμυνόμενο την τελευταία στιγμή.
31′ Απίστευτη γκάφα του Στεφανίδη Λ. που προσπαθώντας να τροφοδοτήσει συμπαίκτη του δίνει στην ουσία πάσα στον Βλάχο αυτός αφύλακτος λίγο έξω από την την μεγάλη περιοχή και με τον αντίπαλο τερματοφύλακα εκτός εστίας κάνει το πλασέ που περνάει όμως αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ιπποκράτη άουτ!
33′ Σέντρα σουτ του Ελευθεριάδη από δεξιά περνάει ψηλά άουτ!
Ημίχρονο
49΄Ωραία επίθεση του Ορέστη από δεξιά με τελικό αποδέκτη τον Νάκου που από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή πλασάρει άσχημα άουτ!
65′ Ωραία κίνηση του Ανδρεάδη από αριστερά κάνει την σέντρα για τον Δαρβούδη στο δεύτερο δοκάρι αυτός κάνει το σουτ από κοντά με την μπάλα να περνάει ξυστά από το κάθετο δοκάρι άουτ!
70′ Τετ α τετ του Δαρβούδη με τον Στεφανίδη ο δεύτερος βγαίνει γρήγορα και προλαβαίνει!
77′ Ο Μόκαλης εκτελεί κόρνερ από δεξιά ο Μπαρμπαγιάννης πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας μπλοκάρει ο Γαλλής!
80΄Ο Δαρβούδης σε ακόμα ένα τετ α τετ κάνει το σουτ μπλοκάρει ο Στεφανίδης.
81′ Εκτέλεση φάουλ του Ανδρεάδη από δεξιά με φάλτσο, ο Μπαρμπαγιάννης κάνει επικίνδυνη κεφαλιά προς τα πίσω προ του έτοιμου να σκοράρει Κοτζά μπλοκάρει ο Στεφανίδης!
89′ Εκτέλεση φάουλ του Μόκαλη από δεξιά ο Σταθάκης σε καλή θέση στο δεύτερο δοκάρι σηκώνεται και πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ.
91΄Σουτ του Μόκαλη έξω από την μεγάλη περιοχή δεν απειλεί και περνάει άουτ!
92′ Φάση διαρκείας στα καρέ του Ιπποκράτη μετά από εκτέλεση φάουλ του Ανδρεάδη από δεξιά η μπάλα πάει στον Βλάχο αυτός κάνει το σουτ διώχνει όμως προ της εστίας του ο Αμπραχαμιάν!

Το στραγάλι: Ο Παπάς προσπάθησε να κρατήσει τις κάρτες του όσο περισσότερο μπορούσε ίσως και λίγο περισσότερο από ότι έπρεπε προσπαθώντας όμως να παίξει 50/50 δίχως αμφισβήτηση! Λίγη γκρίνια άκουσε και ο Διαμαντής κυρίως από τον πάγκο των γηπεδούχων πίσω του! Δεν είχε πρόβλημα ο Τερζόπουλος.

Τελικό Σκορ: Ορέστης Ορεστιάδας – Ιπποκράτης 1-1

Συνθέσεις:
Ορέστης Ορεστιάδας (Παναγιώτης Μυλωνάς): Γαλλής, Τσιτσκάρης, Τσουκάρης, Πετρόπουλος Χ. Ελευθεριάδης (63′ Δαρβούδης), Ανδρεάδης, Αβογιάν (45′ Νάκου), Βλάχος (93′ Αλεξιάδης), Μπακογιάννης (81′ Πετρόπουλος Κ.),
Ιπποκράτης Αλεξανδρούπολης (Βασίλης Τσιομλεκίδης): Στεφανίδης Λ. Στεφανίδης Η. Μουχτάρης, Μπαρμπαγιάννης, Σταθάκης, Μαμρικισβίλι, Ράλλης (57΄Πετρίδης), Κωνσταντινίδης (72′ Μόκαλης), Κατσαμάγκας (72′ Ποπότης), Αμπραχαμνιάν, Μάζης

Δείτε με ένα κλικ εδώ όλα τα αποτελέσματα της αγωνιστικής και την βαθμολογία.