Ισοπαλία σαν νίκη για την Α.Ε.Διδυμοτείχου κόντρα στην Ελπίδα Σκουτάρεως

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 17 Φεβρουαρίου, 2018 21:41

Α.Ε.Διδυμοτείχου vs Ελπίδα Σκουτάρεως σημειώσατε “χ” !

Έναν αγώνα που τα είχε όλα παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν σήμερα στον δημοτικό γήπεδο Διδυμοτείχου όπου η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε στα πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του ανατολικού ομίλου της Γ΄Εθνικής της Ελπίδα Σκουτάρεως! Η ομάδα του Τελκίσκι ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει αντ’ αυτού η αποβολή του Αβογιάν με δεύτερη κίτρινη-κόκκινη λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα της έκοψε την φόρα! Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Στεφανίδη στο 47′  και όλα έδειχναν υπέρ τους ! Πράγμα που αντί να πτοεί τους γηπεδούχους έδειξε να τους ξυπνά έτσι κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν με τον Εμρέ στο 58′  αλλά και προηγηθούν με την βολίδα του Παντελίδη στο 73′ βάζοντας “φωτιά” στην εξέδρα! Οι ομάδα του Στύλου από εκεί και έπειτα ανέβηκε αρκετά στο γήπεδο και πιέζοντας κατάφερε να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Παναγιωτίδη  στο 81′ μετά από κόρνερ του Στεφανίδη! Στα τελευταία  10 λεπτά  το παιχνίδι  έγινε ροντέο με τις δύο ομάδες να μην επαναπαύονται στην ισοπαλία και να κυνηγούν την νίκη ιδιαίτερα η Α.Ε.Δ. ανέβηκε αφήνοντας ακάλυπτα τα νότα της με την Ελπίδα να έχει μια δύο ακόμα καλές ευκαιρίες στην αντεπίθεση  αλλά το σκορ να παραμένει τελικά ίδιο μέχρι την λήξη!

Λεπτό προς λεπτό:
3΄Η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα ανήκει στους γηπεδούχους , ο Εμρέ  κάνει την κάθετη για τον Γιαννόπουλο αυτός βγαίνει πίσω από την άμυνα της Ελπίδας αλλά πιο αριστερά από όσο θα ήθελε έτσι κάνει το γύρισμα για το σημείο του πέναλτι αλλά η άμυνα της Ελπίδας διώχνει σε κόρνερ.
13′  Σέντρα σουτ του Γιαννόπουλου από αριστερά διαγώνια θέση περνάει παράλληλα από την εστία και δεν ανησυχεί τον Ταταρίδη.
15′ Η πρώτη τελική για την Ελπίδα Σκουτάρεως έρχεται μετά την συμπλήρωση 15 λεπτών παιχνιδιού! Το σουτ του Στεφανίδη από δεξιά περνάει άουτ!
26΄Ο Εμρέ εκτελεί φάουλ με τον Πετρόπουλο μέσα στην περιοχή να κάνει στον αέρα με τα βίας την προβολή στέλνοντας την μπάλα άουτ.
31΄Η καλύτερη ευκαιρία μέχρι αυτό το σημείο του παιχνιδιού! Η ωραία συνεργασία των Εμρέ – Γιαννόπουλου βγάζει μόνο του σε πλεονεκτική θέση δεξιά μέσα στην περιοχή τον Καπετανίδη αλλά ο επιθετικός των πρασίνων δεν πιάνει καλά το σουτ στέλνοντας την μπάλα να περάσει μόλις άουτ αριστερά από την εστία του Ταταρίδη!
37΄Εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάν που βάζει την μπάλα μέσα στην περιοχή ο  Γιαννόπουλος κάνει το σουτ η μπάλα όμως περνάει και πάλι άουτ!
43′ Ο Αβογιάν αποβάλλεται από τον Δρακίδη με δεύτερη κίτρινη-κόκκινη για μαρκάρισμα στον Γεράκη. Σωστή η απόφαση του διαιτητή επιπόλαιο το φάουλ του μέσου της Α.Ε.Δ. που αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο με ένα ημίχρονο να απομένει!
Ημίχρονο
47′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Το αριθμητικό πλεονέκτημα για τους φιλοξενούμενους μετουσιώνεται σε γκολ άμεσα, αφού με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και ειδικότερα στο 47ο λεπτό ο Κεχαγιάς βγάζει κάθετη μπαλιά από αριστερά για τον Στεφανίδη που κάνει ωραία την κίνηση και το σουτ ανοίγοντας το σκορ!
50΄Ωραία κάθετη μπαλιά του Γεράκη για τον Στεφανίδη αυτός στον αέρα και υπό πίεση κάνει το πλασέ η μπάλα περνάει άουτ!
58΄ΓΚΟΛ!!! 1-1 Ωραία σέντρα του Ιντζέ με φάλτσο από αριστερά ο Εμρέ στην πορεία της μπάλας την αγγίζει και αυτή καταλήγει τα δίχτυα της εστίας του Ταταρίδη!
73′ ΓΚΟΛ!!! 2-1 Μετά από φάση διαρκείας στην μεγάλη περιοχή της Ελπίδας η μπάλα στρώνεται στον Παντελίδη που λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και αριστερά παίρνει φόρα και κεραυνοβολεί τον Ταταρίδη δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του!
80΄Σουτ του Ιντζέ η μπάλα βρίσκει στους αμυνόμενους της Ελπίδας , χέρι ζητάνε οι γηπεδούχοι παίζεται λέει ο Δρακίδης!
81′ ΓΚΟΛ!!! 2-2 Σουτ του Ζυγκερίδη από αριστερά διώχνει ο Πετρόπουλος σε κόρνερ , το εκτελεί ο Στεφανίδης από αριστερά ο Παναγιωτίδης στο πρώτο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά και φέρνει το ματς στα ίσια!
88′ Ωραία αντεπίθεση για την Ελπίδα Σκουτάρεως με πέντε παίκτες της κόντρα σε τρεις αμυνόμενους της Α.Ε.Διδυμοτείχου ο Ζυγκερίδης δίνει από αριστερά στον Παπαβασιλείου που κάνει δυνατό σουτ αποκρούει εντυπωσιακά ο Συριτούδης με την μπάλα να πηγαίνει στον Παναγιωτίδη  ο οποίος σκόραρε αλλά από προφανή θέση οφ σάιντ!
90′ Εκτέλεση φάουλ του Στεφανίδη από μακριά αποκρούει ο Συριτούδης ενώ του γίνεται και φάουλ!

Μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλε η Α.Ε.Διδυμοτείχου! Κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο (δεύτερη στην κατηγορία η Ελπίδα Σκουτάρεως ,την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε μέσα στην Καβάλα) ακριβώς μετά από ένα πολύ κακό εκτός έδρας αποτέλεσμα (Ορφέας Ξάνθης – Α.Ε.Διδυμοτείχου 5-0) και παρότι όλα έδειχναν να πηγαίνουν στραβά με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου του σημερινού παιχνιδιού οι πράσινοι του Τελκίσκι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να κάνουν με παίκτη λιγότερο (!!!) ανατροπή! Μπορεί να μην πήραν τελικά την νίκη αναμφίβολα όμως έδειξαν πρώτα από όλα στον ίδιο τους τον εαυτό ότι δεν πρέπει να φοβούνται κανέναν αντίπαλο.  Μάλιστα τολμώ να πω πως αν στα εναπομείναντα παιχνίδια δείξουν το ίδιο πάθος και έχουν και λίγη τύχη ο στόχος της παραμονής δεν θα είναι τόσο δύσκολος όσο πίστευαν μέχρι σήμερα το πρωί!

Το στραγάλι : Πολλά παράπονα άκουσε ο Δρακίδης  (είχε ακούσει και πριν μερικές αγωνιστικές στο ίδιο γήπεδο) και από τις δύο ομάδες σε έναν σίγουρα  δύσκολο αγώνα .Στην φάση πάντως της δεύτερης κίτρινης- κόκκινης στον Αβογιάν δεν υπάρχει αμφιβολία ότι έπραξε σωστά αντίθετα με τον παίκτη της Α.Ε.Διδυμοτείχου που έκανε δύο δυνατά μαρκαρίσματα σε φάσεις που σίγουρα δεν χρειαζόταν και τα οποία και τις δύο φορές θα μπορούσε να αποφύγει! Σε μια δύο περιπτώσεις παράπονα έγιναν και για τους  δύο βοηθούς Δανδανίδη και Γκιόση οι οποίοι γενικά τα πήγαν καλά!

Τελικό Σκορ: Α.Ε.Διδυμοτείχου – Ελπίδα Σκουτάρεως 2-2

Συνθέσεις:
Α.Ε.Διδυμοτείχου (Χρήστο Τελκίσκι): Συριτούδης Κ, Θάνος, Παντελίδης, Πατιαλιάκας, Χρίστεφ, Πετρόπουλος, Εμρέ (86′  Ζαφειρόπουλος), Αβογιάν, Καπετανίδης, Γιαννόπουλος (51΄Ιντζές), Σουλεϊμάν (69’Σιμτσάκης)
Ελπίδα Σκουτάρεως (Απόστολος Γύλος): Ταταρίδης, Γεωργιάδης, Σαϊνατούδης, Κασμερίδης, Μουσικάκης, Νικολίτσας (78′ Ζυγκερίδης), Παναγιωτίδης, Νικολαΐδης (61΄Αγγελίδης), Γεράκης (61΄Παπαβασιλείου), Κεχαγιάς (72΄Καπετάνιος), Στεφανίδης.