Volley League: Άνετη νίκη του Εθνικού κόντρα στην Παναχαϊκή

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 18 Φεβρουαρίου, 2018 11:14

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Χριστόφα σε επίθεση και μπλοκ ο Εθνικός Αλεξαnδρούπολης νίκησε με 3-0 σετ την Παναχαϊκή σε αγώνα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα και έπιασε τους 20 βαθμούς στη βαθμολογία. Η Παναχαϊκή συνεχίζει χωρίς νίκη.

O Εθνικός μετά τις πρώτες αναγνωριστικές φάσεις κατάφερε να κάνει το πρώτο του σερί με 4-0 και να ξεφύγει με 10-6 στο 1ο σετ ύστερα από δύο επιθέσεις του Παγιάν, μία του Βελίτσκοβτς και ένα λάθος των φιλοξενουμένων. Η διαφορά του +4 συντηρήθηκε μέχρι το 16-12 κι εκεί ο Χριστόφας με δύο μπλοκ έκανε το 18-12. Στο 24-19 ο Οράμας με δύο μπλοκ μείωσε για την Παναχαϊκή και το σετ τελείωσε με επίθεση του Χριστόφα 25-21 και 1-0 σετ.
Με το σερβίς του Παγιάν να σπάει την υποδοχή των πατρινών ο Εθνικών ξέφυγε 6-1 ενώ με Ριζόπουλο και Χριστόφα να παίζουν χωρίς αντίπαλο ανέβασαν τη διαφορά σε νταμπλ σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε και στο +10 (20-10) καθώς οι παίκτες της Παναχαϊκής ήταν φανερό πως αγωνιζόντουσαν χωρίς κίνητρο. Και αυτό το σετ τελείωσε με επίθεση του Χριστόφα 25-16. Η Παναχαϊκή έδωσε τα ρέστα της μέχρι το 7-7 του 3ου σετ. Ο Παγιάν έκανε το 8-7 και με τον Χαριτωνίδη στη θέση του σερβίς οι ακρίτες συνέχισαν το σερί τους. Ο Χαριτωνίδης πήρε δύο άσοους, ο Μέχια έκανε δύο μπλοκ και ο Παγιάν τελείωσε μία κόντρα εκτινάσσοντας το σερί σε 7-0 και για το 14-7. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς μέχρι το τέλος συντηρήθηκε η διαφορά και ο Βελίτσκοβιτς έκανε το 25-20.
Διαιτητές: Ιωαννίδης – Στεργιόπουλος
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-13, 25-21
2ο σετ: 8-2 16-8, 21-11, 25-16
3ο σετ: 8-7, 16-8, 21-16, 25-20
* Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-16, 25-20) σε 73′

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Παγιάν 11 (9/17 επ, 1άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (0/2 επ, 3 άσσοι), Βελίτσκοβιτς 9 (9/18 επ, 80% υπ -53% άριστες), Μεζία 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ), Χριστόφας 12 (7/12 επ, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (8/14 επ, 2 άσσοι, 93% υπ – 79% άριστες) / Κοντοστάδης (λ, 55% υπ – 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/2 επ), Βλαχόπουλος, Κασαμπαλής 1 (μπλοκ), Κυριακίδης.
Παναχαϊκή (Σταματόπουλος): Ντόντης 2 (2/9 επ), Σαλαβασίδης 7 (6/14 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ 38% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1 επ, 1 άσσος), Ρουμελώτης Νίκος 6 (4/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 14 (13/28 επ, 1 άσσος, 60% υπ -60% άριστες), Οράμας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ 65% υπ -45% άριστες.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Κάναμε το καθήκον μας και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο μας. Εχουμε μπροστά μας ακόμα πέντε αγώνες που θα πρέπει να πάρουμε βαθμούς. Η κατάσταση είναι δύσκολη μετά και τα πολλά ανάποδα αποτελελέσματα που έχουμε σε πολλούς αγώνες και που σίγουρα θα ανεβάσουν το μέσο όρο της 8αδας. Οταν θα έρθει η ώρα θα πούμε τα πράγματα με το όνομα τους για το τι πραγματικά συμβαίνει στο πρωτάθλημα».
Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σταύρος Σταματόπουλος δήλωσε: «Υπάρχει απογοήτευση στην ομάδα. Αυτό είναι ξεκάθαρο και επηρεάζει τις προσπάθειες μας αλλά και την συνολική εικόνα της ομάδας. Ο Εθνικός είχε το κίνητρο της νίκης και την πήρε δίκαια. Θα δώσουμε ακόμα πέντε αγώνες με όλες μας τις δυνάμεις για την ιστορία του συλλόγου και το γόητρο μας».

πηγή: Volleyleague.gr