Συντάκτης Νewsroom 6 Αυγούστου, 2021 10:40

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΧΡΥΣΟ!!!

Δεκαετίες προσπαθούσε η Εθνική πόλο να φτάσει σε ένα τελικό Ολυμπιακών Αγώνων.

Σήμερα το κατάφερε!

Με εντυπωσιακή άμυνα – το σήμα κατατεθέν της Εθνικής – διέλυσε την εννέα φορές Ολυμπιονίκη Ουγγαρία με 9-6, μην αφήνοντας στιγμή τους αντιπάλους να ελπίσουν σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα!

Το παιγνίδι:

Διστακτικά και με «σφιχτές» άμυνες ξεκίνησε το παιγνίδι, με πολλά σουτ που δεν έβρισκαν το στόχο ή αποκρούονταν από τους τερματοφύλακες.

Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η Ουγγαρία δε μπόρεσε να σκοράρει με δύο παίχτες παραπάνω.

Η Ελλάδα άνοιξε πρώτη το σκορ στα μέσα του πρώτου οκταλέπτου με τον Αργυρόπουλο, το οποίο έληξε με 2-1 υπέρ της ομάδας μας.

Ωραίο ξεκίνημα για την Ελλάδα στο 2ο και 3-1, με τους Μαγιάρους να απαντούν άμεσα!

Σωρεία χαμένων επιθέσεων στα επόμενα λεπτά, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο σημείο αυτό μπορούμε να πούμε πως ήταν εμφανές το άγχος του μεταλλίου και για τους δύο μονομάχους!

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι Ούγγροι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιγνίδι, για να έρθει ο Αργυρόπουλος και να πετύχει το τρίτο προσωπικό του γκολ (4-3).

Η Γρήγορη η ισοφάριση από τους Ούγγρους, επανέφερε στα ίσα το ματς.

Με εξαιρετική ενέργεια του Αργυρόπουλου από τη θέση του φουνταριστού, 5-4 και τέλος οκταλέπτου με χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν.

Η τελευταία περίοδος  ξεκίνησε με επίθεση της Ελλάδας και δοκάρι από το Βλαχόπουλο, για να πετύχουν το 5-5 οι Ούγγροι, αλλά να δεχτούν το 6-5 στην αμέσως επόμενη επίθεση, από το Φουντούλη.

Πιο κοντά στη μεγάλη πρόκριση η Εθνική, καθώς 5 λεπτά πριν το τέλος, ο Βλαχόπουλος έκανε το 7-5, για να απαντήσουν άμεσα οι αντίπαλοί μας.

Σπουδαία και υπομονετική επίθεση από την Ελλάδα, φέρνει το 8-6 μα το δεύτερο γκολ του Γιουβέτση.

Παλικαρίσιο γκολ από τον Μουρίκη (9-6)  και η ζυγαριά έγειρε οριστικά στην πλευρά μας!

Κάπως έτσι εκπληρώνεται το όνειρο πολλών γενεών πολιστών της Ελλάδας!