Άρπαξε την ευκαιρία ο Ορέστης με εμφατική νίκη κόντρα στην Θράκη Φερών!

Συντάκτης Νewsroom 8 Απριλίου, 2019 00:07

Ο Ορέστης Ορεστιάδας εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα του Έβρου Σουφλίου χθες στο Σοφικό και με εξαιρετική εμφάνιση σήμερα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο νίκησε σχετικά εύκολα όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ την αντίσταση της Θράκης Φερών παίρνοντας αέρα πέντε πόντων στην κορυφή!

Ο Ορέστης Ορεστιάδας υποδέχθηκε σήμερα στο Εθνικό Στάδιο Ορεστιάδας την Θράκη Φερών για την 17η αγωνιστική  του πρωταθλήματος “Σερκελίδου” της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου. Οι Μπλε του Μυλωνά κατάφεραν να προηγηθούν από το 2ο λεπτό του αγώνα με την κεφαλιά του Μπακογιάννη μετά από σέντρα του Τσιτσκάρη και χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στην Θράκη ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-0 μέχρι ο Σουβαράς να σφυρίξει την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Βλάχο να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων στο 32′,τον Ελευθεριάδη να σκοράρει στο 34′ μετά από όμορφη ενέργεια του Ανδρεάδη και τον Ιντζέ να πλασάρει σωστά μετά από πάσα του Βλάχου στο 45′ ! Έτσι το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα  με τον Βλάχο στο 55΄να γράφει με το δεύτερο προσωπικό του γκολ μετά από φάση διαρκείας το τελικό σκορ και τον Παναγιώτη Μυλωνά να δίνει  χρόνος συμμετοχής στο παιχνίδι σε τρεις νεαρούς ποδοσφαιριστές , τους  Ντουμανάκη Θεμελή και Αλεξιάδη! Επίσης άξιο αναφοράς είναι και το ντεμπούτο για φέτος του Πετρόπουλου Κ. ο οποίος επέστρεψε στην δράση ενάμιση χρόνο μετά την αποχώρηση του λόγω τραυματισμού! Από την Θράκη Φερών διεσώθησαν μόνο οι Τσιπλάκης , Σιδηρόπουλος Α. και ο αρχηγός Πολίδης που είχε μεγάλη ευκαιρία στο 31΄να φέρει το ματς στα ίσια και δοκάρι  στο 69΄ στις μόνες πραγματικά καλές ευκαιρίες που είχε η ομάδα του. Για τον Ορέστη δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Αβογιάν και Δαρβούδης!

Λεπτό προς Λεπτό:

2′ ΓΚΟΛ!!! 1-0 Γκολ από τα αποδυτήρια για τον Ορέστη, με τον Τσιτσκάρη να κάνει την σέντρα από δεξιά και τον Μπακογιάννη με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι να ανοίγει το σκορ!
5′ Ο Ανδρεάδης κάνει την πάσα από δεξιά για τον Βλάχο που προλαβαίνει υπό πίεση να πιάσει το πλασέ στέλνοντας όμως την μπάλα πάνω στον Βαφειάδη που απέκρουσε.
6′ Εκτέλεση φάουλ του Τσιπλάκη  αριστερά  από την μεγάλη περιοχή η μπάλα πάει στον Σιδηρόπουλο Α. στην άλλη μεριά που κάνει το σουτ χωρίς επιτυχία, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
10′ Εκτέλεση φάουλ του Ιντζέ από αριστερά ο Κοτζά πάει να πιάσει την κεφαλιά αλλά κάνει φάουλ στον Βαφειάδη το οποίο σφυρίζει αμέσως ο Σουβαράς.
11΄Σέντρα σουτ του Μπακογιάννη από  αριστερά αποκρούει ο Βαφειάδης!
12′ Ο Βλάχος κερδίζει φάουλ πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής με τον Ορέστη να ζητάει πέναλτι, φάουλ δίνει ο Σουβαράς. Το εκτελεί ο Πετρόπουλος Σ. η μπάλα βρίσκει στο τοίχος αμέσως ο Κοτζά σουτ η μπάλα χτυπάει πάνω σε αμυνόμενο και απομακρύνεται.
17′ Ο Ανδρεάδης εκτελεί κόρνερ από δεξιά η μπάλα πάει στο δεύτερο δοκάρι ο Πετρόπουλος Χ. πιάνει την κεφαλιά η μπάλα βρίσκει ανάμεσα στον Ιγνατιάδη και τον Γκάκιο πέναλτι ζητάνε από τον Ορέστη παίζεται λέει ο Σουβαράς.
22′ Σέντρα του Σιδηρόπουλου Α. από δεξιά ο Μπακιρτζόπουλος πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή η μπάλα περνάει άουτ χωρίς να απειλήσει!
28΄Σέντρα του Μπακογιάννη από δεξιά ο Βλάχος κάνει με τάκλιν την προβολή αποκρούει ο Βαφειάδης.
31′ Σέντρα του Σιδηρόπουλου Α. από δεξιά ο Πολίδης κατεβάζει μέσα στην περιοχή και κάνει το σουτ από ευνοϊκή θέση στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ!
32΄ΓΚΟΛ!!! 2-0 Ο Βλάχος που κυνήγησε σωστά την φάση ευνοείται από το λάθος των Ιγνατιάδη και Γκάκιου μέσα στην μεγάλη περιοχή της Θράκης και σκοράρει από κοντά!
34′ ΓΚΟΛ!!! 3-0 Ο Ανδρεάδης περνάει ωραία από δεξιά πάνω στην γραμμή μέσα στην μεγάλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή κάνει την πάσα-μισό γκολ για τον Ελευθεριάδη που σαν σε προπόνηση ευστοχεί στο σουτ κάνοντας το 3-0!
45΄ΓΚΟΛ!!! 4-0 Ωραία μπαλιά του Βλάχου για τον Ιντζέ που σημαδεύει τέλεια με το πλασέ του νικώντας τον Βαφειάδη και τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι πριν ακόμα την λήξη του πρώτου ημιχρόνου!
Ημίχρονο
46′ Εντυπωσιακή “no look” πάσα (!!!) του Ιντζέ που βρίσκει την κίνηση του Βλάχου ανάμεσα στα δύο στόπερ και μέσα στην μεγάλη περιοχή αυτός κάνει το πλασέ χωρίς όμως να νικήσει τον Βαφειάδη που αποκρούει.
55′ ΓΚΟΛ!!! 5-0 Σέντρα του Τσουκάρη από αριστερά , διώχνει ο Πολίδης κοντά στο σημείο του πέναλτι με κεφαλιά, η μπάλα πάει στον Ανδρεάδη που κάνει το σουτ κοντράρει και πάλι ο Πολίδης , αυτήν την φορά η μπάλα πάει στον Πετρόπουλο Σ. που κάνει το σουτ με τον Βαφειάδη να αποκρούει αλλά την μπάλα να πηγαίνει στον Βλάχο που από κοντά ευστοχεί για δεύτερη φορά και γράφει το τελικό 5-0.
68′ Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ  από θέση λίγο έξω και δεξιά από την μεγάλη περιοχή του Σιδηρόπουλου Α. αποκρούει ο Γαλλής!
87′ Σέντρα του Ανδρεάδη από αριστερά ο Πετρόπουλος Κ. πιάνει το σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή μπλοκάρει εντυπωσιακά ο Βαφειάδης!

Τελικό σκορ : Ορέστης Ορεστιάδας – Θράκη Φερών 5-0

MVP: Πολλοί παίκτες του Ορέστη βρέθηκαν σε καλή μέρα  σήμερα Ανδρεάδης, Μπακογιάννης Ιντζές, Πετρόπουλος Σ, Τσιτσκάρης αλλά ο νεαρός φορ της ομάδας Βλάχος με δύο τέρματα και μια ασίστ δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη.

Το στραγάλι: Παράπονα έκανε η Θράκη Φερών δια στόματος του προπονητή της Πούλου για τον Σουβαρά που διεύθυνε το παιχνίδι  ο οποίος ήταν γενικά δίκαιος, κανένα πρόβλημα για τον  πρώτο βοηθό Καλαϊτζίδη , η δεύτερη βοηθός Χριστίδου έκανε κάποια μικρολαθάκια χωρίς όμως ιδιαίτερη βαρύτητα!

Συνθέσεις:
Ορέστης Ορεστιάδας (Παναγιώτης Μυλωνάς): Γαλλής, Τσιτσκάρης, Τσουκάρης, Πετρόπουλος Χ, Κοτζά, Πετρόπουλος Σ, Ελετθεριάδης (56′ Ντουμανάκης), Ανδρεάδης, Μπακογιάννης, Βλάχος (Πετρόπουλος Κ.), Ιντζές (64′ Αλεξιάδης)

Θράκη Φερών (Σάββας Πούλος): Βαφειάδης, Ιγνατιάδης (52΄Σαχίνης), Μπόρας, Βάρναλης, Γκάκιος, Σιδηρόπουλος, Τσιπλάκης, Ντόλας,Πολίδης, Σιδηρόπουλος Γ. ( 85′ Βερανούδης), Μπακιρτζόπουλος (76΄Χριστακίδης)