Νίκη με ανατροπή στις καθυστερήσεις για την Α.Ε.Διδυμοτείχου κόντρα στον Α.Ο.Νεοχωρίου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 29 Ιανουαρίου, 2017 20:50

Έπρεπε να φτάσει στο 95΄λεπτό του αγώνα η Α.Ε.Διδυμοτείχου για να πάρει την νίκη κόντρα στον μαχητικό Α.Ο.Νεοχώριου !

Η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε στο γήπεδο της Κυανής (λόγω ακαταλληλότητας του Δημοτικού Σταδίου Διδυμοτείχου ) τον Α.Ο.Νεοχωρίου  για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου ! Οι φιλοξενούμενοι του Τακάκη κατάφεραν κόντρα στη ροή του αγώνα να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο με τα δύο γκολ του Ρουσσίδη Αθ. 24′ και 45′  αξιοποιώντας τις ευκαιρίες που έκαναν   ! Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι πράσινοι του Αναστασιάδη μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή  και έκλεισαν από το πρώτο λεπτό τους αντιπάλους τους στα καρέ τους καταφέρνοντας να μειώσουν στο 47΄με το σουτ του Παντελίδη.  Μετά  όμως από αυτό παρά το ότι κατάφεραν να κάνουν πολλές ευκαιρίες   (κυρίως με τελικό αποδέκτη τον Γιαννόπουλο) και να έχουν τον πλήρη έλεγχο   δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν παρά λίγα λεπτά πριν συμπληρωθεί η κανονική διάρκεια του αγώνα (που είχε πολλές καθυστερήσεις – τραυματισμούς – αλλαγές)  με την αριστοτεχνική  απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιντζέ, o Ρουσσίδης Θ. δέχθηκε δίκαια δεύτερη κίτρινη – κόκκινη στα πρώτα λεπτά των καθυστερήσεων και   στο 95΄ οι γηπεδούχοι   πέρασαν μπροστά στο σκορ με την κεφαλιά  του Αντωνίου ( στο ντεμπούτο του με την Α.Ε.Διδυμοτείχου)  ενώ   το τελικό σκορ γράφτηκε  με την επιτυχημένη εκτέλεση  του Γιαννόπουλου σε πέναλτι που κέρδισε ο Αγγελακάκης στο 96′ λεπτό του αγώνα !

Τα γκολ :
0-1 :Στο 24′  ο Ρουσσίδης  Αθ. μετά από φάση διαρκείας κάνει την προβολή από κοντά ανοίγοντας το σκορ .
0-2: Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Παπαζήσης βρίσκει με ωραία κάθετη μπαλιά τον Ρουσσίδη Αθ. που φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Α.Ε.Διδυμοτείχου και νικάει και τον Συριτούδη στο τετ α τετ διπλασιάζοντας τόσο τα τέρματα τόσο της ομάδας του όσο και τα προσωπικά του !
1-2: Στο τρίτο λεπτό της επανάληψης ο Παντελίδης επιχειρεί ένα σουτ έξω αριστερά από την μεγάλη περιοχή του Α.Ο.Ν με τον Μαλτούδη να μην υπολογίζει καλά την πορεία της μπάλα και αυτή να  περνάει κάτω από τα πόδια του και να καταλήγει στα δίχτυα !
2-2: Τρία λεπτά πριν συμπληρωθούν τα 90΄ ο Ιντζές εκτελεί ωραία  απευθείας φάουλ από θέση λίγα μέτρα  έξω από την μεγάλη περιοχή ο  Μαλτούδης δεν πέφτει και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα !
3-2: Στο 95′ Ο Παντελίδης εκτελεί ωραία  φάουλ από μακριά γεμίζοντας προς την περιοχή του Α.Ο.Νεοχωρίου  με τον νεοαποκτηθέντα  Αντωνίου  που είχε περάσει πριν λίγο στο παιχνίδι να σκοράρει με κεφαλιά χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του !
4-2:Στο  96΄ Πέναλτι καταλογίζει ο διαιτητής του αγώνα  Σουβάρας σε ανατροπή του Αγγελακάκη από τον Μποϊδανίδη το εκτελεί ο Γιαννόπουλος και σκοράρει γράφοντας το τελικό σκορ του αγώνα!
Man of the Match : Ο Αθανάσιος Ρουσσίδης έδειξε ότι μπορεί να έχει αφήσει εδώ και μερικά χρόνια τα σαλόνια της Γ΄Εθνικής και τις ομάδες κορυφής της  Α΄κατηγορίας της  ΕΠΣ Έβρου αλλά “το έχει” ακόμα αφού παραλίγο τα δύο του γκολ να κάνουν την ζημιά στους γηπεδούχους !
Μας άρεσε :
Α.Ο.Ν  Η μαχητικότητα των παικτών του Α.Ο.Νεοχωρίου και η κατάθεση ψυχής ακόμα και χωρίς αντοχές στα τελευταία λεπτά του αγώνα !
Α.Ε.Δ. Θετικοί στο ντεμπούτο τους οι νέοι παίκτες του ροστερ που έπαιξαν , ο  Γκαβανόζης πέρασε πολλές σέντρες  δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα των αντιπάλων   και ο Αντωνίου αν και μπήκε στο 85, σκόραρε το γκολ της νίκης !
Δεν μας άρεσε :
Α.Ο.Ν.  Το κενό στο ροστερ του ο Α.Ο.Νεοχωρίου , αφού έπαιξε με κατά συνθήκη τερματοφύλακα τον Μαλτούδη (στα δύο πρώτα γκολ που δέχθηκε  έχει ευθύνη , παρότι  είχε πολύ δουλειά και   απέκρουσε αρκετές φάσεις) έχοντας τον νεαρό Δερνεκξή και τον έμπειρο Μητροκολοβό τραυματίες !
Α.Ε.Δ.  Η απάθεια με την οποία αντιμετωπίστηκε το παιχνίδι από τους γηπεδούχους  στο πρώτο ημίχρονο .
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σουβαράς ο οποίος άκουσε παράπονα από τους φιλοξενούμενους (στα τελευταία λεπτά του αγώνα)   με βοηθούς του τους Γεωργακούδη και Σουμάκα .
Συνθέσεις :
Α.Ε.Διδυμοτείχου (Γιάννης Αναστασιάδης): Συριτούδης, Κοτζά, Παντελίδης,  , Τζανετάκος, Άχπας(45΄Ιντζές), Μαμρικισβίλι, Αγγελακάκης, Πετρόπουλος Σ, Πετρόπουλος Κ. (67΄Καζάλας), Γιαννόπουλος, Γκαβανόζης ( 85’Αντωνίου)
Α.Ο.Νεοχωρίου (Βασίλης Τακάκης): Μαλτούδης, Θεοδώρου, Δροσίδης, Ρουσσίδης Θ, Μποϊδανίδης, Φαντίδης, Κορετσίδης (91′ Ελμαζούδης) , Γκατσιούδης, Καβουρούδης (66′ Θεμελής) , Ρουσσίδης Αθ, Παπαζήσης (90΄Λυμπερίδης)