ΕΠΣ Έβρου:Νίκη στο Μπαράζ παραμονής για την Αναγέννηση Μεταξάδων

Συντάκτης Νewsroom 10 Μαΐου, 2015 19:29

Δραματικό στην εξέλιξή του αποδείχθηκε το μπαράζ ανάμεσα σε Ατρόμητο Άβαντα και Αναγέννηση Μεταξάδων για την παραμονή στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Έβρου, που χθες  το απόγευμα στο Σουφλί.Οι δυο ομάδες χρειάστηκε να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι καθώς μετά από τα 90 λεπτά του αγώνα και την ημίωρη παράταση οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 1-1 με δυο τέρματα που πέτυχαν ο Θάνος για τον Άβαντα και ο Τσομπανούδης για την Αναγέννηση πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.Στην διαδικασία των πέναλτι μίλησαν οι τερματοφύλακες. Τα πρώτα τρία χάθηκαν από Κωνσταντινίδη για Άβαντα, Τερζούδη για Αναγέννηση και Μαλαδένιος για Άβαντα, καθώς απέκρουσαν οι γκολκίπερ Πουρσιτίδης (της Αναγέννησης) και Θεοχαρίσης (του Άβαντα).Ο Γραβριλάκης στο τέταρτο πέναλτι άνοιξε το σκορ για την Αναγέννηση στην ρώσικη ρουλέτα. Ο Θάνος, σκόρερ του τέρματος και κατά την κανονική διάρκεια, απάντησε ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Άβαντα και ο έτερος σκόρερ, ο Τσομπανούδης, έκανε το 2-1 για την Αναγέννηση.Στο έβδομο πέναλτι ο Πουρσιτίδης απέκρουσε την εκτέλεση του Δίγκα και στην συνέχεια ο Καμπουρούδης με άψογη εκτέλεση διαμόρφωσε το 3-1, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί εκεί η διαδικασία και οι παίκτες της Αναγέννησης Μεταξάδων να ξεσπάσουν σε πανηγύρια.Αν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης διατηρηθεί στην Γ’ Εθνική, τότε οι Μεταξάδες θα παραμείνουν στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Έβρου. Οι ηττημένοι του Ατρομήτου Άβαντα θα πρέπει πλέον να παρακαλούν αφενός να σωθεί ο Εθνικός, αφετέρου να κερδίσει στα μπαράζ ανόδου η πρωταθλήτρια ΑΕ Διδυμοτείχου για να παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία της ΕΠΣ Έβρου.

Ρεπορτάζ-Επιμέλεια:Δημήτρης Μηλίκας

(Απαγορεύεται η αναδημοσίευση κάθε είδους,χωρίς έγγραφη άδεια )