Με νίκη επιστρέφει ο Α.Ο.Ο από τη Θεσσαλονίκη. Συνέτριψε τον Ηρακλή για 4η φορά φέτος

Συντάκτης Νewsroom 8 Φεβρουαρίου, 2014 23:47

22-25,24-26,16-25

Με ακόμη μία νίκη επιστρέφουν οι παίκτες του Νίκου Αντωνιάδη από τη Θεσσαλονική όπου για 4η φορά μέσα στη σεζόν υποχρέωσαν την ομάδα του γηραιού σε ήττα.Οι δύο ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες για πρώτη φορά στο φιλικό τουρνουά που διεξήχθη στο Σουφλί στις αρχές του Οκτώβρη,στη συνέχεια συναντήθηκαν στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στην Ορεστιάδα με τελικό σκόρ  3-1 (25-20, 22-25, 25-23, 25-12) στη συνέχεια η Ορεστιάδα υποδέχθηκε τους Θεσσαλονικείς στα πλαίσια του κυπέλλου και ξεκαθάρισε γρήγορα το παίχνίδι με 3-0(25-13, 25-22, 25-17) και τέλος σήμερα έδειξε για άλλη μια φορά στους Μπλε ότι η Ορεστιάδα έχει πάρει φόρα και… δύσκολα σταματάει!

Στο πρώτο σετ του παιχνιδιού οι πράσινοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και οδήγησαν την ομάδα του Ηρακλή σε time out όταν το σκορ ήταν 12-6.Εκεί οι παίκτες του γηραιού “πήραν μπροστά” και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια.Η ομάδα της Ορεστιάδας όμως με πολύ καλό μπλόκ ήρθε και πάλι μπροστά στο σκορ δημιουργώντας μία διαφορά 4 πόντων (16-20) η οποία όμως σύντομα έκλεισε και οδήγησε τον κ.Αντωνιάδη σε time out στο 20-21.Στη συνέχεια ο Δημητρούδης με έξυπνο άσσο έκανε το 20-22 ακολούθησε το 22-24 και το τελικό 22-25 ύστερα από μπλόκ.

Στο δεύτερο σετ οι Μπλε μπήκαν ποιο δυνατά και οδηγούσαν το παιχνίδι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του σετ.7-3 , 12-8 , 14-11 , 18-13 είναι ενδεικτικά σκορ για να καταλάβετε πως εξελισσόταν το σετ,ωστόσο ο Ποτολίδης πήρε το παιχνίδι επάνω του και μεθοδικά έκανε το 21-19.Από εκεί και πέρα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ  η δύο ομάδες έφτασαν στο 24-24 και εκεί ήταν που η ομάδα της Ορεστιάδας αποφασιστικά έκλεισε το σετ αφήνοντας τουςστο 24.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι παίκτες του Γηραιού πάλεψαν μέχρι το 11 όταν το σκορ ήταν 11-14 και έκαναν την υπόθεση νίκη ακόμη ποιο εύκολη για τους πράσινους οι οποίοι ολοκλήρωσαν το σετ και τον αγώνα με 16-25