Ήττα για την Φιλία Ορεστιάδας στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Συντάκτης Νewsroom 15 Δεκεμβρίου, 2013 21:01

Την ήττα γνώρισε η ομάδα της Φιλίας σε ένα συναρπαστικό αγώνα στο παλαιό κλειστό γήπεδο Ορεστιάδας με την Ολυμπιάδα Αλεξ/πόλης με τελικό σκορ 55-61.Πλήθος κόσμου και αυτή την φορά παρευρέθηκε και στήριξε με ιδιαίτερο ενθουσιασμό την ομάδα.Μουδιασμένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με πολλά λάθη.Η Ολυμπιάδα με τρίποντο κάνει το 6-6 στο 4:20.Το δεκάλεπτο βρίσκει το σκορ στο 17-13 .Σοβαρή η Φιλία με καλή άμυνα και κοντρόλ επιθέσεις ανοίγει την διαφορά στους 9 22-13 στο 6:39.Το αποτέλεσμα στα μισά του αγώνα είναι 30-22 με την Φιλία σταθερά μπροστά.Επιστροφή για το τρίτο δεκάλεπτο με δυνατό ξεκίνημα της Ολυμπιάδας που με δύο διαδοχικά καλάθια μειώνει σε 30-27 σε μόλις 20 δευτερόλεπτα αγώνα. Σκληρή άμυνα της Ολυμπιάδας την φορτώνει γρήγορα με φάουλ στα 5:50 ήδη έχει συμπληρώσει τα 5 ομαδικά και το σκορ είναι στο 36-32.Κακή στην άμυνα η Φιλία επιτρέπει στην Ολυμπιάδα να ευστοχήσει σε 2 διαδοχικά τρίποντα και να κάνει ένα σερί 8-2 στο 2:44 και το σκορ 40-40.Buzzer Beater του Αμαραντίδη κοντά στο καλάθι μετά από πολύ καλή επίθεση λίγων δευτερολέπτων κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με ισοπαλία 44-44.Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ολυμπιάδα είχε πιο καθαρό μυαλό και εύστοχα σουτ στο 7:00 με δύο διαδοχικά τρίποντα κάνει το 47-54. και με κλέψιμο (πίεσε ψηλά) και γρήγορο καλάθι ακριβώς μετά πήρε προβάδισμα νίκης που κράτησε μέχρι το τέλος (στο 1:52 υποδείχθηκαν βήματα σε προσπάθεια του Αμαραντίδη που στην συνέχεια ευστόχησε σε καλάθι και του έγινε και φάουλ αλλά κρίθηκε από τους διαιτητές ως μην γενόμενα, θα έκανε το σκορ 55(+1) -58) .Τελικό σκορ 55- 61 για την Ολυμπιάδα Αλεξ/πολης.

Φιλία Ορεστιάδας Γ.Σ:ΚΑΤΣΑΒΕΛΗΣ, ΜΠΕΡΤΣΙΜΑΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΔΑΚΗΣ, ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΗΣ, ΧΕΡΚΕΛΕΤΖΗΣ, ΚΙΡΚΙΝΖΕΤΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ, ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ, ΑΜΑΡΑΝΤΙΔΗΣ

Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης Α.Ο.:ΤΡΟΥΠΟΣ, ΓΙΑΒΡΙΔΗΣ, ΑΓΓΕΛΟΥ, ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΑΤΣΙΚΑΣ, ΧΑΤΕΛΟΣ, ΑΛΕΞΟΥΔΗΣ, ΚΑΛΙΦΑΣ, ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Ρεπορτάζ:Δημήτρης Μηλίκας