Volleyleague: Α.Ο. Ορεστιάδας – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3

Συντάκτης Νewsroom 7 Μαρτίου, 2015 22:28

Σε ένα παιχνίδι που οι τρεις βαθμοί ήταν απαραίτητοι και για τις δύο ομάδες  ο Α.Ο. Ορεστιάδας άργησε να μπει δύο σετ στο παιχνίδι με συνέπεια να γνωρίσει τελικά την ήττα με 1-3 σετ από τον Εθνικό. Οι πράσινοι στάθηκαν τυχεροί μέσα στην ατυχία τους καθώς η ομάδα του Άρη έχασε και αυτή 3-0 από τον Παναθηναϊκό, οπότε η μεταξύ τους διαφορά έμεινε αμετάβλητη στους 3 βαθμούς.

Στα δύο πρώτα σετ οι δύο ομάδες παρουσίασαν το ίδιο πρόσωπο, με τον Εθνικό να πιέζει σε σερβίς και επίθεση και τον Α.Ο. Ορεστιάδας να είναι μέτριος σε όλα τα επίπεδα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό μπλοκ τους. Στο πρώτο σετ η ομάδα του Δεληκώστα αντιστάθηκε μέχρι το 8-8, το οποίο έγεινε 13-16, το 15-20 και τελικά το 18-25 με τον Εθνικό να είναι πολύ καλός στο μπλοκ. Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός μπήκε από την αρχή μπροστά στο σκορ και παρέμεινε εκεί μέχρι το τέλος του σετ, με ενδιάμεσο σκορ 7-8, 12-16 και τελικά 20-25. .

Στο τρίτο σετ Όμιλος έδειξε να βρίσκει τα πατήματά του και πίεσε κι αυτός με τη σειρά του στο σερβίς, υποχρεώνοντας σε λάθη τους αντιπάλους του. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου σετ  μπροστά (7-8, 12-16, 19-22) κι όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελειώσει εκεί. Με το Λούνα πρωταγωνιστή όμως ο Α.Ο.Ο. έκανε το 22-22 και τελικά το 25-23.

Στο τέταρτο σετ μπήκαν και οι δύο ομάδες δυναμικά, διεκδικώντας το τρίποντο ο Εθνικός και την ευκαιρία για τον πόντο ή ακόμα και την ανατροπή ο Α.Ο.Ο.. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (7-8, 15-16, 18-20). Σε αυτό το σημείο κυρίαρχο ρόλο έπαιξαν τα μπλοκ των δύο ομάδων και έδωσαν τη νίκη εν τέλει στον Εθνικό. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι δύο Βραζιλιάνοι, με τον Λούνα στους 29 πόντους και το Γκιγιέρμε στους 12 ενώ κορυφαίοι του Εθνικού ήταν ο Άντριτς με 22 πόντους και ο Μιχάλι με 17. Η ανωτερότητα του Εθνικού στο μπλοκ φαίνεται από τους 29 πόντους που αυτό του χάρισε ενώ ο Α.Ο.Ο. πήρε από το δικό του μπλοκ 21 πόντους .Για πρώτη φορά είχε σε κακή μέρα τον Ριζόπουλο.

Αυτός που πρέπει σίγουρα να πάρει τα εύσημα μας για ακόμα μία φορά είναι ο φίλαθλος κόσμος της Ορεστιάδας ο οποίος γέμισε το Νίκος Σαμαράς και δημιούργησε μία καταπληκτική ατμόσφαιρα κάνοντας ακόμα ένα εντός έδρας αγώνα σε γιορτή του βόλεϊ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης – Τσεπκινλής