Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Α.Ο.Ορεστιάδας!

Συντάκτης Νewsroom 5 Δεκεμβρίου, 2015 22:34

Το 3 στα 3 έκανε  ο Α.Ο.Ορεστιάδας !

Γράφει ο Δημήτρης Μηλίκας:

Ακόμα μια νίκη την τρίτη συνεχόμενη  κατάφερε να πάρει  ο Α.Ο.Ορεστιάδας ο οποίος υποδέχθηκε για την 7η αγωνιστική  της Volley League “Πάμε Στοίχημα” στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο “Νίκος Σαμαράς” τον Γ.Σ.Λαμίας.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι καταφέρνοντας να πάρουν το πρώτο σετ.Αλλά από  εκεί και πέρα λύγισαν από την ανωτερότητα των πρασίνων οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν τελικά εύκολα  την νίκη ( σε 90 λεπτά) με τον  γίγαντα  Μίλιτς (11/17 επιθέσεις, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) να κάνει ακόμα μια μεγαλειώδη εμφάνιση!Αφήνοντας την Λαμία στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς βαθμό και συνάμα διώχνοντας από πάνω τους το άγχος που τους προκάλεσε η κακή αρχή τους στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με τις εξής αρχικές συνθέσεις :
Α.Ο.Ορεστιάδας (Πλάμεν Κριστόφ): Αμπουίλα, Βουκασίνοβιτς, Μίλιτς, Ριζόπουλος, Γκούσταφσον, Χήρας, λ-Κωνσταντινίδης
Λαμία (Πέτιο Ντραγκίεφ) :Αγγελόπουλος, Λέσκε, Χένσεϋ, Αραούχο, Μαδούρας, Χάκουορθ, λ- Τσιράκης

1ο Σετ . Η Λαμία μπήκε καλύτερα στον παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με τους αμερικάνους της και τον Αραούχο να είναι θετικοί στις επιθέσεις τους ενώ από την άλλη ο Γκούσταφσον δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα 4-8!Το μπλοκ της Λαμίας έκανε δουλειά και η διαφορά έμεινε σταθερή με τους Γκούσταφσον και Βουκασίνοβιτς να ανακόπτονται 12-16 ενώ οι δύο άσσοι του Αραούχο έδωσαν αέρα στην Λαμία κάνοντας το 12-20  που πήρε το πρώτο σετ εύκολα με την επίθεση του Μαδούρα και σκορ 15-25.

2ο Σετ. Η διακοπή μετά το πρώτο σετ έδωσε την ευκαιρία στον Πλάμεν να ξυπνήσει τους παίκτες του οι οποίοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και πήραν μια μικρή διαφορά εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων 4-2 με το  φιλέ του Μαδούρα!Διαφορά που όμως δεν κράτησαν αφού το μπλοκ της Λαμίας  λειτούργησε και πάλι πάνω στον Γκούσταφσον τον Βουκασίνοβιτς αλλά και τον Ριζόπουλο για το 6-6.Τότε ήρθε η ώρα της αντεπίθεσης της Ορεστιάδας με τον Ριζόπουλο να κάνει την αρχή με πλασέ και τους Μίλιτς και Χήρα να συνεχίζουν κάνοντας το 10-7 με τον Ντραγκίεφ να καλεί σε τάιμ άουτ τους παίκτες του καταφέρνοντας να τους ξυπνήσει αφού ακριβώς μετά από αυτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 11-11 με επίθεση του Χάκουορθ .Η συγκέντρωση όμως για την Λαμία δεν κράτησε πολύ  ο Χάκουορθ έχασε την αποτελεσματικότητα του έτσι  με τον διαγώνιο τους εκτός παιχνιδιού  οι πράσινοι κατάφεραν  με καλή υποδοχή και μυαλωμένη επίθεση να κάνουν το 16-12  κερδίζοντας μάλιστα και κάποιους πόντους ψυχολογίας μετά από φάσεις διαρκείας!Ο άσσος του Γκούσταφσον έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των πρασίνων για το 19-13 με την διαφορά να ανεβαίνει υπέρ των  πρασίνων μέχρι το 25-15 που ήρθε από το άουτ του Χάκουορθ.

3ο Σετ .Στο τρίτο σετ η Ορεστιάδα έκανε το καλύτερο της ξεκίνημα από τότε που επέστρεψε στην Volley League (πέρσι) με τον Ριζόπουλο στο σέρβις έτρεξε ένα σερί μέχρι το  9-0 !O γίγαντας Μίλιτς ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση  με το σκορ να πηγαίνει γρήγορα στο 14-3 και  με κεκτημένη ταχύτητα μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού από τους φιλάθλους της ομάδας δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το σετ με 25-13 (ο Αγγελόπουλος κατάφερε να μειώσει για την ομάδα του με δύο συνεχόμενους άσσους όταν το σετ είχε ήδη κριθεί)!

4o Σετ. Στο τέταρτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ η Ορεστιάδα είχε ξεκάθαρο ψυχολογικό αβαντάζ κόντρα στην Λαμία που δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ παρά τις αλλαγές του Ντραγκίεφ που ανακάτεψε την τράπουλα αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι ούτε από τον πάγκο του 6-1 με Άσσο του Μίλιτς  με ορθολογικό βόλεϊ η Ορεστιάδα διατήρησε την διαφορά εκμεταλλευόμενη την καλή υποδοχή της αλλά και τα λάθη των αντιπάλων της! Φθάνοντας τελικά εύκολα στην κατάκτηση και αυτού του σετ με 25-20 και συνάμα και του καθαρού τριπόντου!

4ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-20
* Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 11 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (15-25, 25-17, 25-13, 25-20)

Α.Ο.Ορεστιάδας (Πλάμεν Κριστόφ): Χήρας 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκούσταφσον 7 (4/20 επ), Μίλιτς 17 (11/17 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 15 (12/33 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ -33% άριστες), Ριζόπουλος 11 (9/16 επ, 2 άσσοι, 58% υπ – 50% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 61% υπ -55% άριστες)
Γ.Σ.Λαμίας (Πέτιο Ντραγκίεφ): Λέσκε 11 (6/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χένσεϋ 6 (5/20 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ -20% άριστες), Αραούχο 12 (10/25 επ, 2 άσσοι, 45% υπ -40% άριστες), Χακουορθ 10 (7/18 επ, 2 ασσοι, 1 μπλοκ), Μαδούρας 2 (2/9 επ) / Τσιράκης (λ, 42% υπ – 33% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 2 (2/9 επ, 57% υπ -43% άριστες), Παπαθωμόπουλος 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ).

Ακούστε την παρουσίαση του αγώνα όπως τον μετέδωσε  ζωντανά το Ράδιο Έβρος για λογαριασμό της Volleyleague: