Τρίποντο παραμονής για τον Α.Ο.Ορεστιάδας !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 1 Μαρτίου, 2017 20:22

Ο Α.Ο.Ορεστιάδας ήθελε πάση θυσία την νίκη και την πήρε καταθέτοντας πάθος για 101′ στο τάραφλεξ του “Νίκος Σαμαράς” κόντρα στην Παναχαϊκή

Πραγματικά δυνατός ο Α.Ο.Ορεστιάδας του Μπάμπη Σταματόπουλου πήρε το τρίποντο της νίκης πριν λίγο στο “Νίκος Σαμαράς” κόντρα στην Παναχαϊκή που έκανε πολλά λάθη (34).Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο έμπειρος Ρουμελιώτης ( 24/51 επ, 2 άσσοι) των φιλοξενούμενων ο οποίος όμως ουσιαστικά είχε  μόνο την βοήθεια του Ρεκ (9/15 επ, 5 μπλοκ)  κόντρα στην υπεροπλία των γηπεδούχων που είχαν σε καλή μέρα για ακόμη μία φορά τον Λέσκοφ (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) που έφτιαχνε παιχνίδι για τον Lucumi (15/39 επ, 2 μπλοκ, 86% υπ – 50% άριστες) τον Νας (14/26 επ, 1 άσσος) και τον Μορέλος (13/24 επ, 1 μπλοκ, 76% υπ – 62% άριστες) και είχαν σε καλή μέρα και τους κεντρικούς τους με τον Πεντίδη (6/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) και τον Αντιφάκο (3/6 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) να κάνουν καλή δουλειά κοντά στο φιλέ  .

Στο πρώτο σετ ο Α.Ο.Ορεστιάδας μπήκε αποφασισμένος και το κατέκτησε εύκολα με πίεση και  αποτελεσματικότητα στο σερβίς  (3 άσσους ) και μπλοκ κυρίως στον Ρουμελιώτη έδειξε διαβασμένος και με διάθεση εξαναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη!

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι του Παπαδόπουλου κατάφεραν παρά το ότι στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν πίσω στο σκορ (όμως πάντα κοντά) να περάσουν μπροστά με τον Ρουμελιώτη να καταθέτει στο τάραφλεξ του “Νίκος Σαμαράς” την εμπειρία και τις ικανότητες του!

Στο τρίτο σετ πήγαν πόντο πόντοι μέχρι το 20-20 αλλά ο καθοριστικός Λουκούμι και τα λάθη των Πατρινών οδήγησαν την Ορεστιάδα στην κατάκτηση του !

Στο τέταρτο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαν πόντο μέχρι το 15-15 ο Λέσκοφ ανέλαβε δράση από την γραμμή του σερβίς και το σκορ πήγε στο 19-15 διαφορά η οποία έμεινε μέχρι το τέλος όταν ο ίδιος με μονό  μπλοκ διαμόρφωσε το τελικό  25-21 και 3-1 στα σετ !

Έτσι ο Α.Ο.Ορεστιάδας έφτασε στην δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα και τους 7 βαθμούς που αν παραμείνει η βαθμολογία ως έχει οδηγεί τους πράσινους του Βορρά στα play out στα οποία θα διεκδικήσουν  την παραμονή τους στην Volleyleague !

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τσεπκινλής.