Το πήρε με χορταστική πεντάρα η Α.Ε.Διδυμοτείχου !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 30 Απριλίου, 2017 22:48

Το πήρε  με χορταστική πεντάρα η Α.Ε.Διδυμοτείχου !

Η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε σήμερα για την 21η  (και προτελευταία ) αγωνιστική της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου  τον Άρδα Καστανεών στο Δημοτικό Στάδιο Διδυμοτείχου ! Το παιχνίδι ήταν τεράστιας βαθμολογικής σημασίας αφού υπήρχαν πολλά σενάρια σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του αγώνα στην Άνθεια μεταξύ της Ένωσης Άνθειας Αρίστεινου και του Ορέστη Ορεστιάδας!  Με τους πράσινους του Αναστασιάδη να πανηγυρίζουν τελικά το καλύτερο για αυτούς που ήταν νίκη στο δικό τους παιχνίδι και ήττα του Ορέστη στην Άνθεια (δείτε εδώ τα αποτελέσματα και την βαθμολογία) !

Η νίκη αυτή ήρθε μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, αφού στο πρώτο μισό του αγώνα οι γηπεδούχοι έδειξαν αγχωμένοι! Στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης  είχαν  μεν την κατοχή της μπάλας αλλά  δεν κατάφεραν να κάνουν κάποια σημαντική ευκαιρία μάλιστα  βρέθηκαν να κυνηγάνε για λίγο το σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται   μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Νάκου  από αριστερά την οποία έκανε γκολ με κεφαλιά μέσα από την περιοχή  ο Γουγουλιάς (23′)  !Αυτό όμως αντί να καταβάλει την ομάδα του Αναστασιάδη φαίνεται πως λειτούργησε σαν ηλεκτροσόκ αφού η απάντηση ήρθε  αμέσως και συγκεκριμένα δύο λεπτά μετά με το σουτ του Γωνιάδη (25′) που έφερε το ματς στα ίσια επιπροσθέτως οι γηπεδούχοι  δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στα επόμενα δέκα λεπτά χωρίς όμως να καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου !

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έδειξαν   αποφασισμένοι ναπάρουν  την νίκη  από τις πρώτες φάσεις κερδίζοντας όλες τις μονομαχίες και  αρκετά  μέτρα στο γήπεδο  ,έτσι δεν άργησε να έρθει το γκολ που τους έβαλε μπροστά στο σκορ με τον αρχηγό Γιαννόπουλο να σκοράρει με το κεφάλι από κοντά (55΄)  δίνοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα στην ομάδα του και  δύο λεπτά αργότερα ο Ιντζές με σουτ  κεραυνό από θέση μέσα στην περιοχή και  δεξιά έκανε το 3-1   ! Το 4-1 ήρθε στο 75′ με την Α.Ε.Διδυμοτείχου να κρύβει την μπάλα και τον τελικό αποδέκτη Γωνιάδη να χρίζεται εύκολα  για δεύτερη φορά στο παιχνίδι σκόρερ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της οποίας το τελικό σκορ έγραψε με πλασέ μέσα από την περιοχή ο Γκαβανόζης (80′) !

Δέκα  λεπτά αργότερα έφθασε η είδηση της ήττας του Ορέστη στην Άνθεια και το σφύριγμα της λήξης από τον Σημίδη έδωσε το έναυσμα για πανηγύρια στο Διδυμότειχο με την Α.Ε.Διδυμοτείχου να κατακτά και μαθηματικά το πρωτάθλημα  (για τρίτη συνεχόμενη χρονιά) στην προτελευταία αγωνιστική  και κάνοντας το double να αφήνει πίσω της  την Α΄Κατηγορία της ΕΠΣ Έβρου για τα σαλόνια της Γ΄Εθνικής !

Εύκολο  ήταν το απόγευμα για το διαιτητικό τρίο , με τον  διαιτητή της αναμέτρησης Σημίδη και τους βοηθούς του Βασιλόπουλο και Γεωργακούδη να είναι  αλάνθαστοι σε ένα παιχνίδι που  από διαιτητικής πλευράς δεν είχε δύσκολες φάσεις.

Λεπτό προς Λεπτό :

1′-20′ Η Α.Ε.Διδυμοτείχου έχει την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να καταφέρνει να απειλήσει την εστία του Κοτζά Χ. !

21′ Ο Πετρόπουλος Σ.  βρίσκει με  ωραία μακρινή μπαλιά ακριβείας τον Αγγελακάκη  αφύλακτο κοντά στην γραμμή της μεγάλης περιοχής  και ελαφρώς δεξιά αυτός κάνει το κοντρόλ αλλά το σουτ που επιχειρεί  αμέσως μετά (ενώ θα μπορούσε να προχωρήσει) περνάει άουτ !

23΄ GOAL !!! 0-1 Ο Νάκου εκτελεί έξω από την περιοχή και αριστερά ωραία το   φάουλ  ο Γουγουλιάς  βγαίνει πρώτος στην μπάλα και με εύστοχη  κεφαλιά δεν δίνει περιθώρια αντίδρασης στον Κυριακίδη ανοίγοντας  το σκορ !

25΄GOAL !!! 1-1 Ο Γωνιάδης με σουτ έξω από την περιοχή νικά τον Κοτζά και ισοφαρίζει γρήγορα για την ομάδα του !

26΄Ανεπανάληπτη ευκαιρία  χάνει ο Αγγελακάκης όταν  μέσα από την περιοχή κάνει την λόμπα (στον αέρα) εξουδετερώνοντας τον Κοτζά Χ. αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και  περνάει ελάχιστα άουτ δίπλα από την εστία του Άρδα !

28΄Δυνατό σουτ του Γιαννόπουλου από δεξιά περνάει άουτ !

31′ Καταιγιστική η Α.Ε.Διδυμοτείχου δημιουργεί συνεχώς ευκαιρίες για να περάσει μπροστά στο σκορ ! Σουτ του Γωνιάδη μετά από φάση διαρκείας αποκρούει ο Κοτζά Χ. .

34′ Ακόμα μία εκτέλεση φάουλ του Νάκου από μακριά ο Αλμπανίδης από αρκετά διαγώνια θέση δεξιά στην μεγάλη περιοχή της Α.Ε.Διδυμοτείχου κάνει το δυνατό σουτ αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ ο Κυριακίδης !

35′ Ο Αγγελακάκης κάνει το σουτ από δεξιά μέσα στην μεγάλη περιοχή αποκρούει ο Κοτζά Χ. στην συνέχεια της φάσης η μπάλα πάει στον Γωνιάδη που από αριστερά κάνει  και αυτός αμέσως σουτ   ο τερματοφύλακας όμως  του Άρδα λέει και πάλι  όχι αποκρούοντας  !

Ημίχρονο …

50′ Ωραίο τεχνικό σουτ του Ιντζέ με φάλτσο η μπάλα περνάει άουτ.

55′ GOAL!!! 2-1 Ο Πετρόπουλος κάνει ωραία την  μπαλιά προς την περιοχή του Άρδα ο Γιαννόπουλος παίρνει την πρώτη κεφαλιά ο Αγγελακάκης την δεύτερη προς την εστία ο Κοτζά Χ. δεν βγαίνει εγκαίρως και ο Γιαννόπουλος  και πάλι  προλαβαίνει  πρώτος την μπάλα (παρά το ότι δέχεται μαρκάρισμα από Γουγουλιά , Τζιαφερίδη και Πετρά )  και  με νέα κεφαλιά από κοντά σκοράρει βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του !

57′ GOAL!!! 3-1 O Ιντζές δείχνει την ποιότητα του και σκοράρει ένα πολύ όμορφο τέρμα πρώτα ξεμαρκάρεται ωραία από τους  αμυντικούς του Άρδα μέσα  στην περιοχή και μετά από δεξιά εξαπολύει έναν κεραυνό που δεν  αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Κοτζά Χ.  διευρύνοντας το προβάδισμα της ομάδας του !  `

60′ Εκτέλεση φάουλ του Ιντζέ από αριστερά ο Άχπα πιάνει καταρχήν την κεφαλιά και στην συνέχεια το σουτ από αρκετά διαγώνια θέση αριστερά με την μπάλα να περνάει άουτ !

73′ Ακόμα μια εξαιρετική ενέργεια του Ιντζέ που αποφεύγει τους αντιπάλους αμυντικούς και κάνει το δυνατό σουτ αποκρούει εντυπωσιακά ο σωστά τοποθετημένος και με γρήγορα αντανακλαστικά Κοτζά Χ.

75′ GOAL!!! 4-1 Ωραίος συνδυασμός από τους παίκτες της Α.Ε.Διδυμοτείχου με τον Παντελίδη να κάνει την μπαλιά για τον Αγγελακάκη  αυτός να κατεβάζει ωραία με το στήθος  μέσα στην μεγάλη περιοχή να σπάει για τον Ιντζέ και αυτός με την σειρά του να βρίσκει με πάσα   “μισό γκολ”   την κίνηση του  Γωνιάδη  που αφύλακτος λίγο πιο δεξιά   δεν αστόχησε και σκόραρε  με σουτ το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση !

80′ GOAL!!! 5-1 Ο Γκαβανόζης με εύστοχο πλασέ από θέση  μέσα και αριστερά στην περιοχή νικάει  στο τετ α τετ τον Κοτζά Χ. και γράφει το τελικό σκορ του αγώνα !

85΄Σέντρα του Παντελίδη από αριστερά βρίσκει ωραία τον Γιαννόπουλο στο πρώτο δοκάρι αυτός κάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει λίγο  άουτ !

88′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καπετανίδη από μακριά αποκρούει ο Κυριακίδης !

90΄Σέντρα του Γκαβανόζη από αριστερά   ο Αγγελακάκης και πάλι δεν καταφέρνει να σκοράρει αφού πιάνει μεν  ένα δυνατό γυριστό σουτ  με το αριστερό αφύλακτος περίπου στο σημείο του πέναλτι αλλά  στέλνει την μπάλα πολύ μακριά άουτ !

Τελικό Σκορ: Α.Ε.Διδυμοτείχου – Άρδας Καστανεών 5-1

Συνθέσεις :

Α.Ε.Διδυμοτείχου(Γιάννης Αναστασιάδης): Κυριακίδης, Θάνος, Καζάλας (45΄Κοτζά Α.), Παντελίδης, Άχπα (80΄Τερτσoύδης), Πετρόπουλος Σ, Αγγελακάκης, Μαμρικισβίλι (62΄Γκαβανόζης), Ιντζές

Άρδας Καστανεών (Παναγιώτης Μυλωνάς): Κοτζά Χ, Τσοντζόρας, Μπαχτσεβανίδης, Γουγουλιάς, Πετράς, Γοδόσης,Τσομπανούδης ( Μπακιρτζής), Αλμπανίδης (69′ Καπετανίδης), Τζιαφερίδης, Παγωνίδης (80΄Κασπαρίδης), Νάκου