Το ντέρμπι της Α κατηγορίας: Άρδας Καστανεών – Ορέστης Ορεστιάδας

Συντάκτης Νewsroom 14 Ιανουαρίου, 2015 19:04

Το ντέρμπι της Α κατηγορίας:  Άρδας Καστανεών – Ορέστης Ορεστιάδας

Σήμερα στις Καστανιές δεν ήταν μόνο το παιχνίδι δύσκολο και με πολλές απαιτήσεις και  για τις δύο ομάδες, αλλά και ο αγωνιστικός χώρος παρουσίαζε πολλά προβλήματα  λόγω τις πρόσφατης χιονόπτωσης αφού  σε μεγάλο μέρος του ήταν καλυμμένος με χιόνι και στο υπόλοιπο είχε αρκετή λάσπη.Παρόλα αυτά ο Άρδας και ο Ορέστης έδειξαν πως είχαν όρεξη να παίξουν ποδόσφαιρο ποιότητας πράγμα που κατάφεραν σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού.Η ομάδα του Άρδα πάτησε εξαρχής καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο καταφέροντας να προηγηθεί μετά από λάθος του Οτέμπερη (που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και φέρει σημαντική ευθύνη τουλάχιστον για τα δύο από τα τέσσερα τέρματα τα οποία δέχθηκε η ομάδα του).Ο Ορέστης αντέδρασε στην αρχή ισοφαρίζοντας με τον πολύ καλό Μπακιρτζή αλλά ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα του  ημιχρόνου  έμεινε πίσω στο σκορ μετά από πολύ όμορφη ενέργεια των Πετρόπουλου Σ. και Δαρβούδη οι οποίοι ήταν και οι  MVP του παιχνιδιού !Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορέστης προσπάθησε καταρχήν να πιέσει αλλά η ομάδα του Άρδα με την εμπειρία της κατάφερε να κρατήσει την κατοχή της μπάλας και με δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά τις αναμέτρησης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ήδη σημαντική νίκη!Κανένα πρόβλημα για τον διαιτητή του αγώνα κ.Σκινδρή και τον πρώτο βοηθό Σουμάκα παράπονα άκουσε ο δεύτερος βοηθός Τερζόπουλος από τον πάγκο του Ορέστη.Αναλυτικά:

10΄1-0 ΓΚΟΛ!!! Σουτ του Πετρόπουλου Κ. έξω από την περιοχή άσχημη απόκρουση του Οτέμπερη η μπάλα στρώνεται στον Νικολαΐδη που κυνήγησε την φάση και από κοντά με προβολή άνοιξε το σκορ.

20΄1-1 ΓΚΟΛ!!!Πάσα από δεξιά του Παπαθανασίου στον Μπακιρτζή  ο οποίος με πολύ ωραία κίνηση στο ύψος της μεγάλης περιοχής  ξεμαρκάρεται από τον Γενικομσίου  και με εξίσου πολύ ωραίο σουτ δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Ντινούδη ισοφαρίζοντας.

24΄Διπλή ευκαιρία χάνει ο Καπετανίδης μετά από σέντρα του Δαρβούδη και ενώ βρίσκεται σε ευνοϊκή θέση το πρώτο του σουτ αποκρούει ο Οτέμπερης και το δεύτερο περνάει μόλις άουτ.

26΄Γέμισμα του Χατζημιχάλη από πολύ μακριά η άμυνα του Άρδα αδρανεί και ο Παπαθανασίου κάνει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή η μπάλα περνάει μπροστά από τον Παπαζήση που δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή από εξαιρετικά  ευνοϊκή θέση λίγα μέτρα από το δεξί δοκάρι του Ντινούδη καταλήγοντας άουτ..

29΄Σέντρα του Νικολαϊδη από δεξιά ο Δαρβούδης που είχε κάνει ωραία κίνηση και ξεμαρκαρίστηκε δεν προλαβαίνει για λίγο την μπάλα   αφύλακτος στην καρδιά της μικρής περιοχής του Ορέστη.

44΄2-1 ΓΚΟΛ!!!Εξαιρετική κάθετη πάσα του Πετρόπουλου Σ στον Δαρβούδη που εκμεταλλεύεται   την ταχύτητά του και αφήνει πίσω του τον Χριστοφορίδη περνάει και τον Οτέμπερη και με διαγώνιο πλασέ σε κενή εστία βάζει μπροστά την ομάδα του λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

47΄Ωραίο πλασέ με φάλτσο του Πετρόπουλου Κ από το ύψος της μεγάλης περιοχής , ο Οτέμπερης πέφτει εντυπωσιακά και διώχνει τον κίνδυνο για την εστία του.

82΄3-1 ΓΚΟΛ!!!Ιδανική αντεπίθεση για τον Άρδα ο Πετρόπουλος Σ. ανοίγει ωραία για τον Δαρβούδη δεξιά αυτός κάνει την σέντρα και  βρίσκει τον Πετρόπουλο Κ. στην καρδιά την άμυνας του Ορέστη ο οποίος σκοράρει εύκολα με κεφαλιά.

85΄4-1 ΓΚΟΛ!!!Σουτ από μακρινή απόσταση του Πετρόπουλου Σ. ο Οτέμπερης δεν μπορεί να συγκραττήσει την μπάλα που καταλήγει στα δίχτυα του

Τελικό Σκορ 4-1

Αρδας Καστανεών(Χρηστούδης Χρήστος):Ντινούδης, Καμπακίδης, Καράμπελιας, Μυλωνάς, Γενηκομσίου, Πετρόπουλος Σ. , Πετρόπουλος Κ. , Νικολαΐδης (56΄Κασπαρίδης) Νάκου (85΄Χρηστούδης), Καπετανίδης, Δαρβούδης (87΄ Μπαχτσεβανίδης)

Ορέστης Ορεστιάδας (Λυμπερίδης Δημήτρης):Οτέμπερης, Καπουκράνης, Καδόπουλος, Χριστοφορίδης, Χατζημιχάλης, Γιώντης, Δήμου (55΄Καραγιάννης),Αλεξακούδης, Μπακιρτζής, Παπαθανασίου (α.α. 75΄Βλασίδης), Παπαζήσης (50΄Παγωνίδης)

Ρεπορτάζ-Επιμέλεια:Δημήτρης Μηλίκας

(Απαγορεύεται η αναδημοσίευση κάθε είδους,χωρίς έγγραφη άδεια )