Το ντέρμπι της Α΄κατηγορίας: Άρδας Καστανεών – Α.Ο.Νεοχωρίου

Συντάκτης Νewsroom 23 Νοεμβρίου, 2014 20:12

Με διαφορά το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι του σημερινού προγράμματος ήταν αυτό που ο Άρδας Καστανεών υποδέχθηκε τον Α.Ο.Νεοχωρίου.Οι δύο ομάδες με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα έχουν βάλει υποψηφιότητα για της υψηλές θέσεις της βαθμολογίας του βορείου ομίλου που οδηγούν στα play off ανόδου!Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο οποίο οι δύο προπονητές είχαν στην διάθεση τους όλους τους παίχτες τους.Ο Α.Ο.Νεοχωρίου κατάφερε να αξιοποιήσει  τις ευκαιρίες που του δόθηκαν με αποτέλεσμα να πάρει μια νίκη που δεν ήταν όσο εύκολη δείχνει το τελικό σκορ αλλά είναι πολύ σημαντική για την έκβαση του πρωταθλήματος.Ένα χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ήταν η δύναμη και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος με αποτέλεσμα να διακοπεί πολλές φορές το παιχνίδι με αποτέλεσμα να δοθούν συνολικά και στα δύο ημίχρονα 12 λεπτά καθυστερήσεων (4 στο πρώτο μισό και 8 στο δεύτερο)  .Κανένα  πρόβλημα για τον διαιτητή του αγώνα Βασιλόπουλο  και τους βοηθούς του Καραΐσκο και Τουτζιαράκη .Αναλυτικα:

15΄ΓΚΟΛ!!! 0-1 Γκολ για τον Α.Ο.Νεοχωρίου κόντρα στην ροή του αγώνα μιας και η ομάδα του Άρδα ξεκίνησε με την κατοχή της μπάλας στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα.Παρόλα αυτά η ομάδα του Α.Ο.Νεοχωρίου καταφέρνει να ανοίξει το σκορ όταν μετά από σέντρα του Κιτσικούδη η μπάλα περνάει από τον Ρουσσίδη Θ. που δεν καταφέρνει να την σπρώξει στα δίχτυα κάτι που καταφέρνει εξ επαφής στην συνέχεια της φάσης  ο Ρουσσίδης Αθ. με προβολή.

26΄ΓΚΟΛ!!! 0-2 Γρήγορα έρχεται και το δεύτερο γκολ για τον Α.Ο.Νεοχωρίου. Ο Λόλακας δεν μαρκάρεται σωστά ανάμεσα στο κέντρο και την μεγάλη περιοχή του Άρδα ανεβαίνει με την μπάλα και κάνει το σουτ αφύλακτος η μπάλα γλύφει το αριστερό κάθετο  δοκάρι της εστίας του Ντινούδη  και καταλήγει στα δίχτυα του .

31΄Εξαιρετική κάθετη πάσα του Ρουσσίδη Θ ο οποίος στον αέρα  τσιμπάει την μπάλα με φάλτσο και ενώ έχει μέτωπο προς την εστία του Α.Ο.Νεοχωρίου  την στέλνει στην πλάτη της άμυνας του Άρδα στον Ρουσσίδη Αθ. ο οποίος έκανε ωραία την κίνηση  αλλά το πλασέ του  ήταν χωρίς δύναμη δύνωντας την ευκαιρία στον Ντινούδη να  μπλοκάρει εύκολα.

33΄Γέμισμα από μακρινή απόσταση του Πετρόπουλου Σ στον  Νικολαΐδη που από καλή θέση κοντά στην μικρή περιοχή  πιάνει την κεφαλιά αλλά υπό την πίεση  δύο αμυντικών στέλνοντας την  μπάλα  άουτ.

36΄Εξαιρετική σέντρα (30 μέτρων) του Κιολέ στον Ρουσσίδη Θ, που κάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.Ως μη γενόμενη η φάση μετά από υπόδειξη off side από τον πρώτο βοηθό της αναμέτρησης  Καραΐσκο.

47΄Δυνατό ξεκίνημα από τον Άρδα στο δεύτερο ημίχρονο μετά τις αλλαγές του Χρηστούδη (πέρασε τους Κασπαρίδη και Χαρχάλη  στην θέση των Νάκου και Μυλωνά).Ο Καπετανίδης κάνει την σέντρα από δεξιά στον Πετρόπουλο Κ. που  κατεβάζει ωραία με το στήθος και κάνει το γυριστό σουτ στην κίνηση από το ύψος  του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής του Α.Ο.Νεοχωρίου η μπάλα περνάει μόλις άουτ.

55΄Δυνατό σουτ του Καπετανίδη από μακρινή απόσταση περνάει πάνω από τα δοκάρια του Σαμουρίδη άουτ.

59΄ΓΚΟΛ!!!0-3  Αριστοτεχνικό τελείωμα του έμπειρου Θεμελή από απόσταση 30 μέτρων και αριστερά όπως επιτίθεται ο Α.Ο.Νεοχωρίου.  Ο οποίος κρεμάει με μαγικό πλασέ τον Ντινούδη που ήταν μερικά βήματα εκτός θέσεις   μετά από ομαδική πίεση της ομάδας του Α.Ο.Νεοχωρίου ψηλά και κλέψιμο του Κουζουλού βάζει τέλος στις ελπίδες του Άρδα να πάρει κάτι από το παιχνίδι!

60΄-75΄Διακοπές στο παιχνίδι λόγω τραυματισμών δεν αφήνουν της δυο ομάδες να δώσουν  ρυθμό στο παιχνίδι.

76΄Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καπετανίδη με φάλτσο  από καλή θέση έξω από την περιοχή η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του εξουδετερωμένου Σαμουρίδη και αουτ.

82΄Ωραία σέντρα του Γουγουλιά ο Γενηκομσίου δεν καταφέρνει σχεδόν εξ επαφής να στείλει με κεφαλιά την μπάλα  στα δίχτυα της εστίας του Α.Ο.Νεοχωρίου και  την στέλνει άουτ.

Άρδας Καστανεών(Χρηστούδης):Ντινούδης, Γουγουλιάς, Καμπακίδης, Γενηκιμσίου, Μυλωνάς(45΄Κασπαρίδης), Πετρόπουλος Σ., Νάκου (45΄Χαρχάλης), Πετρόπουλος Κ., Νικολαΐδης (83΄Μπαξεβανίδης), Καπετανίδης, Δαρβούδης,

Α.Ο.Νεοχωρίου(Κυργιαλάνης):Σαμουρίδης,Βουζιανάς (84΄Δημητριάδης Σ.), Κιτσικούδης, Δημητριάδης Δ.Μποϊδανίδης, Κουζουλός (66΄Μαλτούδης), Λόλακας, Νικολαΐδης, Ρουσσίδης Α., Κιολές, Ρουσσίδης Θ. (47, Θεμελής)

Ρεπορτάζ-Επιμέλεια:Δημήτρης Μηλίκας

(Απαγορεύεται η αναδημοσίευση κάθε είδους,χωρίς έγγραφη άδεια )