Θριαμβευτής ο Εθνικός στο ντέρμπι κόντρα στον Ορέστη

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 21 Απριλίου, 2018 22:01

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στον Ορέστη Ορεστιάδας σήμερα στο “Φώτης Κοσμάς” και πλέον αγγίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην Γ΄Εθνική!

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης υποδέχθηκε σήμερα στο Φώτης Κοσμάς τον Ορέστη Ορεστιάδας για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Έβρου στο κατά γενική ομολογία ντέρμπι της χρονιάς! Μετά από ένα άνευ ουσίας πρώτο ημίχρονο  στο οποίο ο Ορέστης είχε ένα ακυρωθέν γκολ του Αγγελακάκη ως οφ σάιντ και ανατροπή του Καλυμνιού  από τον Τσαπάνη μέσα στην περιοχή με τον Σιδηρόπουλο να λέει παίζεται !Τα σπουδαία ήρθαν στον δεύτερο ημίχρονο ! Καταρχάς στο 52′ ο Γκαβανόζης με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Γαλλή,  περίπου δέκα λεπτά αργότερα οι μπλε του Φλώρου άνοιξαν το σκορ με το γκολ του Καρακασίδη από κοντά μετά από σουτ του Μαρασλή και απόκρουση του Γαλλή στο 64′ και κατάφεραν μάλιστα να διπλασιάσουν τα τέρματα τους οκτώ λεπτά αργότερα μετά την εκτέλεση κόρνερ του Γκαβανόζη και την κεφαλιά του Τσαπάνη! Από αυτό το σημείο και μετά ο Ορέστης βγήκε μπροστά και πίεσε μειώνοντας με τον Κοτζά στο 83΄και παραλίγο να ισοφαρίσει με τον Κώστογλου να χάνει μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής στις καθυστερήσεις! Αντιθέτως στο επόμενο λεπτό το γκολ του Μαρασλή που έκλεψε μετά από ολιγωρία του Ρουσσίδη Θ. πέρασε και τον Γαλλή και σκόραρε σε κενή εστία προκάλεσε ντελίριο στην κερκίδα του Φώτης Κοσμάς και έγραψε το τελικό σκορ 3-1 που βάζει τον Εθνικό με το ένα πόδι στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην Γ Εθνική.

Λεπτό προς Λεπτό:
Δείτε τον αγώνα λεπτό προς λεπτό όπως τον μετέδωσε σε live blogging το radioevros.gr με ένα κλικ εδώ

Το στραγάλι: Παράπονα είχαν οι φιλοξενούμενοι από την διαιτησία του Σιδηρόπουλου και των Βασιλόπουλου Τερζόπουλου που είχαν την ευθύνη του δύσκολου αυτού αγώνα αλλά τουλάχιστον στις φάσεις των γκολ δεν υπέπεσαν σε κάποιο λάθος! Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για την ακύρωση στο γκολ του Αγγελακάκη (υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ από τον Βασιλόπουλο ) και για πέναλτι σε ανατροπή του Καλυμνιού.

Τελικό Σκορ: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ορέστης Ορεστιάδας 3-1

Συνθέσεις:
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μιχάλης Φλώρος): Μπαμπλής, Δουρουδιγένης,Ράλλης, Λίτσιος, Τσαπάνης, Γκουντενούδης (58′ Τσαχιρίδης), Γκαβανόζης (81′ Γεωργαντζόπουλος), Τζελέπης (64′ Πουλουκτσής), Γκαϊδατζής (91΄Αμπράσης), Καρακασίδης, Μαρασλής
Ορέστης Ορεστιάδας (Χρήστος Χρηστούδης): Γαλλής, Κοτζά, Ντινούδης (73′ Κώστογλου), Οικονόμου (59′ Δαρβούδης), Πετρόπουλος (87΄Τσιτσκάρης), Ρουσσίδης Αθ, Ρουσσίδης Θ, Καλυμνιος, Παρασκευάς (80΄Τζουμακίδης), Οτέμπερης και Αγγελακάκης