Τέλος καλό όλα καλά για τον Α.Ο.Ορεστιάδας “John Deere”!

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 2 Απριλίου, 2016 01:16

Με την νίκη που χρειαζόταν ο Α.Ο.Ορεστιάδας  “John Deere” κόντρα στον αδιάφορο Εθνικό Αλεξανδρούπολης  κλείδωσε την παραμονή στην Volley League !

Στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος κρίθηκε η παραμονή του Α.Ο.Ορεστιάδας “John Deere” με τους πράσινους του Πλάμεν να παίρνουν την καθαρή νίκη που χρειαζόταν κόντρα στον Εθνικό στο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” και να καταφέρνουν τον στόχο της παραμονής στα σαλόνια της Volley League (σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη από τον Παναθηναϊκό) ! Ο προπονητής των γηπεδούχων Σάκης Μουστακίδης είχε την ευκαιρία (και λόγω της αποχώρησης Γκιλέν και Μιγιαήλοβιτς) να δώσει χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που δεν είχαν πάρει πολύ  φέτος αφού το παιχνίδι από πλευράς Εθνικού δεν είχε κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον!Έτσι οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη χωρίς να εντυπωσιάσουν σε ένα παιχνίδι που πέραν της παραμονής δεν έχει κάτι άλλο για να θυμάσαι!

Στο πρώτο σετ η Ορεστιάδα ξεκίνησε καλύτερα με πλουραλισμό στην επίθεση καταφέρνοντας να πάει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ  προηγούμενη με τέσσερις πόντους κάτι που άλλαξε όμως στην συνέχεια του σετ  με τις δύο ομάδες να διαγωνίζονται στο ποια θα κάνει τα περισσότερα λάθη και τον Εθνικό να παίρνει προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με δύο πόντους.Στη συνέχεια  το ματς πήγε στην ισοπαλία  20-20  με τον Βουκασίνοβιτς , αλλά μια άστοχη επίθεση του Καρντόσο και ένα μπλοκ που δέχθηκε ο διαγώνιος των πρασίνων έγειρε την πλάστιγγα του πρώτου σετ προς τους γηπεδούχους 25-22 !

Στο δεύτερο σετ το ματς πήγε πόντο – πόντο μέχρι το 12-12 όταν οι πράσινοι έτρεξαν ένα σερί τεσσάρων πόντων εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων πηγαίνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του σετ μπροστά και αποκτώντας αυτοπεποίθηση κρατώντας  καταρχήν και διευρύνοντας στο τέλος τους   την διαφορά ισοφαρίζοντας !

Στο τρίτο σετ επαναλήφθηκε το σκηνικό του προηγούμενου  με τις δύο ομάδες να είναι κοντά μέχρι τα μέσα του σετ και την Ορεστιάδα να πατάει γκάζι μετά από αυτό καταφέρνοντας να προηγηθεί στο ματς !

Στο τέταρτο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ του αγώνα η Ορεστιάδα ξεκίνησε με ένα σερί 0-3 αλλά το μπλοκ στον Καρντόσο και τα λάθη των Αμπουίλα και   Βουκασίνοβιτς ξανάβαλαν τους Μπλε στο παιχνίδι  το οποίο πήγε σχεδόν πόντο -πόντο μέχρι το 21-21 το λάθος του Ίλιτς και η επίθεση του Καρντόσο έκαναν το 21-23 και το σετ πήγε στην Ορεστιάδα  22-25 που πανηγύρισε την νίκη στον πιο σημαντικό όπως αποδείχθηκε αγώνα της χρονιάς!

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης