Στην κορυφή του κόσμου ο Μιχαλεντζάκης !

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 16 Σεπτεμβρίου, 2016 01:56

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στην κολύμβηση στους Παραολυμπιακούς του Ρίο !

Σε πελάγη ευτυχίας όλος ο Έβρος με την επιτυχία του δικού μας παιδιού !O 17χρονος  κολυμβητής  του   Αθλητικού Συλλόγου  Α.Μ.Ε.Α. Ηρόδικος από τις Φέρρες τερμάτισε πρώτος στον τελικό των 100 μέτρων πεταλούδα  στην κατηγορία  S9 σε χρόνο  59.27, σημειώνοντας παραολυμπιακό ρεκόρ αφήνοντας  στη δεύτερη θέση  τον Ιταλό Φεντερίκο Μορλάτσι με 59.52 ενώ τρίτος  τερμάτισε ο  Ούγγρος Τάμας Σορς  με 59.85. Έτσι η Ελληνική κολύμβηση πήρε το πρώτο μετάλλιο στους φετινούς Παραολυμπιακούς αγώνες και το δωδέκατο  για όλη την  Ελληνική αποστολή !Τέλος να σημειώσουμε ότι το τεράστιο επίτευγμα του Δημοσθένη είναι ακόμα πιο σπουδαίο αν συνυπολογίσουμε το ότι είναι ο ποιος νεαρός αθλητής που συμμετέχει στην Ελληνική Παραολυμπιακή αποστολή των ολυμπιακών αγώνων του Rio !