Πρεμιέρα με νίκη για τον Ορφέα Σοφικού κόντρα στον Έβρο Σουφλίου

Συντάκτης Δημήτρης Μηλίκας 7 Οκτωβρίου, 2019 21:47

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αγωνιστική δράση της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α΄κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου ο Ορφέας Σοφικού υποδέχθηκε σήμερα (σ.σ. Δευτέρα) τον Έβρο Σουφλίου. Οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα! Γκολ από τα αποδυτήρια, ανατροπή, κόκκινη κάρτα και μπόλικο πάθος και από τις δύο ομάδες!

Τα σύννεφα σκέπαζαν καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού τον ουρανό αλλά τελικά δεν έπεσε παρά μια ολιγόλεπτη ψιχάλα με αποτελέσματα ο αγωνιστικός χώρος να μην έχει πρόβλημα και οι δύο ομάδες να παίξουν καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, παρότι δεν υπήρξαν πολλές κλασικές ευκαιρίες σημειώθηκαν τελικά πέντε τέρματα!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα με τον Τοπούζη να σκοράρει στην πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού με διπλή προσπάθεια και σουτ εκμεταλλευόμενος λάθος στα μετόπισθεν του Ορφέα παρόλα αυτά από  αυτό το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο γήπεδο και πήραν τα ηνία του αγώνα. Στο 13΄ο Κυρούδης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά ο Σταματόπουλος σηκώθηκε ωραία και  έπιασε καρφωτή κεφαλιά από ευνοϊκή θέση στο πρώτο δοκάρι αλλά η μπάλα πέρασε με δύναμη λίγο άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα  στο 21΄ο ίδιος εκτέλεσε έξυπνα φάουλ νικώντας αυτήν την φορά τον Σεϊτανίδη που βρήκε την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ με το ματς να έρχεται στα ίσια! Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο ο Μπαλάκης βρέθηκε σε καλή θέση και έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Σεϊτανίδη που μπλόκαρε εύκολα, αντίθετα ένα λεπτό αργότερα στο 41′ η ανατροπή ολοκληρώθηκε με τον Μπαλάκη να εκτελεί φάουλ από δεξιά και τον Κωτσούλα να κάνει κεφαλιά προς τα πίσω βάζοντας αυτογκόλ!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπλε του Τουφάκη παρά το νωθρό τους ξεκίνημα στα πρώτα πέντε λεπτά κατάφεραν να σκοράρουν και τρίτο τέρμα στο 53΄όταν ο Σταματόπουλος βρήκε με ωραία μπαλιά την κίνηση του Κυρούδη που από δεξιά έκανε την σέντρα με τον Τζουμακίδη να σκοράρει από κοντά με προβολή! Από εκεί και έπειτα υπήρξε αρκετή νευρικότητα στο παιχνίδι και έλειψαν οι κλασικές φάσεις, μόνο στο 78′ ο Νταβρανίκας απείλησε με αξιώσεις την εστία του Μπρούτσου αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας του Ορφέα απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του αθλητή του Έβρου μέσα από την περιοχή ! Στο 81΄ο Αλεξούδης που είχε περάσει δέκα λεπτά πριν στο παιχνίδι αποβλήθηκε με  απευθείας κόκκινη για εκτός φάσης χτύπημα στον Μπάμνιο ,με τον Τοπούζη να μειώνει στις καθυστερήσεις με ωραίο σουτ σε 3-2 γράφοντας έτσι το τελικό σκορ του αγώνα και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα!

Τελικό Σκορ: Ορφέας Σοφικού – Έβρος Σουφλίου 3-2

MVP: Μπορεί να ήταν από τους χαμένους του αγώνα αλλά κατάφερε να σκοράρει δύο τέρματα στις δύο ευκαιρίες που είχε, ο 20χρονος Γιώργος Τοπούζης ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου κυρίως γιατί από το πρώτο λεπτό που σκόραρε το πρώτο γκολ έως τις καθυστερήσεις που σκόραρε το δεύτερο δεν σταμάτησε να πιστεύει στο θετικό αποτέλεσμα! Από τους νικητές πολλοί καλοί ήταν οι Τζουμακίδης, Κυρούδης,Τζανετάκος (και οι τρεις τους προσθήκες του καλοκαιριού) και οι Σταματόπουλος και Μπαλάκης!

Το στραγάλι: Ο Παπάς άκουσε παράπονα και από τις δύο πλευρές αλλά όπως πάντα μοίρασε την πίτα στην μέση, ήταν δίκαιος στις αποφάσεις του χωρίς να υποπέσει σε κάποιο σημαντικό λάθος, σε ένα παιχνίδι που σίγουρα είχε πολύ ένταση και αυξημένη δυσκολία για αυτόν! Κανένα πρόβλημα για τους βοηθούς του Ουζουνίδη και Χριστίδου.

Ορφέας Σοφικού (Γιώργος Τουφάκης): Μπρούτσος, Πασχαλάκης, Νεστορούδης, Τερτσούδης, Τζανετάκος, Σταματόπουλος, Τζουμακίδης (89′ Σταθογαμβρός), Χατζής, Δράκος (57′ Κιτσικούδης), Μπαλάκης (76΄Στεφανόπουλος), Κυρούδης (71′ Αλεξούδης)

Έβρος Σουφλίου (Δημήτρης Πουλιλιός): Σεϊτανίδης, Παπαναστασίου, Νταβρανίκας, Μπάμνιος, Ίνδος, Κουτσούλας, Νεσμεδηήν, Γκάζος, Λαζίδης (80′ Κίτσος), Τοπούζης, Λέσι

Δείτε το βίντεο του αγώνα με τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις.