Λιτάνευση εικόνων για την κατάπαυση των πυρκαγιών
Μαινόμενων επί δεκαπενθήμερον των πυρκαγιών στην ευρύτερη περιοχή του Σουφλίου – Δαδιάς – Λευκίμμης, με εντολή του Σεβ. Μητροπολίτου Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνού την Κυριακή, 3 του μηνός Σεπτεμβρίου ε.έ., μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, σε όλους τους Ναούς της επαρχίας του, πραγματοποιήθηκε λιτάνευση των ιερών εικόνων πέριξ των Ιερών Ναών και ανεπέμφθη δέηση για την κατάπαυση της καταστροφικής θεομηνίας, που πλήττει κατοικημένες, αγροτικές και δασικές περιοχές με ανυπολόγιστης αξίας ζημιές για το περιβάλλον, για την τοπική οικονομία και για την ασφάλεια της Πατρίδας μας.
Ο Σεβασμιώτατος την ημέρα αυτή ιερούργησε στον Ιερό Ενοριακό Ναό Αγίου Αθανασίου Ελληνοχωρίου – Διδυμοτείχου και μίλησε επίκαιρα λέγοντας ότι ο άνθρωπος είναι διαχειριστής και όχι ιδιοκτήτης και κυρίαρχος της Δημιουργίας, γι’ αυτό πρέπει με σεβασμό και φόβου Θεού να διαχειρίζεται την πιστευθείσα εις αυτόν από τον Δημιουργό κληρονομία.
Σχολιάζοντας δε την παραβολή των κακών γεωργών της Κυριακής ΙΓ´ Ματθαίου, που ανεγνώσθη, μεταξύ άλλων, είπε: «Η παραβολή αυτή έχει απόλυτη εφαρμογή σε όλες τις εποχές και κυρίως στην εποχή μας. Ό,τι έπραξε ο Θεός στον Ισραήλ, η φροντίδα και η αγάπη με τις οποίες τον περιέβαλλε, οι δωρεές με τις οποίες τον προίκισε, οι Δίκαιοι και οι Προφήτες με τους οποίους τον στόλισε, το ίδιο ακριβώς έπραξε και με τον Νέο Ισραήλ, εμάς του Χριστιανούς, μέσα στην Εκκλησία Του. Σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας ευεργετεί την Εκκλησία μας με την Ευαγγελική διδασκαλία Του, με τους Αγίους και τους Μάρτυρες της πίστεως, ενώ η παρουσία του Χριστού είναι συνεχής και διαρκής μέσα στο γεγονός της Εκκλησίας και της κοινωνίας στη μυστηριακή Της ζωή.
»Στην εποχή μας, δυστυχώς, παρατηρούνται συμπεριφορές εγωιστικές σαν κι αυτές που περιγράφονται στην παραβολή. Ο άνθρωπος με απληστία και ασέβεια εκμεταλλεύεται τη Δημιουργία, η Εκκλησία μας χλευάζεται, ο Λόγος του Θεού περιφρονείται, οι άγιοι λοιδορούνται και εμπαίζονται, ο Χριστός εξοστρακίζεται και απωθείται στο περιθώριο, όχι μόνο από τους εχθρούς της πίστεως, αλλά και από κάποιους υπευθύνους γεωργούς – κληρικούς, αλλά και πάμπολλους ανακόλουθους χριστιανούς, που Τον σταυρώνουν καθημερινά, επιδεικνύοντας θρησκευτική υποκρισία, ανεπίτρεπτο θρησκευτικό φανατισμό, καθιστώντας, με τον τρόπο αυτό, εαυτούς κακούς διαχειριστές των δωρεών του Θεού».
Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι ο Δήμαρχος Διδυμοτείχου Ρωμύλος Χατζηγιάννογλου, η Πρόεδρος του Δημοτικού Διαμερίσματος Ελληνοχωρίου Σοφία Δογάντζαλη και ικανό εκκλησίασμα.
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-37-53-443 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-37-53-443](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-37-53-443-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-38-11-154 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-38-11-154](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-38-11-154-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-38-54-036 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-38-54-036](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-38-54-036-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-38-59-053 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-38-59-053](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-38-59-053-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-39-15-562 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-39-15-562](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-39-15-562-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-39-42-917 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-39-42-917](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-39-42-917-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-40-11-772 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-40-11-772](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-40-11-772-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-40-25-004 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-40-25-004](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-40-25-004-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-40-34-648 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-40-34-648](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-40-34-648-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-40-53-288 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-40-53-288](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-40-53-288-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-02-570 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-02-570](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-41-02-570-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-31-362 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-31-362](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-41-31-362-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-40-219 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-40-219](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-41-40-219-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-44-214 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-44-214](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-41-44-214-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-48-224 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-48-224](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-41-48-224-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-52-153 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-52-153](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-41-52-153-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-56-236 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-41-56-236](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-41-56-236-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-08-362 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-08-362](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-42-08-362-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-13-287 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-13-287](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-42-13-287-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-22-382 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-22-382](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-42-22-382-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-26-600 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-26-600](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-42-26-600-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-30-398 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-30-398](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-42-30-398-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-34-115 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-34-115](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-42-34-115-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-42-257 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-42-257](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-42-42-257-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-46-824 εικόνα_Viber_2023-09-03_14-42-46-824](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_14-42-46-824-190x120.jpg)
![369733115_655031556730259_514715169878605443_n 369733115_655031556730259_514715169878605443_n](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/369733115_655031556730259_514715169878605443_n-190x120.jpg)
![370369938_655031893396892_3567557521773466930_n 370369938_655031893396892_3567557521773466930_n](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/370369938_655031893396892_3567557521773466930_n-190x120.jpg)
![374186124_655031760063572_3837348221697502105_n 374186124_655031760063572_3837348221697502105_n](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/374186124_655031760063572_3837348221697502105_n-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_21-50-45-736 εικόνα_Viber_2023-09-03_21-50-45-736](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_21-50-45-736-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_21-50-47-968 εικόνα_Viber_2023-09-03_21-50-47-968](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_21-50-47-968-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_21-50-48-705 εικόνα_Viber_2023-09-03_21-50-48-705](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_21-50-48-705-190x120.jpg)
![εικόνα_Viber_2023-09-03_21-50-49-486 εικόνα_Viber_2023-09-03_21-50-49-486](http://www.imdos.gr/wp-content/uploads/2023/09/%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1_Viber_2023-09-03_21-50-49-486-190x120.jpg)
![](https://www.radioevros.gr/wp-content/uploads/2021/07/1625720897-de6c87c5095682e8134fa5d76f09e91b-600x74.jpg)