Πήρε το πρώτο Super Cup ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Συντάκτης Νewsroom 2 Σεπτεμβρίου, 2018 22:34

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ήταν ο νικητής του 1ου Super Cup της ΕΠΣ Έβρου.

Ο  πρωταθλητής της Α΄Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου Εθνικός Αλεξανδρούπολης υποδέχθηκε σήμερα στο γήπεδο “Φώτης Κοσμάς” την Κυπελλούχο Θράκη Φερών στην πρώτη διοργάνωση Super Cup της ΕΠΣ Έβρου. Περίπου 250 θεατές παρακολούθησαν τον αγώνα ο οποίος είχε δωρεάν είσοδο και διεξήχθη με θερμοκρασία περίπου 35 βαθμών Κελσίου (έγιναν δύο διακοπές των πέντε λεπτών στην μέση κάθε ημιχρόνου). Τα δύο γρήγορα γκολ του Καρακασίδη το πρώτο με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 11′  και το δεύτερο με πλασέ μετά από λάθος της αντίπαλης άμυνας 18′ πριν την συμπλήρωση του εικοσάλεπτου έδωσαν αυτοπεποίθηση στους Μπλε του Φλώρου που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλοί! Με την έναρξη όμως της επανάληψης η Θράκη Φερών κατάφερε να μειώσει με μια επίσης πολύ όμορφη απευθείας  εκτέλεση φάουλ του Ντόλα 49′ μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι! Βέβαια από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν και κρατώντας την κατοχή της μπάλας κατάφεραν να απειλήσουν μερικές φορές μέχρι που ο Μαρασλής βρήκε δίχτυα στο 76′ βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκη!

Λεπτό προς Λεπτό:
8′ Σέντρα από δεξιά ο Παγωνίδης για λίγο δεν βρίσκει την μπάλα από πλεονεκτική θέση κοντά στην μικρή περιοχή.
11′ ΓΚΟΛ!!!  1-0 Ο Καρακασίδης με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Κυριακίδη και ανοίγει το σκορ.
17′ Εκτέλεση φάουλ για την Θράκη Φερών από τον Μπόρα, η μπάλα βρίσκει σε αμυνόμενο του Εθνικού οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για χέρι-πέναλτι ο Ουζουνίδης λέει παίζεται χωρίς δεύτερη σκέψη.
18′ ΓΚΟΛ!!! 2-0 Μετά από λάθος της άμυνας της Θράκης Φέρων ο Καρακασίδης κλέβει την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ διπλασιάζει τα τέρματα τοσο της ομάδας του όσο και τα προσωπικά του.
35′ Σουτ εντός περιοχής από αριστερά από τον Μαλτέζο μπλόκαρει ο Κυριακίδης.
43′ Σουτ από τα δεξιά από τον Γκαϊδατζή περνάει άουτ.
45′ Εκτέλεση κόρνερ του Καρακασίδη από δεξιά, πιάνει την κεφαλιά ο Λίτσιος η μπάλα φεύγει ψηλά .
Ημίχρονο:
47′ Συρτή σέντρα του Γκαϊδατζή από δεξιά, προβολή του Μαρασλή μέσα από την μικρή περιοχή σε καλή θέση ο Κυριακίδης μπλοκάρει!
49′ ΓΚΟΛ!!! 2-1  Η Θράκη Φερών χάρις την εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπόρα μειώνει σε  2-1 μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι.
55′ Εκτέλεση Φάουλ του Γκαβανόζη από δεξιά ο Μαρασλής στο πρώτο δοκάρι κάνει το σουτ η μπάλα περνάει άουτ χωρίς να απειλήσει.
67′ Ο Καλομπρατσίδης κάνει το σουτ η μπάλα περνάει δεξιά άουτ.
70′ Σουτ του Καλομπρατσίδη εξω από την περιοχή η μπάλα φεύγει μακριά άουτ.
78′ ΓΚΟΛ!!! 3-1 Μετά από όμορφη σέντρα του Μαλτέζου ο Μαρασλής κάνει την προβολή από κοντά νικώντας τον Κυριακίδη.

Το στραγάλι: Συνολικά καλή η απόδοση της διαιτητικής τριπλέτας με τον Ουζουνίδη να διευθύνει το παιχνίδι και να έχει βοηθούς του τους Βασιλόπουλο και Τερζόπουλο.

MVP: Ο Καρακα(γκολ)σίδης ήταν εξαιρετικός καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού , με τα δυο δικά του τέρματα στο πρώτο εικοσάλεπτο έκανε εύκολη την ζωή των συμπαικτών του και του αξίζει δίχως αμφιβολία ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη του σημερινού παιχνιδιού.