Πήρε το ντέρμπι στο Διδυμότειχο και το σήκωσε ο Ορέστης!

Συντάκτης Νewsroom 12 Μαΐου, 2019 21:51

Ο Ορέστης Ορεστιάδας πήρε την νίκη κόντρα στην Α.Ε.Διδυμοτείχου και πανηγυρίζει εδώ και λίγες ώρες την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην Γ’ Εθνική!

Η Α.Ε.Διδυμοτείχου υποδέχθηκε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Διδυμοτείχου τον Ορέστη Ορεστιάδας για την 21η (προτελευταία) αγωνιστική! Τα παιχνίδια ανάμεσα στις δύο μεγάλες ομάδες του Βόρειου Έβρου έχουν πάντα μεγάλο ενδιαφέρον αλλά το σημερινό για τον Ορέστη ήταν το παιχνίδι που τον χώριζε από την κατάκτηση του πρωταθλήματος ενώ για την Α.Ε.Διδυμοτείχου ήταν απλά ένα ματς γοήτρου! Έτσι οι Μπλε του Μυλωνά μπήκαν δυνατά στον αγώνα ψάχνοντας από την αρχή το γκολ κάτι που ήρθε λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Ανδρεάδη να εκτελεί κόρνερ και τον Μπακογιάννη με κεφαλιά να κάνει το 0-1! Ο Βλάχος στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου μετά από ωραία ενέργεια του Ανδρεάδη έκανε με σουτ μέσα από την περιοχή το 2-0 ενώ ο Ορέστης είχε και άλλες ευκαιρίες ειδικά οι δύο χαμένες του Δαρβούδη θα μπορούσαν να ανεβάσουν και άλλο τον δείκτη του σκορ! Πάντως η νίκη δεν ήρθε εύκολα με τους Πράσινους του Μαυράκη να προσπαθούν μέχρι και το τελευταίο λεπτό να πάρουν θετικό αποτέλεσμα κάτι που όμως δεν κατάφεραν! Έτσι ο Ορέστης πανηγύρισε μετά από πολλά χρόνια την κατάκτηση του  πρωταθλήματος που -και- φέτος σημαίνει ταυτόχρονα άνοδο στην Γ΄Εθνική κατηγορία!

Λεπτό προς Λεπτό:
1′ Σε θέση τετ α τετ ο Μπακογιάννης κάνει το σουτ αποκρούει ο Δουλούδης! Ενώ υποδεικνύεται σε θέση off side από τον 1ο βοηθό Βασιλόπουλο άρα ως μη γενόμενη η φάση.
3′ Ωραία ομαδική ενέργεια από τον Ορέστη σε θέση βολής μέσα στην περιοχή ο Ανδρεάδης πλασάρει αποκρούει όμως ο Δουλούδης!
5′ Δυνατό σουτ του Γκαϊδατζή από μακριά περνάει αρκετά άουτ.
23′  Μεγάλη ευκαιρία για την Α.Ε.Διδτμοτείχου μετά από σέντρα του Κουερτελέση ο Τοροσιάν δεν καταφέρνει από κοντά να σκοράρει.
27′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ανδρεάδη η μπάλα σκάει μέσα στην περιοχή δεν καταφέρνει να την βρει κανείς με τον Δουλούδη να την βγάζει σε κόρνερ! Μάλιστα ο Σουβαράς έδωσε άουτ αλλά ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου  προς τιμήν του είπε μόνος του πως την βρήκε αλλάζοντας την απόφαση του διαιτητή!
28′ Εκτέλεση κόρνερ του Τσιτσκάρη από αριστερά ο Κοτζά στην μικρή περιοχή πιάνει την κεφαλιά η μπάλα βρίσκει σε αμυνόμενο και περνάει πάλι κόρνερ!
31′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Ανδρεάδη βρίσκει σε αμυνόμενο και περνάει κόρνερ.
35′ Ωραίο 1-2 ανάμεσα σε Παπούδη και Παντελίδη με τον Παντελίδη να εκμεταλλεύεται την κακή συνεννόηση της άμυνας του Ορέστη με τον τερματοφύλακα της και να τον περνάει αλλά να κόβεται αμέσως μετά από αμυντικό πριν προλάβει να ολοκληρώσει την φάση.
40′ ΓΚΟΛ!!! 0-1 Ο Ανδρεάδης εκτελεί από δεξιά πολύ ωραία το κόρνερ με τον Μπακογιάννη στο δεύτερο δοκάρι να κάνει την κεφαλιά και να ευστοχεί ανοίγοντας το σκορ!
Ημίχρονο
49′ Γυριστό σουτ του Δαρβούδη μέσα από την περιοχή χωρίς τύχη περνάει άουτ αρκετά ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γαλλή.
60′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιναπίδη περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γαλλή.
63′ Στην μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού ο Νάκου κάνει έξυπνη σέντρα από αριστερά για τον Δαρβοούδη που αφύλακτος και εξ επαφής στο δεύτερο δοκάρι βάζει την προβολή στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ!
65′ Ακόμα μια εκτέλεση φάουλ του Ανδρεάδη ο Παντελίδης πάει να διώξει με κεφαλιά η μπάλα όμως παίρνει επικίνδυνη τροχιά προς τα πίσω και με δύναμη κατευθύνεται στην εστία του Δουλούδη που εκτινάσσεται εντυπωσιακά και αποκρούει σε κόρνερ με υπερένταση!
67′ ΓΚΟΛ!!! 0-2 Εξαιρετική ενέργεια του Ανδρεάδη από δεξιά ξεμαρκάρεται και μπαίνει στην περιοχή δίνει στον Βλάχο που δεν αστοχεί στο σουτ που επιχειρεί γράφοντας το 2-0!
84′ Ο Τσιτσκάρης εκτελεί κόρνερ από αριστερά διώχνει με υπερένταση ο Δουλούδης πάνω στην γραμμή του , η μπάλα πάει δεξιά στον Κοτζά αυτός κάνει ωραία το γέμισμα βρίσκοντας τον Δαρβούδη μόνο του στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο έμπειρος επιθετικός του Ορέστη στέλνει την μπάλα από κοντά άουτ χάνοντας ακόμα μια απίστευτη ευκαιρία!
93′ Απευθείας εκτέλεση του Παντελίδη λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή του Ορέστη βρίσκει στο τείχος και καταλήγει στην αγκαλιά του Γαλλή που μπλοκάρει εύκολα!

MVP: Ο “Πελέ” του Ορέστη Ορεστιάδας κατά κόσμον Κώστας Ανδρεάδης ήταν ο καλύτερος του γηπέδου , ένας αναμφίβολα ταλαντούχος ποδοσφαιριστής από τους καλύτερους της κατηγορίας έδειξε σήμερα την κλάση του με δύο ασίστ την μια από στημένο -εκτέλεση κόρνερ- για τον Μπακογιάννη και την άλλη από ωραία προσωπική ενέργεια με τελικό αποδέκτη τον Βλάχο ,έφτιαξε τα δύο γκολ της ομάδας του και δίκαια του αξίζει ο τίτλος του MVP. Πολύ καλή η παρουσία και των δύο σκόρερ Μπακογιάννη και Βλάχου (παίχτες με πολύ μέλλον και οι δυο τους)! Ενώ συγκινητική ήταν η προσπάθεια του Νάκου που αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και ήταν πολύ καλός καλύπτοντας τις απουσίες που είχε ο Ορέστης  (Ιντζές,Αβογιάν) επάξια στο ίσως (προ)τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του!

Το στραγάλι: Η τριπλέτα ήταν πολύ καλή και δεν αντιμετώπισε προβλήματα σε ένα σίγουρα απαιτητικό παιχνίδι με τον Σουβαρά να διευθύνει και τους Βασιλόπουλο και Διαμαντή να είναι βοηθοί του!

Συνθέσεις:
Α.Ε.Διδυμοτείχου (Χρήστος Μαυράκης): Δουλούδης, Κουρτελέσης, Παντελίδης, Πατιαλιάκας, Παυλίδης (75΄Χιώτης), Γκαϊδατζής, Καζάλας, Ζαφειρόπουλος, Τοροσιάν (61΄Αλεξακίδης), Σιναπίδης (68΄Γιάννη), Παπούδης (78΄Μαργαριτούδης)

Ορέστης Ορεστιάδας (Παναγιώτης Μυλωνάς): Γαλλής, Τσιτσκάρης, Τσουκάρης, Πετρόπουλος, Κοτζά, Πετρόπουλος Σ, Δαρβούδης (86′ Ντουμανάκης), Ανδρεάδης (73΄Πετρόπουλος Κ.), Νάκου, Βλάχος (78′ Αλεξιάδης), Μπακογιάννης ( 61′ Ελευθεριάδης)